בשבע 106:

, ב' באלול תשס"ד

מי מאיתנו לא נתקל בתופעה הבאה: אתם חולפים ליד מסעדה, טאבון או חנות פלאפל ורואים על שלט העסק את המילה כשר (ולפעמים בתוספת ´למהדרין´). אתם נכנסים פנימה, אבל שם נדלקת נורה אדומה ? תעודת ההכשר נראת לכם חשודה: היא מצולמת, שמות הרבנים לא מוכרים ולעיתים אין שום זכר לתעודה של הרבנות. אם חשבתם שאין מה לעשות ? טעיתם. אותו בעל עסק הוא עבריין וברבנות הראשית יש יחידה מיוחדת לאכיפת חוק איסור הונאה בכשרות. בראשה עומד יוחאי רפאל, שיצא בשבוע האחרון ביוזמה ברוכה. הוא בנה טופס תלונה אלקטרוני באתר כיפה )www.kipa.co.il/kosher/tluna.asp ), בו ניתן לדווח על אותם מפירי חוק. רפאל התחייב בפנינו השבוע שכל פנייה תיענה בהקדם ונגד העבריינים יינקטו צעדי ענישה כספיים.


למרות הטרנד של הנהירה למכינות הקדם-צבאיות, נרשמה השנה עלייה נאה במספר התלמידים בישיבות ההסדר. בשנתון האחרון הצטרפו 1235 תלמידים חדשים למסדרי הבני"ש; לפני 5 שנים, למשל, הרישום בישיבות ההסדר עמד על פחות מ900- תלמידים לשנה.
נתונים אחרים: נוכחות ההסדרניקים בחטיבות החי"ר עוברת את רף ה10- אחוזים (בשיקלול חיילים דתיים אחרים ? למעלה מ20- אחוז). אחוז הקרביים מבין מתגייסי ההסדר עומד על 85 אחוז (לשם השוואה: אחוז הקרביים מקרב כלל האוכלוסייה הוא פחות מ40- אחוזים).
בקצב הזה ההסדרניקים לא ילכו מחיל אל חיל ? הם ירוצו.לנדיה מטר וחברותיה נמאס לראות כמעט בכל שבוע בטלוויזיה כיצד נשות ´מחסום וואטש´ יורדות לחיי החיילים במחסומים. ביום רביעי השבוע הן יצאו בשיירת מכוניות אל מחסומי א-רם וקלנדיה. לאחר שחילקו צ´ופרים לחיילי מחסום א-רם, לא אפשרו להם כוחות הביטחון להמשיך בדרכן, כדי לצ´פר גם את חיילי מחסום קלנדיה. תירוץ המחץ: במקום מתוכננת הפגנה של ארגון שמאל קיצוני ויש חשש לפרובוקציות.


אלפים רבים הלכו השבוע אחר מיטתו של ראש ישיבת מיר, הרב משה פינקל זצ"ל, שנפטר לאחר מחלה ממושכת. אינטרנט ערוץ 7 מדווח כי ישיבת מיר המונה מעל אלף תלמידים, נחשבת לאחת הישיבות הגדולות בארץ, ובמספר האברכים הישיבה הגדולה ביותר. היא שוכנת בסמוך לשכונת מאה שערים.


ושב השלט לגבולו. ביום שלישי השבוע נערך טקס מרגש בקבר רחל: החזרת השלט ההיסטורי עליו היו חקוקות המילים ´קבר רחל´, וששרד בקבר גם בתקופת הכיבוש הירדני.
לאחר הסכמי אוסלו עבר מתחם הקבר שינוי משמעותי, שנועד להגן על מתפלליו. במהלך הבנייה נעלם השלט ההיסטורי וכל הניסיונות לאתר אותו עלו בתוהו. לאחרונה, באחת הפעילויות של צה"ל באזור בית לחם, עלה ג´יפ צה"לי על מכשול שעמד בדרכו. אחד מיושבי הג´יפ ירד לבדוק ולפתע הוא זיהה שלט מתכת יצוק בבטון עליו כתוב ´קבר רחל´. השבוע, כאמור, נקבע מחדש השלט ההיסטורי על מבנה הקבר בטקס צבאי חגיגי, בהשתתפות הרב הצבאי הראשי, הרב ישראל וייס, ולהקת הרבנות הצבאית.מי קבע שרק הנוער של מפלגות השמאל דואג לאיכות הסביבה? השבוע, ערב ראש חודש אלול, פתח נוער מולדת במבצע ניקיון בבית הקברות שבהר הזיתים. הערבים המתגוררים בסמיכות להר הזיתים עשו לעצמם מנהג קבוע בשנים האחרונות: לשבר, לנתץ ולזהם בגראפיטי את מצבות היהודים הקבורים בהר. ביוזמתו של ח"כ בני אלון, נרתם נוער מולדת לרעיון, והוא הגיע לבית הקברות כדי לנקות את הזוהמה ולצבוע מחדש את השמות שנמחקו מעל המצבות.


יש ילדים שלא מבלים את הקיץ בים, בקייטנות או בביקורים בשלל האטרקציות שנפתחו לטובת הילדים (והוריהם) במהלך החופש הגדול. במקום זאת, הבילוי היחיד של אותם ילדים, הוא שיטוט בפרוזדורי בית החולים בו הם מאושפזים.
עמותת ´לב נעמי´ חשבה עליהם ויצאה עם מבצע ´קיץ בריא 2004´. בשבועות האחרונים הגיעו אמנים רבים ל12- בתי חולים בכל רחבי הארץ כדי לחזק את רוחם של הקטנים. בתוכם היו אלי לוזון, ישי לפידות וצביקה הדר עם כוכבי ´כוכב נולד´ ? צוות הראל X2יצאו לאור ? דיסקים חדשים:

יצחק פוקס ? ´בעת ההיא´.
יהושע אנגלמן - ´בעת ההיא´.
עדי רן - ´מה יש לכם לדאוג´.
צבי זלבסקי - ´שירה כים´.
אהוד בר-לוי עם ´שומר ישראל´.בעקבות התוצאות המדהימות של סקר TGI האחרון, שהוכיחו כי לרדיו ערוץ 7 המשודר באינטרנט מאזינים 66 אלף מאזינים קבועים, החליטה מחלקת השיווק של ערוץ 7 לחזור ולפרסם גם ברדיו האינטרנטי.
אגב, אנשי תקשורת דתיים מעריכים כי סגירת ערוצי הקודש רק תעלה את מספר המאזינים לערוץ 7 באינטרנט.