"החיזבאללה מפעיל טרור ביו"ש וכמעט שלא נענש"

גיזרת עזה החמה השכיחה מאיתנו לאחרונה את אויבנו מצפון. אלוף פיקוד הצפון, בנני גנץ, מזהיר כי חיזבאללה פועל בשקט אך בנחישות לליבוי הטרור בכל רחבי יש"ע. היעד הבא שלו, בעידודן וסיוען של איראן וסוריה, הוא חטיפת חיילים.

חגי הוברמן , י"ד בסיון תשס"ד

בשעה שהעיניים הישראליות מופנות מטבע הדברים לעימות המתמשך עם הפלשתינים בשטחי יש"ע, מתרחשים דברים גם בגבול הצפוני, גם אם בינתיים מתחת לפני השטח. בשבוע שעבר הזהיר גורם ביטחוני בכיר כי חיזבאללה מנסה לאחרונה לחמם את הגבול הצפוני של ישראל. "המצב בצפון על סף פיצוץ", אמר הגורם. "התנהגות חיזבאללה היא בדיוק הדוגמה הקלאסית למשל האקדח המופיע במערכה הראשונה, שיירה במערכה השלישית".

ריבוי זירות מטענים ופעילות חשאית של כוחות חיזבאללה לאורך גבול ישראל-לבנון, בעיקר לצורך איסוף מידע מודיעיני, הנמכת זווית קני הנ"מ – כל אלו גורמים לדאגה רבה בצמרת הביטחונית הישראלית. וכל זאת בלי להתייחס למעורבות העמוקה של חיזבאללה בטרור הפלשתיני ביש"ע.

רובו המכריע של הנשק שזרם בארבע השנים האחרונות לרצועה ממצרים דרך מנהרות רפיח, המעסיקות כל-כך את מדינת ישראל בשבועות האחרונים, מקורם בחיזבאללה; מטעני הצד והקלע שמתפוצצים השכם והערב ברצועה מקורם במידע וסיוע שהגיע מחיזבאללה; גם חוליות הטרור בשכם מאורגנות ומכוונות בידי חיזבאללה.

מסתבר כי למרות אופיו המוסלמי הפונדמנטליסטי, הדומה מאד לחמאס ולג'יהאד-האיסלמי, החיזבאללה מסייע דווקא לגדודי חללי אל-אקצא של התנזים, זרוע הטרור של הפתח – ארגונו של ערפאת. אלפי דולרים זורמים מהחיזבאללה לטרור ביש"ע.

טרור במחיר נמוך

בסוף השבוע שעבר הזהיר אלוף פיקוד הצפון בני גנץ את סוריה ואת נשיאה בשאר אסד כי מלחמה בין ישראל לחיזבאללה יכולה להיות הרסנית מבחינת אסד. בראיון שהעניק ל'בשבע' נשמע האלוף גנץ משוכנע פחות בדבר רצונו של נסראללה לגרור את ארגונו לעימות כולל עם ישראל. למרות זאת הוא מגדיר את המצב בגבול הצפון כ"יציב ומסוכן".

האלוף גנץ, הזהרת את סוריה מפני חימום הגבול עם ישראל. ברקע נשמעים דיבורים על ניסיונות שך חיזבאללה לחמם את הגבול. יש מידע ספציפי על ניסיונות כאלה?

"אני לא מסכים להגדרה של 'חימום הגבול'. אם חיזבאללה היה רוצה לחמם את גבול הצפון הוא כבר היה עושה את זה. חיזבאללה לא מנסה לחמם את הגבול, כי הוא חושש מהתוצאות של ממהלך כזה. אני כן אומר שחיזבאללה מקיים פעילות שנועדה הן להציק לנו, והן להגיע להישגים משמעותיים יותר ממה שהשיג לפני חודש בהר דב (התקפת חיזבאללה על מוצב גלדיולה ב-7 במאי, שבה נהרג סמ"ר דניס למינוב ז"ל).

"באופן כללי, החיזבאללה מנסה לקיים את העימות איתנו בצורה שתאפשר להצדיק את מהותו כלפי פנים, כלפי האוכלוסיה הלבנונית, ומצד שני יאפשר לו להמשיך לקיים את העימות דרך רשתות הטרור ביו"ש. כל זה תוך הקפדה שהמהלכים לא יגרמו לתבערה גדולה, שעלולה למנוע ממנו את להשיג את היעדים שהוא מעוניין להשיג".

ומה היעדים הללו?

"הוא רוצה להמשיך להתבסס אסטרטגיית בלבנון. בבחירות האחרונות חיזבאללה קיבל 61 אחוזים בדרום לבנון, ועוד כמה מושבים בצפון לבנון. חיזבאללה רוצה לשמור על ההישג הזה. הם רוצים להמשיך להתעצם צבאית. הארגון מקבל מאיראן, דרך סוריה, ציוד שבועי קבוע, כך שהוא ממשיך להתעצם צבאית, להתבסס בלבנון ולשמור על שליטה בדרום.

"הוא ממשיך גם להפעיל טרור ביו"ש, וככלל הוא משיג את כל ההישגים בלי לשלם מחיר גבוה מדי. זהו מצב נוח ואידיאלי מבחינתו, לא לשלם מחיר על מעשיו. אם תיווצר התלקחות בצפון, כזו שתחייב את ישראל לפעול, הנזק לחיזבאללה יהיה גבוה".

לא מעוניינים בעימות ישיר

למה התכוונת כשאמרת שחיזבאללה שואף להישג יותר משמעותי מהפיגוע בהר דב?

"בפיגוע במוצב גלדיולה חיזבאללה ניסה לבצע חטיפה של חייל. זה לא קרה בסוף. כשמוסיפים את הכמות הגדולה של מטענים, חלקם בצמידות למוצבים, מבינים שחיזבאללה מנסה להגיע למשהו יותר משמעותי".

חיזבאללה בוודאי מבין שאם היה פיגוע חטיפה, ישראל היתה מגיבה.

"אני לא אומר שחיזבאללה לא לוקח סיכונים. הוא משתדל לפעול בהר דב, באזור המכונה חוות שבעא, מקום שהוא רואה בו מקום פעולה לגיטימי. זה חלק מהניסיון לפעול בצורה שתיתן לו לגיטימציה, לפחות ברמה הלבנונית".

אבל הרי היו מטענים גם באזורים אחרים, שעליהם אין מחלוקת עם חיזבאללה? היתה זירת מטענים באזור מושב דוב"ב, רחוק מאוד מחוות שבעא.

"לאורך השנה הניחו לוחמי חיזבאללה 7-8 זירות מטענים לאורך הגבול, במקומות שונים. התכנון של חיזבאללה הוא לגרום לפגיעה בכוחותינו. אנחנו משתדלים לא לתת לו את האפשרות הזאת".

אבל אם הם הכינו שבע או שמונה זירות מטענים כאלו, ברור שחיזבאללה מבין שאנו עלולים להיגרר לעימות יותר נרחב?

"לדעתי, אם הם היו רוצים עימות חזיתי איתנו הם היו מורידים שתי פצצות בתוך מטולה".

השאלה היא אם חיזבאללה לא מנסה לגרום לנו לתקוף אותו, כדי שאנו נהיה היוזמים של העימות ולא הוא?

"במסגרת שימור הלגיטימציה, חיזבאללה כל הזמן הולך על הסף. הם לא באמת רוצים עימות כולל. חיזבאללה לוקח סיכונים על הקו הכחול כל הזמן. הם עובדים בטווחים של מטרים. לפי עמדת חיזבאללה, אם ייווצר עימות, עדיף שהוא ייווצר בתנאים נוחים מבחינתו".

הסורים משחקים באש

איך טופלו זירות המטענים?

"טופלו. שתיים היו צמודות לגדר. אנו יודעים לטפל בהן. בחלק מהמקרים זה יותר מורכב. בחלק מהמקרים המטענים היו מעבר לקו הכחול – אבל לפני גדר המערכת (יש מקומות שבהם הגדר הוקמה דרומית לקו הכחול, ונוצר מרווח ביניהם שהוא פורמאלית שטח הריבונות הישראלית). בחלק מהמקומות הקו הכחול חופף לגדר. יש הרבה איומים מלבנון, ואנחנו פועלים מולם באופן ישיר כל הזמן. ישנם איומים על כך שחיזבאללה מנסה לפגוע בחיילים בפועל, לא איזה איום תיאורטי שמחר חיזבאללה ינסה לעשות משהו. דברים חד-משמעיים".

איזה תפקיד משחקים הסורים בכל הפעילות של חיזבאללה?

"הסורים נותנים לחיזבאללה לפעול. הם מציידים את הארגון בנשק. הסורים שולטים בלבנון קרוב למאה אחוזים. נכון שבשנים האחרונות הם צמצמו כוחות, אבל היקף הכוחות הסוריים בלבנון איננו הדבר היחיד הקובע את מידת השליטה. הסורים שולטים בלבנון גם באמצעות לחץ על אנשים, באמצעות שליטה מודיעינית וכלכלית".

אסד הצעיר מבין שהוא משחק באש?

"אני חושב שהיו לאסד כמה הזדמנויות בתקופה האחרונה להבין מה המשמעות האמיתית של מלחמה. הוא למד זאת דרך המלחמה בעיראק ודרך התקיפה הישראלית בדמשק".