בשבע 95: המאור החדש

דיסק חדש ואיכותי, מלא אנרגיה, של אוריאל מאור. דם חדש במוסיקה החסידית

קובי סלע , י"ד בסיון תשס"ד

לפני כמה חודשים קיבלתי דיסק צרוב כזה, ערום מגרפיקה. השם שעליו היה 'מאור – כל השירים'. שאלתי את זה שהעביר לעיוני את הצלילים אם הוא לא טעה בכתובת, ואם אכן השירים מיועדים לאוזני. "ודאי", הוא ענה, מדובר בדיסק של שירים יהודיים למצעד.

הקשבתי פעם אחת, ולא מצאת את הקשר למחלקת השירים החסידיים. הקשבתי פעם שנייה, והפעם התמקדתי במוסיקה וממש נהניתי. בפעם החמישית כבר הכרתי גם את המילים.

אוריאל מאור, 'הילד' בפי מפיקי המצעד החסידי, עושה כאן משהו גדול. מי שנתקל בו בהופעה חיה לא יכול להישאר אדיש. הבחור, מלא אנרגיה, מאמין למילים שכתב בעצמו וחי את הצלילים גם מחוץ להופעה. הוא בחר לגעת בכל מה שמעניין היום צעיר דתי, 'המצב', האחדות (החסרה), המצוות, התפילות הרגש.

וזה הכול? לא, אבל תודה ששאלתם. יותר מאדם אחד מוכן להתחייב שהמילים, המתייחסות לעניינים רוחניים, נכתבו לכתחילה בהתייחסות לעניינים אחרים, רומנטיים יותר. רק מה, החבורה המקצועית שאופפת את הנער זיהתה קשיים בשיווק האישיות ו'חתכה' לכיוון שירי הקודש. בין אם זה נכון, ובין אם לא, התוצאה מוסיקלית מאוד ובכלל לא נשמעת מאולצת.

אחרי גיהוץ של הדיסק החדש כמה עשרות פעמים (תוך התחייבות שלא להשמיע לשום אוזן שאינה מאושרת בכתב) אני יכול לומר, רואים שהבחור השקיע. אני לא יודע להגיד אם הצליל והמוסיקה נשמעים מצוין בגלל שמאור יודע מה הוא רוצה להשיג בסופו של המיקס, או בגלל שהוא עטף את עצמו בחבורה צעירה (וחילונית...) שמלווה כל תו ומקפידה על כל אפקט, או שסתם כך יש לו מזל, וכדאי לו ליהנות מזה כל עוד אפשר.

הערה קטנה שודאי עשויה להקל עליכם את ההאזנה אליו: באחת ההשמעות התגנב ללבי החשד שבמקהלה מלוות אותו גם בנות. טוב, אולי 'בנות' זאת הכללה, אבל נדמה לי שבאוזן חצי מקצועית ניתן לזהות קול נשי שהסתנן. מזועזע כולי התקשרתי לברר הכיצד נכשלתי בהשמעת נשים במצעד החסידי (נשים יקרות, נא להקפיא את מכתבי המחאה. מותר לכן לשיר בהחלט, אולם לא במצעד החסידי, תודה). התקשרתי למפיק, שחייך והפנה אותי לזמיר. "מה פתאום שירת נשים?" הוא תהה בקול, המעבד שלי עשה קולות גבוהים...

תשע בסולם יעקב לאוריאל מאור.

פינת משבית השמחה:
העברית מצוינת, החרוזים גם, ואפילו המסרים חדים להפליא. לא היה מזיק לשלב איזה שיר מהמקורות, אבל למען השם, מה זה הצילום הזה על העטיפה?