בשבע 102: כוחה של מחאה פסיבית

אדיר זיק , ד' באב תשס"ד

במאה ה-14 השתוללה באירופה מגיפת דבר שחיסלה שליש מתושביה. האנטישמים האירופיים מצאו מיד את האשמים: היהודים הרעילו את הבארות כדי להרוג נוצרים.

בישראל של המאה ה-21 שוב מואשמים יהודים בהרעלת בארות: זקנה ערביה בדרום הר חברון טענה שמתנחלים יהודים הרעילו את בור המים של הכפר והשליכו לתוכו פגרי עופות. המשטרה פתחה מיד בחקירה, והתשקורת רקדה על הרעל. אף אחד לא סיפר לכם שהתברר שהיא לא זיהתה אף אחד ולא ראתה אף אחד שהשליך משהו לבור המים.

מי מסר את הבדיה הזאת ל-Ynet? יהודי ישראלי, פעיל תאיוש בשם עזרא נאווי, שמסתובב בדרום הר חברון ויוצר פרובוקציות.

הקייטנות והזעזוע

כתבה של רשת אמריקאית מוקרנת בערוץ השני בטלוויזיה: קייטנת ילדים בעזה.
זוחלים, יורים, מפוצצים, חוטפים יהודים, קופצים לתוך האש. מחנכים אותם להיות שאהידים.

זוכרים את ה'קייטנה של ילדי כהנא' שפברקו אבישי רביב ואיתן אורן מהטלוויזיה הישראלית, שניהם סוכני שב"כ, על הדשא הציבורי בחברון? איך הזדעזעו כל יפי הנפש מכך שאבישי רביב החזיק עוזי (של השב"כ) ואף ירה כמה כדורים?!

כשערבים בעזה מקיימים קייטנה אמיתית שבה מתרגלים רצח של יהודים אף אחד לא מגיב, אף אחד לא מזדעזע. לערבים מותר.

שעון קיץ בלי תאונות

אמרו לנו שאם יהיה שעון קיץ יהיו פחות תאונות דרכים. השר פורז אפילו הציע להוסיף עוד שעה לשעון הקיץ הקיים. אז איך זה שבחורף היו פחות תאונות?

הערך של המחאה הפסיבית

אני לא 'טיפוס חלבי', אבל למדתי שגם לזעקה ציבורית פסיבית יש חשיבות, ולכן אני רואה בחיוב את הקפת ירושלים בליל תשעה באב של נשים בירוק ואת 'השרשרת האנושית' של גוש קטיף ביום ראשון הקרוב.

בשנת 37 לספירה הנוצרית קיבל גאיוס קליגולה, קיסר רומא צעיר, מטורף ואכזר, עלילה אנטי-יהודית שרקחו יוונים מיבנה, ופקד לבנות פסל זהב ענקי בדמותו ולהציב אותו בבית המקדש בירושלים, כך שכל היהודים יקריבו לו קרבנות. את הביצוע הוא מטיל על נציב רומי בסוריה, פטרוניוס.

חיילי רומא וקציני הצבא שלה היו מקצוענים. פקודות להרוג התבצעו ללא עוררין. אלפי אנשים חוסלו כדי למלא פקודה של הקיסר. בימים ההם היתה האימפריה הרומית חזקה כמו ארה"ב, רוסיה והאיחוד האירופי גם יחד. כל מי שהתקומם חוסל על-ידי הצבא הרומי.

בצידון התחילו אמנים כנעניים לבנות את צלם הזהב של קליגולה, ופטרוניוס הגיע לעכו עם עשרות אלפי חיילים רומיים כדי לאבטח את הצבת הפסל במקדש שבירושלים. במהירות הבזק התפשטה אז השמועה הנוראה ביהודה – ורעדה אחזה את כל העם.

באייר שנת 40 נהרו עשרות אלפי יהודים אל בקעת עכו. הם הסתדרו בשש מערכות: זקנים, זקנות, גברים, נשים, ילדים וילדות. בתחילה דימו פטרוניוס וצבאו כי הם באו להילחם, אבל עד מהרה התפרצה מכל המחנה זעקה איומה אחת, שהחרידה אף את פטרוניוס. הם ניגשו אליו בראשים מכוסי אפר, בעיניים דומעות ובידיהם על גביהם, כאסירים. הם הודיעו: לא להילחם באנו. אך אם החלטת להעמיד את הצלם במקדש, השמידה נא קודם את כולנו, ואחר עשה מה שלבך חפץ. כי כל אנו נושמים – איננו רשאים להרשות שייעשה דבר נגד תורתנו. איננו מרימים יד נגד הקיסר, הנה צווארינו פשוטים לטבח... אבל מה לך ולאנשי הצבא, הנה אנו הכהנים בבית המקדש במו ידינו נהרוג את נשינו ואת ילדינו, ואחר-כך את עצמנו. ואז, כשלא יישאר מאיתנו אפילו אחד, תקיים את הגזרה של קליגולה.

פטרוניוס החליט לעכב את השלמת הפסל בצידון, ודיווח לקליגולה כי יש עיכובים. הוא וקציניו עברו לטבריה, כי לא יכלו לעמוד מול עשרות אלפי היהודים שלא זזו מעכו...

אלפי יהודים באו לטבריה ועמדו תחת כיפת השמים בגשמים של חשוון וכסלו. הם שכבו על האדמה במשך חודשים ובקשו מפטרוניוס להעביר את רוע הגזרה, דבר שהוא לא יכול היה לעשות. העיכוב בהצבת הצלם במקדש בירושלים הביא את קליגולה לחשוד בפטרוניוס שהוא קיבל שוחד מהיהודים, ובאגרת ששלח אליו באונייה מיוחדת מרומא, פקד עליו להתאבד.

סערות קשות עיכבו את הספינה, וכשהגיעה האגרת לפטרוניוס כבר נודע שקליגולה נרצח ברומא. חייו של פטרוניוס ניצלו, ובמקדש נמשכה עבודת ה' עד חורבנו בתשעה באב של שנת 70.

עולים על הקרקע

השבוע הסתובבתי במאחזים, בגבעות, בגוש קטיף, בכנס נוער הפייגלינים, והאמינו לי, לו הייתם איתי גם לכם היתה התרוממות רוח כמו שיש לי.

הגידול בקצב ההתנחלות בגוש קטיף עומד על 300 אחוזים. במקום בריחה יש הצטרפות: 340 מתיישבים הצטרפו לגוש קטיף אחרי פרסום תכנית הטרנספר של שרון. הם לא יהיו זכאים לפיצויים ממכשלת ישראל. הם לא מעוניינים בהם. את הפיצוי ייתן הקב"ה.

אריק שרון, באקט עם סממנים אנטישמיים, מגרש יהודים מבתיהם, אבל קורא ליהודי צרפת לעלות לארץ "בגלל האנטישמיות".

ידיעה חשובה בתקשורת מלפני שבוע: 400 עולים מארצות הברית הגיעו ארצה. אף אחד לא סיפר לכם שכולם דתיים. כל זאת בלי להזכיר כי מאות רבות של עולים מארה"ב הם חרדים, כמו שתוכלו לראות בעצמכם בירושלים, בבית שמש ובקרית ספר.

אל תפחדו, יהודים. בעזרת ה' אנחנו ננצח.