בשבע 106: סגולה לכשלון

חגי סגל , ב' באלול תשס"ד

סגולה לכשלון

שמעון פרס שב השבוע ארצה מטקס הפתיחה של אולימפיאדת אתונה, כולו אושר. הוא סיפר בגאווה ל'ידיעות אחרונות', כי נפגש שם עם שתי בנותיו התאומות של ג'ורג' בוש ולבקשתן השיא להן עצות חינם לקראת מסע הבחירות של אביהן. למטה ג'ון קרי לא נותר אלא לקוות שמשפחת בוש תפעל במדויק לפי ההנחיות של פרס.

אגדה אלקטוראלית

נמאס כבר לשמוע שרק בזכות אריאל שרון קיבל הליכוד בבחירות האחרונות 40 מנדטים. ראשית, הליכוד קיבל אז 38 מנדטים, ורק למחרת הבחירות הצטרפו אליו שרנסקי ואדלשטיין. שנית, בחירות 2003 היו הראשונות שהתקיימו אחרי ביטול הבחירה הישירה לראשות הממשלה, כך שבכל מקרה היה צפוי גידול משמעותי בכוח הליכוד. אנשי ימין שבעבר יכלו להרשות לעצמם את הלוקסוס של תמיכה במועמד הליכוד לראשות הממשלה והצבעה למפלגה אחרת, הבינו שכדי לחולל מהפך חייבים להצביע הפעם ליכוד, ולא היה איכפת להם כל-כך מי עומד בראשו, העיקר שהשמאל לא יחזור לשלטון.

ושלישית, 38 מנדטים זה לא הישג מי יודע מה. מאז כינון הליכוד זכתה המפלגה הזאת חמש פעמים במנת מנדטים גדולה יותר, מתוכן פעם אחת כשהיתה עדיין באופוזיציה (ב-1974, 39 מנדטים). לכן אל נא יתואר עכשיו שרון כנכס אלקטוראלי נדיר. בפעם היחידה שבה התמודד בבחירות בכוחות עצמו בלבד הוא קיבל שני מנדטים ותו לא (77'). הביוגרפים שלו טוענים שבבחירות ההן הוא הציע ליוסי שריד להצטרף אליו.

תמיד אשמים

פקיד ממשלתי אחד עשה טעות איומה והזמין את הגימלאית שולמית אלוני לטקס הזיכרון הממלכתי לחללי תרפ"ט בחברון. אלוני, שהיתה מעדיפה הזמנה לעצרת זיכרון בדיר יאסין, מיהרה לחצוב מהטעות הזאת מאמר שטנה נגד המתנחלים באתר YNET. היא האשימה אותם ב'פרובוקציה מרושעת', וכפדגוגית דגולה בעיני עצמה התיימרה להנחיל לגולשים הנבערים מידע נשכח על אשמת הימין בטרגדיה ההיא. ציטוט:

"רבים וטובים אינם יודעים שהפרעות ב-1929 החלו, כמו אינתיפאדת אל-אקצה, כאשר חבורה ימנית קנאית, שקראה לעצמה 'ברית הבריונים', פרצה לכותל המערבי בערב יום כיפור ותקעה שם בשופרות, ויצא הקול שיהודים רוצים לעלות להר הבית ולהרוס את מסגד אל-אקצה. כך החל מסע הפרעות".

ערב יום כיפור? אילו היתה שרת החינוך לשעבר בקיאה קצת בלוח השנה העברי, היא היתה מבינה שאם מזמינים אותה לעצרת זכרון בתחילת אלול, לא הגיוני שעילת העצרת התרחשה ביום כיפור. עלעול מהיר באנציקלופדיה היה גם מגלה לה שברית הבריונים לא נוסדה ב-1929, אלא רק ב-1931, כך שאפשר אולי להעליל עליה את רצח ארלוזורוב (33'), אך לא את מאורעות תרפ"ט.

מה שנכון, בתשעה אב תרפ"ט התקיימה בכותל עצרת מחאה נגד הצרת צעדיהם של מתפללים יהודים שם. את העצרת אירגנו אנשי ימין במושגי ימינו, אך השתתפו בה אלפי צעירים מכל המחנות, ובכללם רבים מאנשי תנועת העבודה. שבוע אחר-כך נטבחו יהודי חברון. הרוצחים המוסלמים וקומץ דוברי שמאל טענו שהיהודים התחילו, וזה היה נכון כמו שנתניהו ואולמרט אשמים במהומות 96' או שעליית שרון להר הבית גרמה לאינתיפאדת אל אקצה. דור הולך ודור בא, והימין תמיד אשם.

הנכדים של ראומה

תהליך פרישתה לגמלאות של ראומה אלדר הושלם השבוע. שנים רבות אחרי שנפרדה מגלי האתר, הופרדה הקריינית המיתולוגית גם מקו הטלפון שלנו. החל מהשבוע הבא לא נוכל לשמוע אותה מדקלמת את השעה בשרות השעון הדובר של בזק. קריין אלמוני צעיר יחליף אותה.

מגוחך להגזים בחשיבות המהפך הזה, אך בהחלט אפשר לראות בו סיום רשמי של עידן שהסתיים למעשה כבר מזמן, עידן העברית התקנית ברדיו. דור הקריינים והכתבים שאחרי אלדר, אלימלך רם, גדעון לב ארי או משה חובב רחוק מלעמוד בתקנים הקפדניים שנקבעו בשנות החמשים והששים. רק מהדורות החדשות של קול ישראל או מהדורות 'מבט' בהגשת חיים יבין עדיין שומרות על הגחלת. הקשבה לכתבים צעירים ברשות השידור, ואפילו לקרייני חדשות בשאר הערוצים, היא לעיתים קרובות חוויה לשונית מפוקפקת (כן, גם בערוץ 7). ככל שנקפו השנים התמעטו שם יודעי העברית על בוריה, והעלגות חוגגת.

מילא החי"ת והעי"ן של אלדר ובני דורה. הן כבר אבדו לבלי שוב. אבל הנכדים הרדיופוניים של אלדר הצליחו לנוון אפילו את הה"א עד כדי סכנת הכחדה. רובם מתבלבלים דרך קבע בין 'נראה' בסגול ל'נראה' בקמץ ("מה נראה לך, אדוני השר?"). הם גם אינם בוחלים במלת הסלנג 'זאתי'. מבזק חדשות בגל"ץ מהשבוע שעבר מעלה חשד שהם אפילו לא יודעים אם 17 אלף נשים זה שבע-עשרה אלף או שבעה עשר אלף.

ומכיוון שהרדיו והטלוויזיה הם עמוד האש של העברית המדוברת, לא פלא שגם המאזינים נעשים דלי שפה מעשור לעשור. שגיאות ההגייה של הקריינים והכתבים הופכות לשגיאות הכתיב של עם ישראל. על מיכל אשפה מוניציפאלי חדש ברחוב הדף היומי בפתח-תקווה ראיתי השבוע כיתוב עצוב: "אדף יומי 8".

ציטוט השבוע

"אני לא מאמין. נהיה חזקים. אין לנו ברירה אחרת" (אביו מוכה היגון של אבנר סקעת, הכוכב שלא נולד, יום א').
מחירון

טקס להולדת בן או בת
פגישת ייעוץ יחידה: 300 ש"ח
תכנון וביצוע טקס במלואו ע"י עורך טקסים: 1,800 ש"ח

טקס נישואין: 1,800 ש"ח

ציטוט השבוע

"אני לא מאמין. נהיה חזקים. אין לנו ברירה אחרת" (אביו מוכה היגון של אבנר סקעת, הכוכב שלא נולד, יום א').