חדשות ערוץ 7

פופולארי: תג בכותרות
גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 99ראשיהפצה

שניאור-זלמן בעורף האויב - בגליון השבוע

חבורת הופל"א המתחרדת בשני סרטים, שניהם הצגות תיאטרון מצולמות. נשמע משעמם? בכלל לא
01/07/04, 00:00
אמציה האיתן

"טובים השניים מן האחד, והחוט המשולש לא במהרה יינתק" – ולכן הפעם אספר לכם על שני סרטים ועל שלישיית שחקנים. הם מופיעים כבר זמן רב על הבמה, ומדי פעם יוצאים גם אל המסך הקטן (של המחשב כמובן).

כוונתי ללהקת הופל"א המפורסמת, וכדי לחסוך מכם את התהליך שעברתי, אגלה כבר בשלב זה כי לא תוכלו למצוא את ראשי התיבות של הופל"א. זוהי פשוט מוטציה של השם 'הופה הולה', שזכויות היוצרים שלו אילצו את חברי הלהקה להמציא משהו דומה.

שלושה צעירים, חילוניים לחלוטין, נפגשים בבית הספר למשחק, מתחברים זה לזה, מחליטים לצאת בהצגה משותפת, ובסופו של דבר מוצאים את עצמם (כן, שלושתם) חרדים לכל דבר, מופיעים על במות הבידור וצוחקים על כל מה שזז.

זהו התסריט של הסרט החדש, 'לא כל העולם במה', וגם סיפורם האמיתי של עופר הלוי, יוסף סיקוראל ושלמה צים. לא כל הפרטים שבסרט אכן נלקחו מסיפורם האישי, אבל הבסיס הוא אמיתי, וזה כבר הופך את הסרט למקורי ומעניין.

יחד עם הסרט הזה יוצא אל השוק, בשיווקה של חברת גרינטק, גם הסרט 'בשטח האויב'. שלישיית הופל"א מספרים בסרט זה את קורותיו של המתגייס החרדי בלחימה קרבית אי שם בעזה. לא מדובר בסרטים מהסוג הרגיל, שבהם אנחנו יוצאים אל השטח, מחליפים את מקומות הצילום ומנסים לייצר מציאות אמיתית עד כמה שאפשר. סרטי חבורת הופל"א הם פשוט צילום של הצגות שלהם על הבמה.

'בשטח האויב' היא ההצגה האחרונה והמעודכנת, בעוד ש'לא כל העולם במה' היא ההצגה הראשונה, שאיתה כבר הופיעו על במות רבות.

ברגע הראשון נעלבתי קצת. אחרי שכבר התרגלנו לסצנות מורכבות, ביבשה באוויר ובים, לפעלולים פירוטכניים ולמכוניות מתרסקות, שוב מחזירים אותנו לעידן צילום הצגה על במה? לאחר ההלם הראשוני החלטתי בכל זאת לנסות ולצפות קצת, ולמען האמת – כבר לא יכולתי להפסיק.

החבר'ה האלה פשוט חביבים, ואפילו מצחיקים. הם מרשים לעצמם להתפרע בלי חשבון, צוחקים עלינו, עליכם ועל עצמם. מישהו כנראה השקיע בכתיבת הטקסטים, ובית הספר למשחק שבו הם למדו ודאי עזר להם בבניית הדמויות שבהצגה. אפשר רק להתפעל מהיכולת של השלישייה להחזיק קהל הצופים לאורך סרט שלם כאשר התפאורה אינה משתנה, וללא אפקטים ופעלולים שאין אפשרות טכנית לעשותם על במה.

הם לא מתביישים להכניס בסרטים תוכן יהודי, וגם לא מנסים להסתירו באופן מתוחכם. כן, הם חזרו בתשובה, והם אף ממליצים גם לנו לעשות זאת. אלא מה, אם אפשר גם לצחוק בדרך צחוק בריא ומשוחרר, מה רע בכך?

לפני סיום, סקופ: הלהקה עומדת להוציא סרט חדש – לא הצגה מצולמת אלא סרט ממש, על כל הכרוך בכך. ואם כבר סקופ, אז יש אפילו סיכוי שייצאו בסדרת טלוויזיה קצרה, אבל אל תגידו ששמעתם את זה ממני.

את הסדרה אני לא מבטיח לראות, אבל לסרט אני כבר מחכה בכיליון עיניים.