בשבע 104: אצלנו בחצר

, י"ח באב תשס"ד

זקני בית הכנסת 'אוהל יוסף' ברחביה לא זוכרים תפילה כל כך מאובטחת כמו זו שהיתה אצלם בשבת האחרונה. הסיבה למהומה היתה מצוינת – מי שעלה למפטיר באותה שבת היה יאיר נתניהו, בנו של שר האוצר. נתניהו ג'וניור, מתמוגגים המקורות, קרא את ההפטרה בקול רם וברור וללא שום שגיאה.

בקידוש שלאחר התפילה סיפר הרב הראשי, יונה מצגר, בשבח החתן שמקפיד בכל ערב להתקשר לפני השינה לסבא, פרופ' בן ציון נתניהו לאחל לו לילה טוב. שר האוצר הקריא באותו מעמד את הזמנת הבר-מצווה, בה מודגש שהאירוע המרכזי יהיה העלייה לתורה בשבת. רק בסוף הקראת ההזמנה הבינו האורחים שנתניהו הקריא את ההזמנה ששלחו הוריו לכבוד בר המצווה של הנער בנימין. "כשם שמרכז מסיבת הבר מצווה שלי היה בשבת, כך בדיוק אנו נוהגים עם בננו יאיר".


משה קראדי הוסיף רב לדרגה שלו ומיהר ללכת מחיל אל חיל. בתחילת השבוע הפך ניצב קראדי לרב ניצב בטקס שנערך בלשכת ראש הממשלה, והדבר הראשון שהוא עשה היה להשתתף בתחילת כתיבת ספר תורה. הספר מיועד לשכון בבית הכנסת שבשכונת 'חתני פרס נובל' בראשון-לציון, הנמצא באזור מגוריו של משה קראדי. המפכ"ל החדש הודיע שהוא מציב בראש סדר העדיפויות שלו את המלחמה במשפחות הפשע. היה טוב אם אחד הגבאים בבית הכנסת שבו התארח השבוע, היה לוחש באוזנו שגם גניבת ספרי תורה הפכה למכה גדולה במדינתנו הקטנה.


בזמן שבמפלגת השלטון מדברים בגעגועים על הימים בהם נקבעו המועמדים לכנסת בוועדות מסדרות, ולא במסגרת דילים של מאכערים, דווקא באגודת ישראל, האמא של הוועדות המסדרות, נזרעים ניצנים שאם הם ינבטו יגרמו לרעידת אדמה במפלגה החרדית השמרנית. לקראת הבחירות המוניציפאליות של העיר אלעד, שאמורות להיערך מיד לאחר החגים, נערכו פריימריס פנימיים בציבור החרדי לבחירת מועמד מוסכם שיוביל את אגודת ישראל בעיר. על תפקיד המועמד מתמודדים שלושה נציגים של חסידויות שונות: צאנז, סלונים ונדבורנה.

עד כה נבחרו נציגי אגודת-ישראל לכנסת ולרשויות המקומיות בחדרים סגורים, והובאו בפני הציבור החרדי כעובדה מוגמרת. כעת הצליח חבר הכנסת מאיר פרוש לשכנע את גדולי התורה לתת לבוחרים את התחושה שהם שותפים בהכרעה. אם ה'טסט קייס' הזה יעלה יפה והמודל יאומץ גם במערכות בחירות אחרות, עשוי מהלך זה לשנות את פני הנציגות החרדית גם בכנסת.השבוע פלטו הטלפונים הסלולריים של העיתונאים הודעה מסוכנות הידיעות 'חברונעייס': "11 ח"כים משינוי בעד ממשלה עם יהדות התורה. ח"כ אברהם רביץ בנאום בכנסת: 'הייתי בועט בהם במקום עדין'".

רביץ, עד כדי כך?

"תראה, כשמגישים הצעת אי-אמון בממשלה צריך להציג ראש ממשלה חלופי. זה הנוהל. אז יהדות התורה הציעה אותי. במהלך הדיון בכנסת פשוט התוויתי את המדיניות שלי מה אעשה עם שרי 'שינוי' לכשאבחר.

אז אין סיכוי לקואליציה משותפת ביניכם?

"ודאי שיש סיכוי. אם הם יתנצלו על דרכם יכו על חטא ויקבלו לעתיד נבחן את ההצעה בחיוב"


איתמר בן גביר דובר תנועת כ"ך התארס השבוע בשעה טובה עם איילה נמרודי. הארוסה, ממש במקרה, בת דודה שנייה של עפר נמרודי, מו"ל מעריב. ביום שלישי ידיעות אחרונות הביע את השתתפותו בשמחה. לצד ידיעה גדולה על הנושא הוא צירף תמונה של בן-גביר באזיקים. גם הכותרת היתה מפרגנת במיוחד: "פעיל ימין קיצוני מתחתן עם בת משפחת נמרודי".

מעריב, אגב, לא כתב מילה על שמחתו של בן המשפחה החדש.

כידוע לכל משטרת ישראל נמצאת במצוקת כוח אדם. בצר לה היא פנתה לצה"ל שיקצה עבורה מתגייסים שיעשו את השירות שלהם במשטרה. ואמנם בהוראת שעה מיוחדת התגייסו 1300 מתחיילים לשרת במשטרת ישראל, ביניהם דתיים רבים. הבעיה החלה כאשר השוטרים הצעירים קיבלו הוראות לחלל שבת, ולא תמיד עם סיבה מוצדקת. לאחרונה הגיעו נציגי המשטרה לוועדת חוץ וביטחון של הכנסת כדי לבקש להאריך את הוראת השעה. חבר הוועדה שאול יהלום (מפד"ל) דרש ואף קיבל התחייבות שפקודות מטכ"ל הדואגות לחייל הדתי יחולו גם על המתגייסים למשטרה.


ספרו של דוד המלך במהדורה צבעונית

אם במשחק אסוציאציות, מישהו היה שואל אתכם מה אומר לכם המושג 'ספר תהילים', מה הסיכויים שהייתם עונים לו 'יצירת אמנות'? התשובה לכך תלויה בשאלה אחרת – האם אתם מכירים את נחמה ויצחק חזין? כי הזוג חזין, אמנים המתגוררים בעמנואל, מתמחים באמנות כתבי יד יהודיים. מה זה אומר? עיטורים על מגילות אסתר, ציורים ואיורים על הגדות של פסח וכיוצא באלה. מי קבע שהידור מצווה צריך להגביל רק לחגים ולאירועים חגיגיים? כיוון שכך חשבו בני הזוג שהגיע הזמן שגם קוראי ספר התהילים, יוכלו ליהנות מאיורים צבעוניים שיתלוו לטקסט. חשבו ועשו. שנה וחצי הם הקדישו למשימה זו, והתוצאה יצאה לאור בחודש האחרון. 'ספר כינור דוד' הוא חגיגה לאוהבי אמנות. את כל אחד מ182- עמודיו מקיפה מסגרת אמנותית ייחודית, שאינה חוזרת על עצמה בשום עמוד אחר בספר. זאת בנוסף לשפע של ציורים המשובצים במרכז העמודים.

זו לא העבודה הגדולה ביותר ברקורד המקצועי של בני הזוג. יו"ר קונצרן המזון האמריקנית 'קדם', הוא יהודי חובב אמנות, שבנה בשכונת מונסי בניו-יורק, בית אספנות מיוחד ליצירותיו והפקיד בידי בני הזוג חזין, לפני כ15- שנה, את עיצוב כל הבית המיוחד הזה. החזינים שכרו 20 ציירים רוסיים כדי שיוכלו לעמוד במשימה. בשורה התחתונה כל הגעשפטען הזה עלה לו 380- אלף דולר.

את עבודתם הנוכחית על ספר התהילים הם לא מוכרים בסכומים כאלה, ולמרות זאת הם מתרגשים כאילו נולד להם ילד חדש. את ההתהילים המאויר החדש הם הקדישו לזכר קורבנות הטרור, והם מתחייבים שמעשרות הכספים מהרווחים על הספר יופנו להנצחת הנספים.

להצעות, הערות והארות besheva2@shapa.biz