בשבע 105: אצלנו בחצר

, כ"ה באב תשס"ד

לפני שבוע קיבל טורו קולג´ הכרה מהמועצה הלאומית להשכלה גבוהה ומעתה הוא יוכל להעניק לבוגריו תארים אקדמיים ישראליים. אחד התנאים שהוצבו לטורו קולג´ היה לשנות את שמו, כדי לבדל בין שם המוסד האמריקני לשם המכללה הישראלית. השם החדש שנבחר – מכון לנדר. רק נולד המוסד החדש וכבר זכה בשחקן רכש חדש האלוף (במיל´) יעקב עמידרור, שנכנס בימים אלה לשמש כסגן נשיא המכון. כזכור תפקידו האחרון של האלוף עמידרור בצבא היה מפקד המכללות, נסיון שבוודאי לא יזיק לו כסגן מפקד של מכללה אזרחית.

אהרן דומב (דומפה) בדרך לתפקיד חדש. אתר האינטרנט של ערוץ 7 מדווח כי שר התעשייה המסחר והתקשורת, אהוד אולמרט, עומד להביא לישיבת הממשלה הקרובה הצעה למנות את דומב למנהל מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת. ועדת המינויים בנציבות שירות המדינה דנה בבקשתו של השר אולמרט והחליטה להמליץ לממשלה למנות את דומב לתפקיד מנהל מרכז ההשקעות. החלטה התקבלה פה אחד. דומב מכהן מזה כשלוש שנים כמנכ"ל משרד התיירות.

על הכוונת של שר האוצר, בנימין נתניהו, למנות את יחיאל לייטר, עד לאחרונה משנה למנכ"ל משרד החינוך, לתפקיד ראש לשכתו. אם כך אכן יקרה יהיה לייטר תושב חבל בנימין השלישי במספר שימונה לתפקיד ראש לשכתו של נתניהו. קדמו לו אורי אליצור מעפרה ושלמה (מומו) פילבר מפסגות.

החופש הגדול בעיצומו והמוני בית ישראל נודדים אל צימרים הנמצאים בארבע כנפות הארץ. במאורות הדף היומי חשבו איך לעזור לנופשים המקפידים להגיע לשיעור היומי בבית הכנסת שלא לבטל את לימודם כשהם רחוקים מהבית. הפתרון נמצא בדמותו של דיסק סי.די קטן. ב8:30 בערב (בעצם זה יכול להיות גם בבוקר) הנופש מטמין את הדיסק בלפ-טופ שלו ויכול להתחבר לשיעור היומי. מה שנקרה, השיעור האחיד של הכפר הגלובלי הקטן.


מדרשית נעם עוברת טלטלה לא קטנה בשנים האחרונות. אל הגאי קברניט האנייה נקרא הרב טוביה לייזרוק. הרב לייזרוק, בוגר המדרשיה (מחזור י"ט), שימש ב-26 השנים האחרונות כר"מ בישיבת בני-עקיבא בנתניה. בשבוע הבא אמורה מועצת ההנהלה של המדרשיה לאשר את מינויו של הרב לייזרוק לתפקיד ראש המדרשיה החדש.מישהו יודע מה עושים אם לפתע נודע לכם שהילד הלך לאיבוד? או, בוודאי - מתקשרים למשטרה. הטלפנית בתחנה מזמנת אתכם למלא טפסים וכעבור 24 שעות אולי יותר אולי פחות, המערכת המשטרתית מתחילה לפעול. עניין של עומס עבודה וסדרי עדיפויות. בזק"א חשבו שאולי ניתן למלא גם את החלל הזה. בקרוב, מדווח אתר NRG יהדות, יקבלו מתנדבי הארגון הודעות SMS ובהן פרטים על ילדים,קשישים או סתם נעדרים אחרים באזור מגוריהם. החיפושים יחלו מייד עם קבלת ההודעה. בזק"א קוראים בהזדמנות זו לאנשים החוששים ליטול חלק בהתנדבות ה´קונבנציונאלית´ של זק"א, להצטרף לפעילות נקודתית באיתור נעדרים.

מאיר שנוולד הי"ד, תלמיד ישיבת ההסדר בקריית שמונה, היה מחללי אוסלו הראשונים. בשנת 95´ הוא שירת בחטיבת גבעתי. כמה ימים לפני ליל הסדר בתשנ"ה הוטלה על הפלוגה שלו המשימה לאבטח שיירה לכפר דרום. מחבל התאבד נצמד אל רכב האבטחה, התפוצץ עם בלון גז והרג שבעה לוחמים, וביניהם מאיר הי"ד.

מאיר היה מוסיקאי מחונן, שהספיק להופיע עם כינורו מספר פעמים בפסטיבל הכלייזמרים בעיר בה הוא גדל – בצפת. לאחר נפילתו החליטו הוריו, משה ונחמה שנוולד, ממייסדי החינוך הדתי בצפת, להנציח את זכרו בהזמנת כלייזמרים צעירים לסדנא ולתחרות נגינה. הסדנא תיערך בשבוע הבא בצפת בבית יגאל אלון, במהלך ימי פסטיבל הכלייזמרים, בין התאריכים 17/8 – 19/8 בין השעות 10:00 – 16:00, בהנחיית המלחין והכלייזמר איתן קירש. התחרות תיערך ביום חמישי 19/8. לזוכים במקומות הראשונים יוענקו פרסים ומלגות.

בימים אלה מוצגת תערוכה מיוחדת במינה – תערוכת ´בזכוכית מקטנת´. בתערוכה כ-90 מוצגים תלת מימדיים מיניאטוריים (ממש כמו במיני ישראל), הממחישים למבקר פרקים מההיסטוריה היהודית לדורותיה לדוגמה: כיצד בני ישראל עבדו בפרך במצרים, את מעמד הר סיני, מלחמת דוד בגולית וכיוצ"ב. המבקרים יוכלו גם ללמוד על ההויי של היהודים לאורך הדורות ולרוחב הגלויות השונות: חתונה בתימן והכנסת ספר תורה בשטעטעל. התערוכה תינעל בסוף השבוע הבא. המיקום: סמינר בית יעקב, רחוב מנחת יצחק (ליד גשר בר-אילן), בירושלים.


ביום ראשון האחרון הסתיים מחנה קיץ, שארגן ארגון ´שלווה´ לילדים מיוחדים בכפר הנופש ´ראש הנקרה´. 110 ילדים בעלי צרכים מיוחדים, נהנו מממגוון פעילויות ואטרקציות, ביניהן: ביקור
בסופרלנד, שיט קייקים ומפרשים, אומגה והופעות אמנים. גם השנה יצאו הילדים לטיול ג´יפים מיוחד עם דודו לנדאו. את הקייטנה ליווי 80 אנשי צוות ומתנדבים, כולם מהמגזר הדתי-לאומי - שנתנו את הלב ואת הנשמה למען הילדים המיוחדים.

בעוד הילדים שוהים במחנה הקיץ, נהנו בני משפחותיהם מזמן איכות ממושך לפוש ולחדש כוחות מהאתגר היומיומי איתם הם מתמודדים.