בשבע 100: הצגה יומית

הדיסק החדש של ´יומי´ ממלבורן באוסטרליה מושקע, אך בכל זאת ל אמצליח להתעלות

קובי סלע , י"ט בתמוז תשס"ד

קודם כל אזהרה: אל תנסו לשמוע את הדיסק של ´יומי´ במכונית. לא רק שהוא לא יעבוד, הוא אף עשוי לצרוח לכם בצפצוף צורמני שעלול להעיף לכם את החלונות החוצה. זה מה שכמעט מה שקרה אצלי במכונית. הפעלתי אותו, לא שמעתי כלום, הגברתי, ואז פרץ בבת אחת רעש כזה שרק ניתוק המצבר חילץ אותי ממנו.

וכל-כך למה? כיוון שהדיסק איננו דיסק מוסיקה סטנדרטי. מפיקיו חשבו שצריך לשדרג את המוסיקה ולהוסיף רצועת וידאו כקליפ. דא עקא, הדיסק עלול להיתקע במכשיר המכונית, וזה כבר לא כל-כך מסעיר.

אנחנו מדברים על ´יומי´, בחור חרדי ממלבורן באוסטרליה, שנופי עירו מעטרים את הקליפ כאילו מומן על-ידי משרד החוץ האוסטרלי.

בדיסק יש 11 קטעים, מעבר לקליפ הווידאו. בשורה גדולה לא מצאתי, אבל גרסה אינסטרומנטלית לאחד הקטעים מצאתי גם מצאתי. השיר ´מזמור´ למשל, שיר שאפשר לשיר על שולחן השבת, נחמד למדי. על בעיית המחסור במילים מקוריות כבר נאמתי כאן בעבר, והנה יומי וגדעון לוין המפיק מביאים לחן אתני ל"אם למדת תורה הרבה, נותנים לך שכר הרבה", עוד שיר שנשמע טוב ברדיו ובסלון, אבל ספק גדול אם ייתפס בעתיד. שאר השירים בסדר, אבל עדיין חסר משהו.

בדרך כלל מגיע השלב ההתלבטות בביקורת אם לומר עוד משהו לא מלהיב או לעבור לדבר על דיסק אחר, כי אין דרך המדור והעיתון להביא את השלילי אלא למצוא את החיובי. אז אנסה להתמקד בשיר הנושא, ´וראו´. השיר קצבי במידה שתאפשר לו הצלחה במצעדי הפזמונים, העיבוד מרשים, אם כי היום בו יוצאו החצוצרות מתחום המוסיקה החסידית יהיה יום חג עבורי.

השיר שאהבתי הוא ´ענבי הגפן´: המילים אולי נדושות אבל הלחן מפתיע והעיבוד מעניין.
והנה יתרון גדול אם התלהבתם מהשירים: לדיסק מצורפים התווים של כל השירים!

לסיכום, עוד אלבום חסידי סטנדרטי. לא רע בכלל, אבל כמוהו יש מאות, וחבל, כי האיש הקיף עצמו באנשי מקצוע מוכשרים.

פינת משבית השמחה:
אם חיפשתם את יומי בחנויות ולא מצאתם, זה אולי בגלל שבניגוד למה שחשבתם, אין עטיפה לתקליטור. לא שאין בכלל, אלא שהדיסק מצולם על העטיפה. כבר ראיתי עטיפות מרשימות מזאת.

אפשר ומומלץ לחלוק עלי ב-kobi@a7.org