יהודים, חג מתן תורה!

אדיר זיק , ה' בסיון תשס"ד

שבועות – חג מתן תורה

במשך מאה וחמישים שנה ניסו כל מיני חכמים, 'משכילים' ופילוסופים מבני עמנו למצוא הגדרה חדשה למושג 'יהודי'. הם ניסו וניסו, המציאו 'לאומיות יהודית', 'דת העבודה', סוציאליזם, קפיטליזם, ציונות וישראליות...

היום עומדים כולם מולי, ואין לי איתם אפילו מכנה משותף. כולם – OUT. אני לא ציוני, לא סוציאליסט, לא חילוני... אני יהודי מארץ ישראל.

זוהי ההגדרה שלי את עצמי, ומי שזה לא מוצא חן בעיניו יכול ללכת לפלמ"ח . שם ההגדרה הזאת תפסה. אני וילדי משתייכים לאוונגרד היהודי הדתי-לאומי שגדל בארץ בחמישים השנה האחרונות. כן, בחוגי בני עקיבא והסביבה. אנחנו משולבים בעולם התורה, המדע, החינוך, התעשייה, התקשורת והצבא. אין לי שום היסוסים כשאני אומר שהתורה היא מספר אחד והמדינה היא מספר שניים.

מדינת ישראל עם 'חג מתן גבינה' במקום 'חג מתן תורה' אינה החזון שלי. תורה – IN תחליפים – OUT .

לגונן על גינת

עוזי בנזימן, עיתונאי מכובד מהשורה הראשונה, כתב ב'הארץ' (אוקטובר 2002), עיתון מכובד מהשורה הראשונה, מאמר על נוער הגבעות. כותרתו: "גלוחי ראש בציציות". הוא כתב כי נוער הגבעות הם "בריונים, אלימים, שוחרי תגרות וחסרי עכבות".

יצחק רבין קרא לאנשי ארץ ישראל השלמה שהתנגדו להסכמי אוסלו "חומייניסטים, פרופלורים, משתפי פעולה עם החמאס".

מיכאל בריזון, הידוע כב. מיכאל (שהיה תלמיד שלי בצייטלין בתל אביב לפני ארבעים שנה), כתב במוסף ידיעות אחרונות ביולי 2003 על המתנחלים: "הם פגע רע, נפיץ ומסוכן. הם להקה צרחנית, יבבנית, אלימה ומסוכנת... אנשים רעים... יידרשו שנים רבות עד שבני הדור הזה, דור מתנחלי הכיבוש, ישובו ויהיו כאחד האדם. ישובו ויהיו ראויים למגורי אדם".

...ואין קול ואין קשב. אף אחד לא סער ולא קרא לפיטורים ולא פנה ליועץ המשפטי. למה? כי את זה כתבו שמאלנים. להם מותר לכתוב מה שהם רוצים.

לדתיים הלאומיים בארץ יש בעיה בצ'יפ במוח (כשיחזור לי קולי ב"ה, אתם יכולים להזמין אותי להרצאה על הצ'יפ סוג ב' הטבוע במוחם של מפד"לניקים). הם סוג ב', הם מצביעים ב', להם אסור לכתוב מאמרים חריפים. רק להתרפס ולהתגונן.

וכאן קם גונן – ואינו מתגונן, הוא מתקיף. חריף. בסגנון שלהם. גונן שלף את החנית מיד השמאלן ויכהו בחניתו. גונן גינת, עורך הצופה, קצין בצה"ל, מעז לעשות לשמאל מה שהם עושים לנו כל הזמן, וזה לא יסולח. מי אתה שתשתמש בביטויים חריפים? קוראת התשקורת השמאלנית השולטת במדינה. זה שלנו בלבד! רק לנו מותר להשמיץ וללכלך אתכם, כי מי אתם בכלל? כמה דוסים, נאך שלעפערס. תגררו את עצמכם מאחורינו ותסתמו את הפה.

גם בקרב העסקנות והרבנות הדתית-לאומית הטיפו לו מוסר, לגינת, כי זה כדאי, זה 'פוליטיקלי קורקט'. הרדיו ישדר עסקן דתי המגנה את גינת, ואפילו בטלוויזיה יספרו שסיעת המפד"ל דרשה את התנצלותו או את פיטוריו.

אנחנו צריכים להפסיק להתנצל על זה שאנחנו חיים בארץ הזאת, להפסיק להרגיש שהמדינה היא של השמאל ושל התשקורת. אנחנו שווי זכויות במדינה, גם בזכות לכתוב מאמרים חריפים.
לא לגנות את גינת כי אם לגונן על גונן.

חזנים חרדיים בבית זיק

באמצעות יהודה אוליבה התקשר אלי החזן החרדי צבי הורוביץ וסיפר לי כי משפחתו, משפחת הזמרים-חזנים לבית הורוביץ, מבקשת לבוא לביתי לערב שירה חסידית. "כולנו מאזינים של ערוץ 7. אמא שלנו אוהבת במיוחד את 'זיקוקים של אדיר' ואנחנו רוצים לשיר לרפואתך".

ביום חמישי האחרון הם באו: שישה מהאחים וכמה מהנכדים בתוספת אקורדיון, שתי גיטרות וקערת עץ שלנו ששימשה כדרבוקה. הם ישבו בסלון ושרו שירי קרליבך, ניגוני מודזיץ, שירים שהם חיברו. משהו דלא מעלמא הדין. ורדית ואני היינו המומים. אילו היינו יודעים איזה ערב מדהים זה יהיה, היינו מזמינים קרובים וחברים. שלפתי מצלמת וידאו וצילמתי חלק מהקונצרט הנפלא.

חוץ מההנאה המוזיקלית וההנאה לשפשף את האידיש שלי, זוהי הזדמנות נוספת להדגיש את הקשר שלנו עם הציבור החרדי. עם מי ייפגשו נכדי בעוד שלושים שנה? לצערי, הם לא ייפגשו עם קרובי משפחתם בקיבוצי השומר הצעיר, ואולי אפילו לא יכירו אותם. הם ייפגשו עם כל מי שמצטרף למניין כשמישהו דופק על השולחן וקורא "מנחה!": חרדים, דתיים-לאומיים וש"סניקים.

ספירת העומר ועוגת גבינה

לפני שנים רבות הוטרדה ורדית מהעובדה שהיא שוכחת מדי פעם לספור את העומר. היא פנתה אלי ואל ילדינו (שישה במספר ב"ה), ואמרה: אתם אחראים לכך שאני לא אשכח לספור את העומר. אם אני לא סופרת – אין עוגת גבינה בשבועות.

מאז ועד היום הידרנו שינה מעיננו בימי הספירה. מהבית, מהישיבה, מהצבא, מהשירות הלאומי וגם מדרום אמריקה נשלחו הקריאות : "אמא, תספרי עומר".
לא היה אף פספוס. מזה עשרים שנה יש עוגת גבינה בשבועות.

תעלת הימים

חשבתם על זה?

ציר פילדלפי החפור והמוצף יכול להיות השלב הראשון ב'תעלת הימים' מהים התיכון לים המלח.
לאורכו יהיו אגמים ואזורי נופש, ובנופלם אל ים המלח ייצרו המים חשמל בכמות עצומה שישמש לתעשייה ולהתפלת מים.

מטה "הרוב" של השמאל הקיצוני.

פתחתי את התנ"ך ביחזקאל ז, י: "הנה היום הנה באה, יצאה הצפירה, צץ המטה, פרח הזדון. החמס קם למטה רשע. לא מהם ולא מהמונם ולא מהמהם ולא נוה בהם... בא העת... כי חרון אל כל המונה".

אצל הרב נריה בשבועות

וכך היו שרים בישיבת בני עקיבא בכפר הרא"ה בשבועות כל הלילה: "עליונים ששו ותחתונים עלזו בקבלת תורה מסיני. תואר כלה מאד נתעלה בקבלת יום זה עשרת הדברים"

יהודים יקרים, חג שמח.

adirzik@netvision.net.il