בשבע 98: שעדנה תישאר בעליון

אדיר זיק , ה' בתמוז תשס"ד

שני ידידים שלי היו מועמדים להתמנות לתפקיד שר המשפטים בממשלת ישראל. הראשון הוא ראובן ריבלין והשני יעקב נאמן. את מועמדותו של ריבלין הצליחו עדנה ארבל וחבל מרעיה מפרקליטות המדינה ומהמשטרה לחסל בטרם התמנה לתפקיד, בהגישם נגדו מסכת עלילות שווא, ונגד פרופ' יעקב נאמן, שהיה שר המשפטים בממשלת נתניהו, הוגש כתב אישום על-ידי עדנה ארבל ומיכאל בן יאיר סמוך לכניסתו לתפקיד, דבר שהביא להתפטרותו מהממשלה.

לאחר כמה חודשים יצא יעקב נאמן מבית המשפט כשהוא זכאי. הוא לא יכול היה לחזור לתפקידו כשר המשפטים, וכיהן כשר אוצר (מוצלח). תיק החקירה של ראובן ריבלין נסגר רק לאחרונה על-ידי מני מזוז, לאחר שלוש שנים של רצח אופי של האיש המשמש כיו"ר הכנסת.

עדנה ארבל ודורית בייניש היו מעורבות בפרשיות משפטיות ושב"כיות אפלות. הן שיתפו פעולה עם מפעיליו של אבישי רביב, הפרובוקטור החמור ביותר בהיסטוריה השושואית של מדינת ישראל – רבים טוענים כי ארבל קיבלה שלא בצדק (ביטוי עדין) פיצויים בסך מאות אלפי שקלים שלא הגיעו לה. יש שמאשימים אותה בכך שהפעילה לחצים כדי למנות את בעלה לתפקיד אותו רצה לקבל.

כותב השבוע ראובן ריבלין במאמר ב'הארץ', שבו הוא מספר "איך נפתח ונסגר התיק נגדי, ומי מנע ממני להיות שר המשפטים בממשלת שרון הראשונה". היד של ריבלין מושטת כלפי הפרקליטות וכלפי חבורת עיתונאים שהוזנה על-ידה, שחיסלה כל מי שעמד מולה מבלי יכולת להגן על עצמו.
יעקב נאמן שותק. יצא צדיק: מלאכתו נעשית על-ידי אחרים. יכה בן יאיר את ארבל או ההיפך. שאול יהלום יוצא עכשיו בקריאה לבטל את מינויה של ארבל.

ואני אומר, שתישאר! מבחינת קורבנותיו של בית המשפט העליון, עדיף שארבל תישאר. שתישאר שם עם דורית בייניש ופרופ' אהרון ברק, כדי שלא יהיו לנו אשליות. ארבל תישאר בתפקידה, ולפסיקותיו של בית המשפט העליון יהיה ערך מוסרי כמו לכתבי האישום שהוגשו נגד ריבלין ונגד נאמן.


100 צוותי טלוויזיה


מה שלא יעשה צה"ל, ולו גם יכריז אלף פעמים כי גוש קטיף הוא שטח צבאי סגור – כשיבוא הטרנספר יהיו שם מאות עיתונאים. כל תחנת טלוויזיה בעולם, מבין שונאי ישראל או מבין מעט אוהביה, תשלח את הצוותים שלה לצלם את הגירוש של יהודים מבתיהם. לפחות מאה צוותי טלוויזיה יהיו שם, מאות צלמי סטילס ומאות שדרי רדיו.

חלק גדול מהם יצליח להגיע אל הישובים ואל הבתים. ומה הם יראו? חיילים ושוטרים יהודיים גוררים מביתה את חנה ברט עם כיסא הגלגלים שלה, כשבידיה בנה התינוק עמיחי, מאחוריהם ייגררו יתר שבעת ילדיה על-ידי חיילי צבא ה'הגנה' לישראל כדי לגרשם מכפר דרום, ובעלה אליעזר אסור באזיקים, מוכה וחבול נסחב על-ידי ארבעה חיילי צה"ל (באיזה צבע הכומתה?).

הם יראו את חיילי גבעתי או גולני מרימים בכוח את ילדיה גדועי הרגליים של משפחת כהן, שאותם חילצו לפני שנתיים מהאוטובוס המפוצץ, אך הפעם יגררו אותם כדי לגרשם מחבל עזה. הם יראו את הרוצחים והמתנקשים הפלשתינים נכנסים לבית הכנסת של נווה דקלים, מחללים את קדושתו ובריקוד מניפים את דגל חמאס או אש"ף או שניהם יחד על קצה המגן דוד של בניין ישיבת ההסדר.

ואנחנו?? אנחנו לא נוכל לעמוד לפני ההיסטוריה ולפני האלוקים ולומר: לא ידענו, לא יכולנו, האמריקנים לא רצו להפציץ את תאי הגזים. מה נאמר? שהיינו עסוקים בתכנון חופשת הקיץ? שהילדים רצו קייטנה רק בגליל? שאהרון ברק ועדנה ארבל אמרו שזה בסדר, שזה חוקי לגרש יהודים?

חברי בתקשורת היהודית, ב'הצופה' ו'מקור ראשון' ו'המודיע', ידידי בערוץ ובעיתון 'בשבע', ביניהם אורי אליצור, חגי סגל ונדיה מטר, מנסים לזעזע את חומת התשקורת העוינת שעורכת מסע תקשורתי משולח רסן נגדנו. אבל זה קשה מאוד במציאות הישראלית, השבויה בקסמי ערוץ 2 וידיעות אחרונות.

והעולם?? הוא יראה את צילומי היהודים הנלחמים זה בזה, המגרשים אחד את משנהו בארץ שלהם, וישמח. הצילומים האלה לא יימחקו. הטראומה הלאומית של הגירוש תישאר לזיכרון עולם, כמו יציאתו של רבן יוחנן בן זכאי. לא, הרבה יותר חמור.

אם אכן כך יקרה חורצת מדינת ישראל את גורלה לשבט.

מורשת בגין

בשבוע שעבר נחנך בירושלים מרכז מורשת מנחם בגין. איך אני יודע? קראתי בעיתון. ערוץ 7 לא קיבל הזמנה לאירוע. מרכז מורשת בגין נבנה באבן לבנה בוהקת מעל גיא בן הינום, ליד הסינמטק, למרגלותיו של בניין הכנסייה הסקוטית.

אני מתאר לעצמי שבמרכז מורשת בגין יסופר איך בגין היה שר "שתי גדות לירדן, זו שלנו זו גם כן", "עלי בריקדות ניפגש". מרכז מורשת בגין יתעד בודאי איך מנחם בגין, כשאלטלנה עלתה באש בחוף תל אביב לאחר שהופגזה על-ידי 'התותח הקדוש' של יצחק רבין, מנע מלחמת אחים וקרא לאנשי האצ"ל לנצור את נשקם ולא להשיב באש. שמעתי אותו אז בשידור חי בתחנת הרדיו של האצ"ל.

השאלה המטרידה אותי: האם במרכז מורשת מנחם בגין מציינים גם שהוא הרס 18 יישובים יהודיים, שהוא החריב עד עפר את חבל ימית. שהוא הגלה אלפי יהודים, הרס את בתיהם ומסר את השטח לאויב? האם במרכז בגין יציינו שהוא, יחד עם אריק שרון, ביצע טרנספר של יהודים על-ידי יהודים בארץ ישראל?

אני יודע מה תשיבו וכיצד תצדיקו את מעשיו, אך אני מעז לשאול: האם מה שאריק רוצה לעשות בגוש קטיף, ואחר-כך באשקלון ובאשדוד – 'עד הלום' – האם גם זה חלק ממורשת מנחם בגין?
שבת שלום יהודים.

אנחנו בע"ה ננצח.

adirzik@netvision.net.il