בשבע 95: הוי ארצי

חגי סגל , י"ד בסיון תשס"ד

יום הולדת

בדיוק השבוע לפני 30 שנה, בט"ו בסיון תשל"ד, 5 ביוני 1974, נחנך המאחז הבלתי חוקי הראשון. אלון מורה. עשרות צעירים וצעירות מהמגזר הציוני-דתי, מונהגים בידי הרב צבי יהודה קוק, התמקמו מזרחית לחווארה שמצפון לשכם. נציג הציונות החילונית במקום היה גבר רחב מידות בעל שער מלבין ועבר צבאי מפואר. כשהחיילים הגיעו לפנות, הוא פקד עליהם לסרב פקודה.

החושך שבקצה המנהרה

ראש הממשלה וראש לשכתו אינם ידועים כאנשים יראי שמים, אך הם בכל זאת מאמינים בכוח עליון וברעיונות גאולה. אחרת אי אפשר להסביר על סמך מה הם מבטיחים בתוכנית ההינתקות המדורגת, אשר הונפקה לשרים בערב שבת שעבר בין השמשות, כי "רצועת עזה תהיה מפורזת מנשק שהימצאותו אינה תואמת את ההסכמים הקיימים בין הצדדים". אם הרשות הפלשתינית לא בתמונה, וכל העסק מושתת על צעדים חד צדדיים, מי ערב לנו שהרצועה תהיה מפורזת מכלי משחית שונים ומשונים? ערפאת? דחלאן?

מורשת הקרב של ציר פילדלפי מוכיחה שגם כאשר אנחנו יושבים בעזה קשה למנוע זליגה מתמדת של כלי משחית ממצרים לרצועה, ולכן לא קשה לדמיין מה יקרה אם נצא ממנה. הפלשתינים יקימו רכבת אמל"ח תחתית בין שני חלקי רפיח, ואולי אפילו רכבת עילית, שעוד תעורר בנו געגועים עזים לעידן המנהרות הפרימטיביות. תהליך אוסלו כבר לימד אותנו שתמיד יכול להיות יותר גרוע.

בעצם, הוא לא לימד אותנו כלום. ההגיון שמניע עכשיו את שרון להכניס חיילים מצריים לעזה, הוא אותו הגיון שהניע את רבין להאמין שערפאת ילחם בטרור בלי בג"ץ ובלי צלם. אחרי 10 שנים שבהן נכשלו המצרים באבטחת הפתח המערבי של מנהרות רפיח, עומדת ישראל להעביר להם את האחריות גם על הפתחים המזרחיים.

המתפקדים החדשים

מאות רבות של אנשי ימין הפגינו ביום א' מול לשכת שרון, במהלך ישיבת הממשלה (חלק א') על תוכנית ההינתקות. המשטרה נאלצה לסגור בגללם שני רחובות בקריית הממשלה. לעומתם, באותו בוקר שרבי לא נסגרה אפילו סימטה אחת בגלל מפגיני השמאל. כולם התרכזו תחת עץ לא עבות מהעבר השני של צומת קפלן. היו שם ברוריה שרון, דני רשף, דני מור ורוני ענבר מתנועת 4 אמהות לשעבר, הסרבן הבכיר יפתח ספקטור, וזה הכל. "איפה עוד 150 אלף מפגינים?", הקנטתי אותם.

הם נאנחו מעומק הלב והודו שהמתנחלים תמיד נחושים יותר, ומוכנים לבזבז בוקר שלם למען המולדת. למרות המומנטום בדעת הקהל לטובת ההתנתקות, בחוגי הנסיגה עדיין חוששים מאוד מנצחון המתנחלים בסופו של יום. נושא הדיון המרכזי של קומץ השמאלנים תחת העץ הנ"ל היה, לא תאמינו, אם להתפקד לליכוד כדי לתת קונטרה לפייגלין. ספקטור התנגד והציע להמתין עד שאריק שרון יקים מפלגה חדשה, אך הדיון לא הוכרע ויימשך במועד אחר.

גם אם תיפול שם בסוף החלטה חיובית, והם יתפקדו לליכוד, שר ההיסטוריה עתיד לקבוע שאריק שרון הוא שהתפקד לעת זיקנה ל-4 אמהות.

טרגדיה בשטחים

אמונה אלון כתבה רומן ביכורים מרתק ומומלץ, 'שמחה גדולה בשמים', בהוצאת כתר. כבר בעמוד הלפני ראשון יש הפתעה: "תודה לעמוס עוז, מורה וידיד". אחר-כך, כשמעמיקים פנימה, מתברר שלעוז יש נוכחות סמויה כמעט לכל אורך היצירה. אלון רכשה ממנו לא רק את סודות הכתיבה המענגת אלא גם את כשרון התוגה. שמחה גדולה בשמים הוא ספר נורא עצוב, כמעט כמו רוב הספרים של עוז.

שלומציון, גיבורת הרומן שחזרה בשאלה, מתגעגעת רוב ימיה לאהוב נעוריה. האהוב עצמו, הרב המתנחל יאיר בירמן, לא שבע אף הוא הרבה אושר מאז נפרדו דרכיהם. אביה הוא פרופסור אגוצנטרי שמשעבד את אמה, עד שסרטן נורא מכריע אותו בדמי ימיו. גם סבתא רוחל אינה האישה הכי מאושרת בעולם, השכנה אסתרק'ה, הרבנית לאה בירמן, ומי לא. נעמי, ידידת נעוריה של שלומציון, נרצחת בפיגוע, וכך גם הבן של שלומית ואשתו. ברגע האחרון מצטרף אליהם לישיבה של מעלה יצחק רבין, כאילו כדי למלא עד תומה את כוס התרעלה.

האמנם אלה הם כל חיינו בזמן האחרון? האם המלנכוליה השמאלנית-חילונית היא גם לחם חוקם של חוגי ישיבת מרכז הרב, גיבורי ספרה של אמונה אלון? בלי ספק עוברת עליהם תקופה קודרת מאוד מאז נשפי אוסלו, אבל מי שמכיר אותם מקרוב יודע שבדרך כלל אין שם דריסת דגל לדיכאון מצמית. התנחלות ממוצעת היא מקום הרבה יותר שמח מקיבוץ ממוצע, והדבר עוד יתברר יום אחד בחתונתה של מיה, בתה של שלומציון, עם הבן של הרב יאיר, שאמונה אלון שידכה במו עטה. רבי נחמן מברסלב היה אומר, אם הגיע זמן קשה רק לשמוח יש.

שירת הסטיקר

דוד גרוסמן, הזמן הצהוב, בטח לקח בחשבון שאנשי ימין יפזמו בהנאה את שיר הבתולין המבריק שלו, "שירת הסטיקר". בזכותו מחלחלים עכשיו לגלי האתר הלא פיראטיים רעיונות ומכתמים שבדרך כלל מזכים את משמיעיהם בתיק פלילי: "אין ערבים, אין פיגועים", "פושעי אוסלו לדין", "העם עם הטרנספר" וגם "כהנא צדק". אם שלום פליסר או אפילו נעמי שמר היו כותבים ומלחינים שיר דומה, הם כבר היו מקבלים מהפרקליטות כתב אישום פרוזאי לחלוטין.

ישרובלוף

מתכננים לנפוש הקיץ באחד ממלונות ישרוטל? הנה חומר למחשבה במהלך חופשתכם שם: המנכ"ל הראשי של הרשת, רפי שדה, קבע השבוע בראיון עיתונאי מקיף ש"אם הממשלה תתמוך בתיירות, במקום בישיבות ובשטחים, יהיה לה יותר כסף לטפל בשאר הבעיות החברתיות בישראל" (מעריב עסקים, 1.6.04).