בשבע 100: האיש המוזר

הערבים שרצחו השבוע את ויקטור קרידרמן הי"ד, תושב מבוא דותן, כיוונו היטב. שרון, המטרה שלהם, ימהר כעת לגרש גם את חבריו של ויקטור מאדמתם

ח"כ פרופ' אריה אלדד , י"ט בתמוז תשס"ד

ביום ראשון השבוע נרצח ויקטור קריידרמן הי"ד, תושב מבוא דותן, עולה מרוסיה, שבא להקים את ביתו בשומרון. מקום קשה, מבוא דותן. אולי דווקא משום כך בחר בו ויקטור הי"ד. אולי הוא האבטיפוס של 'האיש המוזר' משירה של נעמי שמר שליווינו לבית עולמה רק לפני שבוע, שאומר:

על משכבי בלילות אני שומע קול פעמון גדול ומצלצל
ארץ ישראל שייכת לעם ישראל
ובמקומי אני חוזר וכמו מתפלל
ארץ ישראל שייכת לעם ישראל
וכך בקול ענות וכך בקול ילל וכך יומם וליל
ארץ ישראל שייכת לעם ישראל
היא שייכת לו
לא כדי להחזיק בה חיל כיבוש או חיל מצב
היא שייכת לו כדי לבנות את בית חלומותיו
וכך בהקיץ, ובחלום מדור לדור ומתוך הרגל
ארץ ישראל שייכת לעם ישראל
איש מוזר, אמרתי, תתבייש. סיסמה כל-כך ישנה
הרי אתה מחוץ לתחום, מחוץ לקו ובייחוד מחוץ לאופנה
אבל האיש המוזר לא ענה לי. הוא לא ענה
ואז ראיתי מסביב את העשרות, ואת המאות ואת האלפים
אנשים כל-כך מוזרים, אנשים כל-כך יפים
וקולם במקהלה כרעם רחוק מתגלגל
ארץ ישראל שייכת לעם ישראל
ואז מיושנת ללא תקנה וסנטימנטלית ללא רחם
אמרתי – אנשים מוזרים, לו יהא חלקי עמכם.

הערבים שרצחו את ויקטור קרידרמן הי"ד ליד כפר יעבד, בדרך למבוא דותן, בחרו היטב את המקום ואת האיש. לא ויקטור האדם עניין אותם, את תושב מבוא דותן הם חיפשו. כי הם ידעו שכך יגרמו לראש הממשלה לעקור את היישוב.

במלחמת השחרור, כאשר היו הערבים צרים על גוש עציון, נגבה או כפר דרום, היו מברקים נשלחים מתל אביב, ממנהלת העם הזמנית או ממפקדת ההגנה או מצה"ל אל היישוב הנצור: "החזיקו מעמד! הכל מונח על כתפיהם! אל תישברו!"

והיום, בכל פעם שנרצח מתיישב נשלחים מברקים מהיישובים הנצורים אל ראש ממשלת הכניעה לערבים, ראש-ממשלת-גירוש-היהודים-ועקירת היישובים. תושבי היישובים המופגזים, המוכים, הנרצחים בדרכים מתחננים לראש הממשלה: "אנחנו חזקים, אתה – אל תישבר! אל תיסוג!" אבל הוא נשבר, ונסוג, ומתקפל ונכנע לטרור.

והערבים, שכבר הבינו מה גורם לו להחליט לברוח מכל חבל עזה, מגנים, כדים, חומש ושא-נור, אומרים: נהרוג עוד אחד, עוד שניים – והוא יברח גם ממבוא דותן. לא התושבים נשברים תחת אש. הם גיבורים! ראש הממשלה הוא שבורח, וצודקים הערבים – הם גילו את נקודת התורפה שלו. הם גילו מה יגרום לו לברוח עוד ועוד.

בשבוע האחרון נתגלע ויכוח בין צה"ל והמשטרה. אף אחד מהם לא רוצה להיות זה שיעקור ויגרש אלפי ילדים, נשים וזקנים מבתיהם ויגלה אותם.

ראש הממשלה מתלבט על מי ראוי להטיל משימה טמאה זו, על מי לפקוד את הפקודה הזאת שדגל שחור מתנופף מעליה, על המשטרה או על הצבא. אני מציע לו להקים יחידות מיוחדות לעניין זה, ואני בטוח כי יהיו ערבים רבים שישמחו להתנדב למשימה שהוא מתכנן עבורם. שהוא מתכוון להוציא לפועל במלא ההיקף, ולא תעצור כמובן בצפון השומרון ובחבל עזה.

תכניתו הגדולה של שרון לעקירת רבבות מתנחלים לא תניח לויקטור קרידרמן הי"ד לעצור את הרכבת, ולא 'אנשים מוזרים' כמוהו, שבגופם יעכבו את שרשראות הדחפורים הבאים להרוס. נעמי שמר ז"ל רצתה שחלקה יהיה עמהם, עם האנשים המוזרים והיפים, ולא עם כל הצבועים שעמדו בהלווייתה והתעלמו מצוואתה הרוחנית.