בשבע 98: עופי.נט.חו"ל

שירים חסידיים במתכונת מוכרת, קול נחמד ותזמורת ענקית עושים את הדיסק החדש של עופר נאט לחוויה חביבה

קובי סלע , ה' בתמוז תשס"ד

תחילה הרשו לי ליטול רשות משכני לעמוד, מנדי גרינפלד, על חדירה חד-פעמית לתחום שיפוטו. אבטיחכם נאמנה כי לא ירחק היום ואף הוא יזדקק לעזרה דומה. וכל-כך למה?

אם תציצו בשמו של נשוא טורנו הפעם תגדלו שרק חסרה נקודה בין שמו הפרטי לשם המשפחה כדי להפוך לדומיין (כתובת אינטרנט). עופר היה ל'עופי' ונאט נהיה 'נט', והרי לכם עופי נקודה נט. אם כי עושה רושם שהאיש איננו מודע להזדמנות הגדולה שנקרתה בדרכו; כתובת האינטרנט המופיעה על גבי הדיסק שלו שייכת דווקא לתזמורת נשמה אמריקנית.

ואכן, יותר משמוכר האיש מוכרת תזמורתו, 'נשומה אורקסטרה', התזמורת בה' הידיעה. הרזומה של הלהקה מבוסס היטב: כל ההופעות הגדולות, כל החתונות הנחשבות בארה"ב ובקנדה. משם הוא צמח, ועד כאן שיעור ההיסטוריה. מכאן לשיעור המוסיקה.

הדיסק הראשון של נט הוא דיסק חסידי מודרני קלאסי, זהו. לצערי אינני איש בשורות. אמנם, אלי ומשה לאופר וכמה מוכשרים אחרים בתחום ניפקו דיסק להיטים משובח, אבל השבלוניות המוכרת של המוסיקה החסידית באה לביטוי גם כאן, ועל דא קא בכינן.

נכון, המוסיקה מגוונת. לצד השירים הקצביים עושה נט שימוש מרשים בקולו הערב בקטעים השקטים יותר. הבחור בורך בקול נאה למדי, שמתבזבז קמעה כשהתזמורת יוצאת למסעות קצב אגרסיביים. קחו למשל את השיר האחרון ('ולירושלים עירך'), שיכול להתחרות בלי שום בעיה בפסטיבלים של סאן רמו.

ישראלי לשעבר שחי בארה"ב ושר בערגה לארץ ישראל לא קונה את לבי באופן אוטומטי. שוב מוכח שדברים שרואים משם נשמעים מרגשים יותר כאן (וזה לא שזמר ישראלי מתחבר פחות לתפילה כמו 'ובנה אותה בקרוב'. המצפון, מתברר, מוזיקלי לעתים).

שיר אחד שלכד את תשומת לבי נמצא בפתח האלבום: 'והשיב'. מדובר בשיר קצבי למדי, מעובד באופן שגורם לרצות לשמוע שוב, וגם הקול של עופי משתלב היטב בפעילות המקהלה. בהזדמנות חגיגית זו, הרשו לי לומר מילה טובה למשהו חיובי שמצאתי דווקא בעטיפת הקרדיטים:

בכל שיר ניתן למצוא קרדיטים גם לנגנים, כל אחד ווירטאוזיותו הוא. זה שמנגן סולו בגיטרה וזה שמלווה את השיר בסקסופון. מצא חן בעיני הפרגון.

שבעה וחצי שלבים בסולם יעקב.

תגובות בונות, הורסות, תשבחות או נאצות ניתן להשאיר ב: kobi@a7.org