בשבע 105: חזנות בגובה האוזניים

דיסק החזנות של דוד אולמן (כן, אבא של אודי) הוא ידידותי אפילו למי שלא אוהב חזנות.

קובי סלע , כ"ה באב תשס"ד

כבר שנים שיש לי הזכות לשדר מקונצרט החזנות שעורכת מחלקת האירועים של ערוץ 7, וכבר שנים שאני אחוז פליאה למראה הקהל שמגיע להאזין לקולות. אנשים מכל הסוגים, מכל הגילאים ומכל העדות, מתענגים על חזנות, גם חילונים. אנשים שלאו דווקא 'חיים' את החזנות מינקות מגלים כישרון והתמצאות לא רגילים.

בשנתיים האחרונות דרך כוכבו של אחד מהם, יהודי חסיד וצנוע מאוד, שמתנהל נכון עם המתנה הנדירה שהעניק לו הבורא ורואה הצלחה במעשי גרונו. אבל לא עליו אספר לכם הפעם.

חזן אחד, דוד אולמן, מוכר לכם מתוקף היותו זמר, חזן ואבא של אודי אולמן, הוציא בעבר דיסקים שבהם זימר וחיזן, אבל הפעם הוא מוציא דיסק חזנות חביב. מדובר באוסף קטעים מוכרים, מושרים בעיבוד מינימליסטי.

בניגוד למה שהתרגלתם לשמוע בקטעי חזנות, החזנות כאן היא ישראלית. החבר'ה מכנים את זה 'עיבריס', והניסיון בהחלט מעניין.

הקשבתי לדיסק כמה פעמים. בראייה של אחד שלא רגיל למוסיקה הזאת, בחירת הקטעים מוצלחת במיוחד. יתר על כן, חבר שאינו דתי ביקש 'לעבור' על האלבום וקיבל את הסכמתי בשמחה. הוא חזר אלי נרגש, זה דיבר אליו.

מה בדיוק אהבת שם, שאלתי בעניין. "תשמע, פעם ראשונה שהבנתי מה אומרים שם. זה ממש ידידותי למי שלא מתפלל את המילים כל יום...". ואם הוא אומר, מי אני שאתווכח?

אז מה יש לנו כאן? את 'שמע ישראל' של לייבל'ה גלאנץ – שמבוצע בחן ובעידון; את 'כי המצווה היא' שהחל בכלל כשיר של יוסי גרין והפך לפתע לפרק חזנות; כמוהו גם שירו המפורסם למדי של הרב שלמה קרליבך, שנהיה כעת לקטע חזנות (אם רק המלחין היה יודע...); ומצאתי גם קטע שהלחין אולמן עצמו: 'ה' מלך'. פשוט יפהפה.

הזכרתי לפני כמה שורות את עניין בחירת החומרים: בדיסק הזה, הצעיר יחסית, ישנם קטעים קלאסיים כמו 'לעולם יהא אדם' של קוסוביצקי ו'מלוך' של רוזנבלט, קטעים שגם מי שלא בעניין מכיר היטב.
לסיכום, לא מדובר בדיסק כבד למבינים בחזנות, או לחזנים בפוטנציה. מי שרוצה חזנות 'ידידותית', שמחפש לנגן לעצמו מעט יידישקייט או לכאלה שחזנות היא הקשר היחיד שלהם לבורא עולם, טוב יעשו אם ילמדו את אחד-עשר הקטעים בעל פה.

שמונה וחצי שלבים בסולם יעקב (יענקל'ה, בשבילכם), בעיקר בגלל החיבור המוצלח של השפה העברית עם החזנות האשכנזית.

פינת משבית השמחה:
מה המינימליסטיות הזאת בגרפיקה?
מישהו לא מרגיש נוח עם דיסק החזנות שהפיק?