חדשות ערוץ 7

פופולארי: תג בכותרות
גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 94ראשיהפצה

יהדות בלחיצת עכבר - כתובת באינטרנט לכל עניין יהודי - בגליון השבוע

ארון הספרים היהודי מנייר? שאלות בטלפון לרב באמצע הלילה? הדור שאחרי כבר כאן: האינטרנט מציע לכל יהודי (ולא רק) מקום לשו"תים, אפשרות לשמוע, לראות ואפילו להשתתף בשיעורי תורה, והכל מול המחשב. הכל על המאגרים, השו"תים, השיעורים והפורומים היהודיים ברשת
25/05/04, 00:00
מנדי גרינפלד

מאז פרוץ האינטרנט, מתרחשת לה מהפכת יהדות אינטרנטית. בצורה פשוטה ניתן לומר שהאינטרנט הינו בית מדרש אינסופי. בבית המדרש הזה ניתן למצוא כמעט כל חומר יהודי, טקסטים מקוריים ותשובות לכל שאלה כמעט. צריך רק להגיע לאתר הנכון.

בעולם שבו לכל בית עסק יש אתר אינטרנט, וכמעט לכל נושא הכי ביזארי יש אתר ופורום, גם היהדות לא טומנת ידה בצלחת. החל מאתרי שאלות ותשובות מרבנים (שו"תים), מאגרי מידע ומאגרי ספרות יהדות, שיעורים און ליין ואפילו שיעורים בשידור חי מישיבות.

מדוע בכלל חשוב כל-כך לבנות אתרי אינטרנט העוסקים ביהדות? האם ארון הספרים היהודי הלא-וירטואלי ורבני הקהילות אינם עונים על צרכי הקהילה או הפרט?

מטרום עידן האינטרנט ועד היום, מאגרי מידע ממוחשבים הפכו להיות חלק מארון הספרים בכל בית. חלק גדול מהספרים שבתקליטורים בשוק אינם בנמצא, חלקם נוגעים בנושאים שרק יחידים עוסקים בהם, כך שבהחלט תקליטור מסוג זה הכניס לכל בית מאות ספרים לא היו נכנסים בצורה אחרת. הבעיה היא המחיר...

אך באינטרנט ניתן למצוא היום כמה וכמה אתרים המכילים מאגרי מידע אדירים בתחום הספרות היהודית. הזמינות והמידיות, ללא צורך ברכישת תקליטור או ספר, הופכת את האינטרנט לאט לאט לספריית יהדות ענקית.

אדם המחפש מידע בנושא מסוים לא בהכרח יקנה ספר העוסק בנושא זה, בפרט אם הספר הוא נדיר או יקר. פעם היינו הולכים לספריה, או מתרוצצים מחבר שמבין לשכן אספן. היום האינטרנט נותן לנו אפילו שו"ת בנושא העגונות מהאוניה טיטאניק.

אחד המובילים בתחום זה הוא אתר Hebrew Books. האתר מכיל מאות ספרים, חוברות וירחונים תורניים. האתר מחזיק 'אתרי בת', כמו האתר עם כל ספרי הרב מנשה קליין, מחבר שו"ת 'משנה הלכות', אתר עם כל שיחות הרבי מליובאוויטש, או אתר נוסף עם למעלה מ-250 ספרי חסידות. ספרים אלו הינם בפורמט PDF וניתנים להורדה ללא כל תשלום. רוב הספרים המופיעים באתר הבית הינם ספרים עתיקים שאינם בנמצא מזה שנים.

אתרים בנושא: Hebrew Books (www.hebrewbooks.org) מאגר ספרות הקודש בסנונית (http://kodesh.snunit.k12.il). מכון הלכה ברורה ובירור הלכה (www.halachabrura.org). ספרות קודש (http://soberingup.brinkster.net/kodesh)

מאגר שיעורים יוצא דופן הוא המאגר של ישיבת 'אור עציון'. המאגר כולל 1200 שיעורים בקירוב. השיעורים הינם בפורמט אודיו בלבד, ועוסקים בנושאים כמו: מוסר, הלכה ורפואה, תורה, משנת הרב קוק, פרשת השבוע, חסידות, אקטואליה ועוד. השיעורים נמסרו מפי מגוון רב של רבנים ומרצים מומחים בתחומם ( http://shiurim.moreshet.co.il)

פורום שכולו שו"ת

בשיחה עם גולשת ותיקה באתרים העוסקים בשאלות ותשובות המופנים לרבנים (אתרים בסגנון 'פורום מומחה', כשהמומחה פה הוא רב), עולה כי השימוש באתרים אלו נוח יותר, משאיר את האדם באנונימיות מוחלטת, וכך הוא יכול להתבטא בחופשיות ולהסביר את הבעיה מכל היבטיה; כך שלרב העונה לשאלה אין אפשרות לדעת מי הוא השואל, אם הוא גבר או אישה, איפה הוא גר ולאיזה זרם הוא משתייך. הרבנים, אגב, מזדהים בשמם המלא כמובן.

דבר נוסף הוא הנגישות. ברגע שמתעוררת שאלה הלכתית, או סתם מקרה הדורש יעוץ מסמכות רבנית, יש את מי לשאול ללא צורך לצאת מהבית. בשונה משיחת טלפון לרב, כאן אין את תחושת אי הנעימות שמא תפריע לרב, הכתיבה זורמת, ואם שגית במשהו אף אחד לא ידע מי אתה. את השאלות, מיותר להזכיר, ניתן לשאול בכל שעות היממה.

מובן שבמקרים מסוימים סוג זה של מענה לשאלות אינו יעיל. לעתים דווקא צריך שהרב ידע במי מדובר. לעתים השאלות אינן מנוסחות כיאות, להבדיל מהבעה בדיבור, דבר העלול לגרום למתן תשובה שגויה. לעתים יש צורך לברר פרטים נוספים במקרה, דבר שבפורום לא ניתן לבצע בצורה מדויקת. אבל אם המצב איננו כזה, שווה לנסות.

שו"ת עם רבנים ניתן למצוא באתרים: 'כיפה' (www.kipa.co.il) מורשת (www.moreshet.co.il) ומוריה (www.moriya.org.il).

מורה נבוכים

את הרגשת האנונימיות מאשר באוזני גם הרב מנחם חיטריק. הרב חיטריק מאיסטנבול, הוא אחד מהרבנים המשמשים בקודש באתר האינטרנט www.Askmoses.com – 'שאל את משה' (רבנו). האתר מפעיל חדר שיחה (chat), שבו ניתן לפגוש 'אחד על אחד' 40 רבנים ורבניות מרחבי העולם, שיענו על שאלותיכם בכל נושא, באנגלית ובארבע שפות נוספות. הרבנים יושבים באתר ברוטציה של שעות סביב העולם. הסיסמה האמריקאית '24/7' מופיעה כאן בתיקון קל: 24/6. ואכן, בכל שעה שנכנסתי, תמיד מצאתי רב או רבנית הקשובים לשאלותי.

שוחחתי עם הרב חיטריק, על מנת לעמוד על יתרונות ה'שיחה' אחד על אחד.

הרב חיטריק, האם ניתן לשרטט קווים כללים לגולש הקלאסי שלכם?

"אין גולש קלאסי. כל אדם יהודי ולא יהודי מכל מקום בעולם, הוא גולש קלאסי".

גם בן ישיבה? או שבני ישיבה אינם קהל היעד שלכם.

"תתפלא, גם בני ישיבה הם קהל יעד. ישנם דברים רבים שלא נוח לדבר עליהם עם ראש הישיבה. יש דברים שהצנעה יפה להם. אנשים עושים טעויות, אנשים מתביישים במעשיהם, מחפשים עצה ועוד. יש אנשים שרוצים להתעמת עם אמונתם, ולא רוצים לפתוח תיבת פנדורה בקהילה. אנחנו הכתובת לכל אלו.

"דרך אגב, עם חלק מהאנשים אנחנו ממשיכים את הקשר לאחר ה'שיחה', ממשיכים לעזור להם בנושא ומפנים אותם לרב בסביבתם".

כמה אנשים גולשים אצלכם בשעה?

"קשה לדעת בדיוק. בשעה ממוצעת אני מדבר עם כ-30-45 אנשים".

גם גויים פונים אליכם?

"יש נוצרים שרוצים לדעת למה יהודים לא מאמינים ב'אותו האיש', מה ההבדל בין יהדות לנצרות ועוד".

קורה לפעמים שאין לך תשובה?

"לא תמיד ניתן לשלוף תשובות מהשרוול. במקרים כאלו אני מפנה את השאלה לרב האחראי על תשובות באימייל. אנו מתחייבים לשלוח תשובה תוך 24 שעות מקבלת השאלה. במקרים שיש צורך במענה הלכתי מידי, אנחנו שולחים את השואל לרב מקומי שנמצא במאגר מידע שלנו".

יש הבדל בין שו"ת אינטרנטי ובין האתר שלכם?

"יש בזה מה שאין בזה. בצ'ט אתה יכול לברר הרבה פרטים, מה שיותר קשה באימייל. לעומת זאת, לפעמים אדם עוזב לפני שהוא קיבל את כל התשובה, וזאת בעיה".

אתרא קדישא

המהפכה היהודית שעליה דיברנו לא פסחה גם על לימוד התורה ולומדיה. באינטרנט ניתן למצוא מגוון עצום של אתרים עם שיעורים מסודרים לפי נושאים, במסכתות הנלמדות בישיבה, בפרשת השבוע, בהלכה ובהשקפה. ישנו מגוון רחב של אתרים העוסקים בתחום זה. באתרים אלו ניתן למצוא שיעורים בקבצי טקסט, אודיו ווידיאו.

לסקור את כל השיעורים בלתי אפשרי במסגרת זו, אבל הצצה קטנה לאחד האתרים הבולטים בתחום זה הכרחית. שוחחתי עם עזרא כהן מנהל אתר האינטרנט www.yeshiva.org.il – השער לעולם התורה באינטרנט. באתר יש, כאמור, שיעורים בכל מיני פורמטים, ואפשר לעשות דרכו גם מנוי על גיליון 'הלכה יומית', הכולל גם שיעורי פרשת שבוע בעברית ובאנגלית.

למה צריך לפתוח אתר עם דברי תורה? לא מספיק הלימוד בישיבה?

"מטרת האתר היא שכל אדם יוכל לקבוע עתים לתורה, גם מי שאף פעם לא למד בישיבה. אם אדם מחפש חומר על החג הקרב, על ברית מילה, ועוד, גם אם הוא לא דתי, הוא בהחלט יכול למצוא חומר רב שיעניין אותו. לפעמים אנשים נחשפים לחומר מודפס שלנו ורוצים עוד. האתר הוא כתובת בשבילו לנושאים האלה".

עד כמה לדעתך האתר יכול להחליף את הלימוד בישיבה? יכול להיות שהוא גורם לאנשים שיכלו ללכת לשיעור להעדיף לשבת בבית?

"מובן שאין תחליף לישיבה. האתר הוא רק 'השער לעולם התורה באינטרנט', הצצה לעולם האמיתי. הגולש שומע, רואה ומקבל את הווי הישיבה, וזה אמור לגרום לו להגיע לישיבה. מצד שני, מי שלא רואה את עצמו לומד בישיבה סטנדרטית, או מי שלמד בישיבה ואין לו זמן לקבוע עתים לתורה, בהחלט יש כאן ניסיון – לא כתחליף – לתת את האווירה של הישיבה.

הנה דוגמה: בחור אחד מאוסטרליה התעניין בישיבה שלנו. הוריו, שגלשו באתר מהישיבה, התרשמו מאוד מהרמה הגבוהה, ראו את הצוות והחליטו לשלוח את הבן לישראל. הרבה הורים רואים את האתר ומתרשמים מהישיבה".

מה החידוש של השו"ת באתר שלכם על פני שו"תים מאתרים אחרים?

"המדור 'שאל את הרב' שם דגש על רבנים גדולים ומוכרים, כמו ראש הישיבה הרב זלמן ברוך מלמד, הרב יעקב אריאל, הרב דוב ליאור והרב דוד חי הכהן. אנחנו מקבלים תשובות בכל הנוגע לענייני כשרות מהרבנות הראשית לישראל. מכון פוע"ה עונה ומטפל בבעיות פוריות וזוגיות על פי ההלכה, ומכון התורה והארץ מגוש קטיף עוסק במצוות התלויות בארץ.

"בנוסף, מנהל השו"ת בודק אם השאלה קיימת במאגר שלנו. אם היא קיימת, השאלה לא מופנית לרב, אלא המנהל שולח קישור לתשובה קיימת. כמו כן, יש אדם שמטפל באופן אישי במכתבים הדורשים טיפול מעבר לאינטרנט, כגון יצירת קשר עם אנשים המתעניינים בחזרה בתשובה, או כאלו שמחפשים מקום לימודים באזור מגוריהם. לפעמים שאלות מסוימת דורשות הפניה לרב מכוון בענייני משפחה וזוגיות, ועוד.

"חידוש נוסף כאן הוא 'פורום הישיבות'. הפורום נועד לחבר את הישיבות בנושאים תורניים. תלמיד שיש לו שאלה בגמרא, או בכל נושא אחר, ולא מצא תשובה, יכול להעלות כאן את שאלתו, ולצפות לתשובה מהגולשים. יש כאן גם שיתוף פעולה עם אתרים של ישיבות אחרות: הפורום באתר שלהם הוא הפורום שלנו. כמו למשל ישיבת עתניאל (www.otniel.org), ישיבת שילה (www.yshilo.co.il), ישיבת מעלות יעקב (www.yesmalot.co.il) ומעלה אדומים (www.birkatmoshe.org.il).

"קצת נתונים סטטיסטיים, רק מהחודש האחרון: למעלה מ-120 אלף קבצי שיעורים, הכוללים שיעורים באודיו, וידאו וטקסט, הורדו על-ידי הגולשים מרחבי העולם. רוב הגולשים הינם מחו"ל – ישראל נמצאת במקום השני, אחרי ארה"ב.

שיעור באתר הישיבה

אתר 'ישיבת הר עציון' מתפעל בית מדרש וירטואלי (VBM), שהשנה הכפיל את מספר השיעורים המתפרסמים בו. בית המדרש הווירטואלי מבוסס כולו על הדואר האלקטרוני. בעזרתו, כל אחד יכול לקבל מדי שבוע שיעורים במגוון נושאים, היישר לתיבת הדואר האלקטרוני שלו. שיעורים אלו מועברים על ידי ראשי הישיבה והר"מים בישיבת ההסדר 'הר עציון' שבאלון שבות.

המספרים המופעים באתר מספרים על 2000 מנויים רשומים בבית המדרש הווירטואלי בעברית ויותר מ-15 אלף באנגלית. כל אחד ממנויים אלו מקבל שיעורים בגמרא, בתנ"ך, בהלכה, במחשבה ובפרשת שבוע, הנשלחים אליו מדי שבוע.

השיעורים בגמרא עוסקים במסכת בבא מציעא, ישנו עוד שיעור עיוני קליל במסכת ברכות, ועוד שיעור בסוגיות נבחרות (מפי הרב משה טרגין). כמו כן, מועבר השנה בבית המדרש שיעור העוסק במדרשי ההלכה, שכתב אליהו שי. השיעור בפרשת השבוע נכתב על-ידי הרב יעקב מדן, ובנוסף אליו מתפרסמות גם השנה שיחות ראשי הישיבה והשאלות לעיון עצמי בפרשיות השבוע (שנכתבות על-ידי ר' משה מושקוביץ).

פרט לשיעור הקבוע בהלכה, יתפרסם השנה שיעור הלכתי נוסף: שיעור בהלכות שבת, שיכתוב הרב ברוך גיגי. במסגרת השיעורים במחשבה, יתפרסמו השנה ארבעה שיעורים: שיעור בתפילת העמידה, שיעור באגרות הראי"ה, שיעור על עשר הספירות (מבוא לתורת הקבלה) ושיעור על מחשבת ישראל בספר בראשית. במקביל לשיעורים בעברית, מועברים בבית המדרש הווירטואלי גם שיעורים רבים ומגוונים באנגלית. שיעורים אלו מופיעים באתר האנגלי של בית המדרש (www.vbm-torah.org).

גם באתר האינטרנט של המכינה הקדם-צבאית 'בני דוד' בעלי ניתן למצוא שיעורים באמונה, הלכה, פרשת השבוע, שבת ומועדים, תפילה ועוד (www.bneidavid.org).

שורשים ושיעורים מקוונים

אתר 'שורש גולשים לתוכן' מציג לגולשים מבחר שיעורים קוליים. השיעורים הקוליים של שורש מתייחדים בכך שהם מוקלטים (ברובם) במיוחד לאתר שורש, נשמעים באיכות גבוה גם בחיבור אטי, ובנויים לרשת. רוב השיעורים הקוליים בשורש בנויים בסדרות, כשכל שיעור בסדרה הוא קצר יחסית, כך שניתן להאזין לכל שיעור בנפרד, להתנתק ולחזור לנקודה שממנה הפסקתם בפעם הבאה שבהם אתם גולשים. בארכיון השיעורים הקוליים נמצאים כל השיעורים שהועבר בעבר.

סוג נוסף של שיעורים הוא שיעורים אינטראקטיביים. השיעורים – במגוון רחב של נושאים – מאפשרים לכם להיכנס לכיתותיהם של מומחים בתחומים תורניים שונים, ולהשתתף בשיעור. בנוסף, ישנם באתר 'חדרי דיונים', שנועדו לאפשר דיונים רציניים ומעמיקים בנושאים שונים, כגון אמונה, אקטואליה, הדף היומי, סיפורים חסידיים, עם ישראל, תרבות ועוד. הדיונים בנויים בצורה שונה מפורומים רגילים, ומאפשרים נתינת כותרת ותגובה ארוכה יותר לכל דיון.

בחדר ההלכה מצאתי דפי לימוד בגמרא ובהלכה. דפי ההלכה הללו נכתבו על-ידי הרב ישי סמואל, המשמש כר"מ ומלמד הלכה בישיבת הגולן במשך שנים ארוכות. עם הזמן הצטברו אצלו דפי לימוד רבים המקבצים את הסוגיות הרלוונטיות בלימודים אלו, כאשר על כל סעיף מצטברות כל ההתייחסויות החשובות להלכה זו, מהפסוקים, דרך התלמוד, הראשונים ועד פסיקת ההלכה בדורנו.

העוקב אחרי דפי הלימוד של הרב סמואל יכול לקבל מבנה שלם של השתלשלות ההלכה, ממקורותיה הראשוניים ועד הפסיקה הסופית, ולהרחיב את הידע בנדבכים הראשוניים המרכיבים לבסוף את ההלכה כפי שאנו מכירים אותה כיום. כל החומר הזה נמצא באתר של שורש. החיפוש של כל דף הוא פשוט מאוד: עליכם לבחור לפי נושא או סימן בשולחן ערוך.

גם לילדים דואגים כאן: למי שמחפש כיצד להעמיק את הלימוד המשותף עם ילדיו ולהרחיב את דעתם, 'דפי אבות ובנים' של שורש הם בדיוק התשובה בשבילו. במדור זה תמצאו דף מקורות ללימוד משותף לכל אחת מפרשיות השנה או לחגים. הדפים מותאמים ללימוד משותף, צבעוניים ומעניינים, ומיועדים למגוון שכבות גיל ואופי. הדפים נכתבו על-ידי הרב דני סיגליס ונוסו בלימוד משותף בבתי כנסת.
www.shoresh.org.il

האתר הבא גם הוא אתר של ישיבה, אלא שהגימיק שלו ראוי לאזכור מיוחד. ישיבת 'תפארת מנחם' הינה ישיבה לבעלי תשובה. הישיבה נמצאת בסיגייט, ניו יורק. באתר ישנו, נוסף לאפשרויות המוכרות לנו מאתרים קודמים, שידור חי מהשיעורים בישיבה, כך שכל גולש שרוצה ללמוד בישיבה לבעלי תשובה יכול בצורה הפשוטה והקלה ביותר לעקוב אחר לוח השיעורים של הישיבה וללמוד. הלומד הווירטואלי יכול גם להפנות שאלות און-ליין לרב שמוסר את השיעור דרך האתר, ויקבל תשובה תוך כדי השיעור – מה שגורם ללומד להיות חלק פעיל בלימוד, ולא לחשוש שיישאר עם שאלה בלתי פתורה.
www.tiferes.org

הדף היומי: הגרסה הווירטואלית

כשרבי מאיר שפירא מלובלין חידש את לימוד 'הדף היומי' בגמרא, הוא לא חשב עד היכן יגיעו הדברים. אתר הדף היומי מגדיר את עצמו כאחד האתרים המרתקים ביותר. לדברי בעלי האתר, "מעולם לא הוקם אתר בעל כוונות כה יומרניות, שלוו בהשקעה כספית נכבדה ביותר". מפעילי האתר הם קבוצת אנשים המתכנסת מדי יום ללמוד דף גמרא. עם הזמן התוודעו לכך שבקצב החיים הבלתי צפוי של ימינו, אנו נתקלים לא פעם במצבים שכל התכניות נדחות והכל משתבש. לוח הזמנים המקורי נגנז, ואנו מתחילים במרדף נגד הזמן, עד לשעות הקטנות של הלילה. בשעות הללו כבר אין שיעור בשום מקום.

הפתרון: 'אתר הדף היומי', הכולל בתוכו שיעורים ב'דף היומי' המתעדכנים מדי יום בשיעור היומי בשלוש שפות: עברית, אנגלית וצרפתית. הדבר המדהים הוא שהשיעורים נמצאים באתר בפורמט וידיאו, ודף הגמרא מופיע לצדו באתר; כך שניתן להדפיס את הדף היומי במדפסת, להפעיל את הווידאו וללמוד בקלות. את השיעורים מוסרים צוות של תלמידי חכמים בשפה בהירה ומובנת. המוסרים הינם בעלי ניסיון שהתמחו בהעברת שיעורים לציבורים מגוונים.

בנוסף ניתן למצוא באתר ארכיון שיעורים נרחב על מסכתות קודמות, שיעורים בנושאים מרתקים ואקטואליים, כמו תשלום נסיעות לעובד שנוסע בטרמפ, או אדם שהוריש את נכסיו לכלבו הנאמן, ועוד. במנוע חיפוש נפרד באתר ניתן לחפש ולמצוא שיעורים (לא וירטואליים) ברחבי הארץ.
www.hadafhayomi.co.il

אתר נוסף העוסק בדף היומי הוא 'קול אברהם'. באתר שיעורים מוקלטים מפי הרב אברהם קארפ ע"ה. הרב קארפ התגורר במונטריאול, קנדה, ומסר שיעורים בדף היומי במשך 30 שנה. השיעורים הינם באידיש פולנית עסיסית, למי שמתגעגע לצלילים מבית אבא...
www.kol-avrohom.com

בקיאות ברשת

בנוסף לאתרי לימוד תורה לסוגיהם, הרשת מציעה אתרים בעלי ניחוח מיוחד, העוסקים בצדדים הלא שגרתיים של התורה והיהדות.

כזה הוא למשל אתר www.tora.co.il. האתר מציג מידע אודות המאגרים התורניים, ביניהם ניתן למצוא ספרי הלכה רבים, ספרים העוסקים בשנת השמיטה, הליכות ומנהגי קהילות, שותי"ם לסוגיהם, ספרי חסידות וכתבי הראי"ה קוק. כמו כן, ניתן למצוא באתר מאגר שיעורים ומאמרים שונים, לוח שנה על פי הקבלה מאת הרב רפאל שוואב, מאגר של עלוני פרשת שבוע, ועוד.

אתר דברי תורה מזמין אתכם ללמוד ולקרוא דברי תורה לכל מאורע ולכל זמן, או סתם ליהנות מדברי תורה מענינים. דברי התורה המופיעים כאן הינם קצרים, כך שכל אחד יוכל למצוא משהו קצר לפרשת שבוע ולהמשיך הלאה.
www.divrei-tora.com

אתר 'שמע ישראל: רשת תורנית-עברית' הוא חלק מקבוצת האתרים של אתר 'שמע ישראל: רשת תורנית' העולמי. האתר שם לעצמו למטרה לקרב את לימוד השולחן ערוך וידיעת ההלכה ללב כולנו. גם אלה מבינינו שאינם רגילים ללמוד את השולחן ערוך באופו מעמיק יוכלו במסגרת לימודי הרשת להגיע לבקיאות מקיפה בהלכה. מתוך הנחה ש"שאיפת כולנו היא לקיים את כל מצוות התורה כהלכתן", מציע האתר תכנית לימוד שבה מקבל כל לומד לביתו מדי שבוע, בדואר או בדוא"ל, שתי חוברות המכילות שני שיעורים שבועיים.

השיעורים כוללים את השולחן ערוך, סעיף אחר סעיף, וביאור נרחב על-פי המפרשים, תוך הבאת הגמרא בעניין, הראשונים והאחרונים, עד למסקנת ההלכה למעשה. בסוף כל שיעור ישנן שאלות לסיכום ולחזרה, המיועדות לבחינה עצמית של החומר הנלמד. בסיום כל יחידת לימוד נערך מבחן מסכם. המבחן נשלח אף הוא לבתי הלומדים, והם יכולים לשלוח אותו חזרה לבדיקה של רבני 'פרחי שושנים'. מבחן כזה נערך אחת לחודש וחצי עד חודשיים. בסיום כל תכנית נערך מבחן מסכם על כל הנושא, המקיף את כל השיעורים באותה תכנית. המבחן נערך במסגרת תכנית הסיום, כשבסיומה ניתנת ללומדים תעודה על כך שעמדו בהצלחה בלימוד ובבחינות.

כמו כן באתר מידע אודות מסלולים ותכניות נוספות, ואפשרות הרשמה.
www.shemayisrael.co.il

סת"ם אחד מהקיבוץ

ואיך אפשר שלא להזכיר את ספר התורה, המקור והבסיס לתורה ומצוות? יוזמה פרטית של אליהוא שנון מקיבוץ סעד הביאה את התוצר הבא: "ספר התורה המקוון" (www.saad.org.il/elihu)
האתר מציג סריקה של ספר תורה שלם ומגילות עמוד אחר עמוד, כפי שנכתבו על-ידי אליהוא בעצמו. ליד כל עמוד מופיעות הערות, ואף מעט חידושים, הכוללים הערות בעניני הכתיבה, שאלות ועיון בפסוקים (לרוב חידושים שאינם מופיעים בספרות הקיימת), עניני לשון ומספרים והערות על הקריאה (גם מה שלא נמצא ב'ספרות בית הכנסת').

בנוסף מגיש האתר מאמרים שנכתבו בידי אליהוא, התכתבות שנוצרה בעקבות האתר, וכמובן קישורים לאתרים בנושא סת"ם.

אליהוא, מאיפה המימון לכל זה?

"מי מממן? לא ידעתי שצריך מימון כדי להכין לעצמי אתר. צריך רק קצת לימוד עצמי, ומובן שזה עוזר אם אתה סופר סת"ם".

מי מפעיל את האתר?

"אני מפעיל אותו, אבל יש לי עיסוקים יותר דחופים (אני כותב את הספר ה-11 כעת), וכידוע 'בעצלתיים ימך המקרה'".
mendy@shapa.biz