בשבע 104: להם מותר

חגי סגל , י"ח באב תשס"ד

להם מותר

תנועת יחד (מרצ) פורסת חסות על מאחזים בלתי חוקיים. באתר האינטרנט הרשמי שלה יש המלצה לאוהדי התנועה להשתתף הקיץ במחנה עבודה בכפר ענתא, ענתות. המחנה יארך כשבועיים, החל מיום א' הקרוב, ופעילותו העיקרית תהיה בניית ביתם ההרוס של משפחת ג'דאווי, בית בלתי חוקי שנהרס לפני שבועות אחדים בידי המינהל האזרחי. האם הצוות החדש שהוקם עכשיו בפרקליטות לטיפול בעברייני שטחים יטפל גם בהם?

זה לא מרד

קשה להתפעל מהכרזות מועצת יש"ע, שהיא לא תקרא לחיילים חובשי כיפות לסרב פקודה ביום פינוי. השמאל תמיד אהב ליצור קונפליקט מלאכותי בין ערכי העם והארץ, והנהגת יש"ע משחקת לידיו כאשר היא מכריזה שגם אצלה יש סדר עדיפויות דומה. אי אפשר לפרש אחרת את הכרזת יהושע מור-יוסף במפגש עם פעילי שלום עכשיו, לפני שבוע, ש"אם המחיר של הצלת גוש קטיף וצפון השומרון הוא התפרקות של צה"ל, אז הפסדנו ולא הרווחנו". מכאן כבר לא רחוקה הדרך לוויתור מרצון על גוש קטיף כדי למנוע אסון דמוגרפי, אסון דמוקרטי וכו'.

ובכל מקרה, צה"ל לא יתפרק אם אלפי חיילים יבהירו למפקדיהם בעוד מועד ובנימוס, שהם לא מסוגלים לעקור יהודים מבתיהם. הוא רק יכיר במגבלות כוחו. רב-אלוף יעלון, כמו מוטה גור בסבסטיה 76', ילחש על אוזנו של אריאל שרון, שצה"ל לא בנוי למשימות כאלה, ושרון כבר ימצא תירוץ לרדת מעץ הפינוי. הוא פשוט יבין שגם טרנספר של יהודים נכלל ברשימת המשימות שאי אפשר להטיל על הצבא, לא רק טרנספר של ערבים.

לפני כשבועיים שודרה בערוץ 10 כתבה על תנועת 'רוח אחרת' של קצינים מתנגדי התנתקות. אל"מ במיל' משה הגר אמר שם לכתב ינון מגל, שלחייל אסור לסרב בפה מלא לפקודת פינוי, אבל מותר לו לרמוז למפקדיו שהוא לא מסוגל. אין סיבה שמועצת יש"ע תהיה צדיקה יותר מהגר, סגן מפקד אוגדה במילואים וראש מכינה צבאית. הוא אמנם סירב לנקוב בשם המפורש של הצעד הקשה הזה, כדי ש"לא להתריס" כלשונו, אבל בעצם הבהיר שלא יהיה ממנו מנוס אם וכאשר ישלח שרון את צה"ל לגרש מתנחלים מבתיהם.

מי שעדיין מתלבט בשאלת המוסריות או החוקיות של הסרבנות העקיפה מוזמן להאזין לפסקול ראיון שהעניק אריאל שרון לחתום מעלה בקיץ 95', כאשר ממשלת רבין הסתערה על מאחז גבעת הדגן ליד אפרתה: "חייל חייב למלא פקודות, אבל אם הוא מרגיש שהפקודה שניתנה לו היא בניגוד למצפונו, עליו להתייצב באופן אישי בפני מפקדו, יסביר לו, ויהיה מוכן לשאת בתוצאות. זה לא נושא של מרד, אין פה שום נושא של מרד".

סטיקר בהשגחת הקמצ"ר

קצין משטרה צבאית ראשי, תא"ל מיקי בראל, התראיין ממושכות לשבועון 'במחנה'. הוא סקר שם את הביוגרפיה הצבאית שלו, סיפר על משפחתו, ואיכשהו הגיע גם לרצח רבין. "היינו בדרום, אצל ההורים של אילנה אשתי", נזכר הקמצ"ר בליל ארבעה בנובמבר 1995, "וחגגנו יום הולדת. בדרך חזרה שמענו רדיו, כי אילנה נורא רצתה ללכת לעצרת בכיכר מלכי ישראל, אבל בגלל יום ההולדת לא הספקנו".

מה זאת אומרת 'לא הספקנו', שאלתי את דובר צה"ל, האם תא"ל בראל התכוון להשתתף אף הוא בעצרת ההיא, שבעצם היתה ארוע פוליטי לכל דבר? תשובת הדובר היתה שלילית: "תא"ל בראל התכוון להוריד את אשתו בדרך, ולא להגיע בעצמו להפגנה".

שאלתי עוד שאלה: האם ראוי שחובש מדים בכיר, קל וחומר הממונה הראשי על המשמעת בצבא, ייתן פומבי לדעות הפוליטיות של בת זוגו? הפעם השיב צה"ל ב'אין תגובה'. גורם צבאי אף התאונן באוזני, שלא לייחוס, שמדובר בשאלות קטנוניות. יכול להיות, התנצלתי, אבל אני לא מכיר קצין בכיר שהיה מתוודה בראיון עיתונאי שאשתו התכוונה להשתתף בשרשרת של גוש קטיף. למרות קו הטלפון שחצץ בינינו היה אפשר לראות את הגורם מושך בכתפיו.

הלוויה פלוס מע"מ

אחת משיטות ההתרסה של החילוניות הדווקאית נגד היהדות האורתודוכסית היא ארגון טקסים חלופיים, עלאק מודרניים, לטקסים דתיים עתיקים. אגף הפולקלור שם מחתן זוגות ללא נוכחות רבנים, מארגן חגיגות בר מצווה נטולות מצוות, ואחרי 120 שנה גם מקיים מעמד קבורה חילוני ללא קדיש או פרקי תהלים. לאחרונה אפילו נוסד מכון טקסים חילוני המתיימר לקיים "טקס בשפה שלנו ומותאם לתרבות היהודית-חילונית". אנשיו מתוארים כ"בעלי תואר אקדמי ובעלי ידע ביהדות".

לאור הטענות השגורות נגד חמדת הממון של הממסד הדתי, אנשי חברת קדישא וכו' היה ניתן לצפות שהשרות החילוני הזה יינתן ללא תשלום, בבחינת מצווה לשם שמים, אבל הנה מתברר שגם עסקני דת חילוניים לא עובדים בחינם. באתר האינטרנט של המכון מתפרסם מחירון טקסים פרטני, אפילו מופקע משהו. כך, למשל, טקס לידה של בן או בת עולה להורים המאושרים 2,100 ש"ח, כולל מע"מ. עיון בפרוטוקול החגיגה מגלה שהיא כוללת, במקרה הצורך, ברית מילה בסגנון הישן והטוב.

תעריפים נוספים: טקס נישואין עולה 1,800 ש”ח, טקס בר-מצווה 2,200 ש”ח, הלוויה 2,550 ש”ח, ואזכרה 1,800 ש”ח. "אצלנו אין כל צורך בתשר או בכל תשלום נוסף", מצטדקים בעלי המכון באתר שלהם וטוענים שברבנות זה יעלה לכם יותר.

חסדי נעמי

מסמך ההסברה המוצלח ביותר של הימין בחודשים האחרונים הוא, מסתבר, ספרה של נעמי רגן 'הברית', על הרפתקאותיה הבטחוניות והאידיאולוגית של משפחת מתנחלים. כבר שבועות רבים הוא מופיע בקידמת רשימת רבי המכר של 'מעריב'.

המשתמטים

"מעולם לא ראינו נער עם כיפה סרוגה לוחם מלחמת ה'". (הפובליציסט מ.שלום מתאונן בעיתון 'המודיע' על פעילות ההסברה בצמתים של נוער הציונות הדתית נגד ההתנתקות).