בשבע 107: אצלנו בחצר

, י' באלול תשס"ד

יונתן בשיא ממשיך לעורר גלים בקיבוצו, שדה-אליהו. בתחילת השבוע, מדווח אתר האינטרנט של ערוץ 7, נערך במשק דיון סוער סביב הסוגייה מה לעשות עם משכורתו של חבר המשק, יונתן בשיא, המשמש גם כיו"ר ועדת ההתנתקות (או בשפה המכובסת "ועדת סל"ע – סיוע ליושבי עזה וצפון השומרון).

לאחר לילה סוער הוחלט לאשר מסמך, שמהווה פשרה בין המחנות השונים בקיבוץ. הפשרה כוללת 4 סעיפים: קביעה שהמינוי של בשיא הוא מינוי אישי ולא מייצג את שדה-אליהו; הבעת צער של האסיפה על הדרך שבחר בשיא לקבל את התפקיד; דחייה בתוקף של האיומים אשר הגיעו מחוץ למשק; וקריאה לפיוס ולסליחה הדדית בין כל החברים וקריאה לכבד את תקנון הקיבוץ.

באשר לנושא המרכזי – מה אמור המשק לעשות עם משכורתו של בשיא (75 אחוז ממשכורתו של מנכ"ל ממשלתי), לא הגיעו החברים לכלל הסכמה. ההצעה שהכסף יוכנס לקרן מיוחדת, שבה יוקפא לתקופה של שנתיים עד שיוחלט מה לעשות בו – לא עלתה כלל להצעה, משום שהחברים הגדירו הצעה זו כ"נושא פוליטי". לעומת זאת ´מחנה הימין´ רשם לעצמו הישג כשהוחלט כי הנהלת החשבונות תודיע לכל חבר מה החלק של משכורתו של בשיא בתקציב האישי שלו, וכל חבר יוכל לעשות בכסף זה כרצונו. מציע ההצעה, החבר ענברי, הזדרז להודיע כי את חלקו בשכרו של בשיא יתרום ליישובי גוש קטיף.

הפתעה גדולה ציפתה לפני מספר ימים לבלשי משטרת מרחב יפתח, בפשיטה שהם ערכו בשוק הפשפשים ביפו. נפלה לידיהם מגילת אסתר עתיקה, שעל פי ההערכות נכתבה לפני יותר ממאה שנה. בעל החנות בו נמצאה המגילה טען כי רכש אותה כדין, ואולם במשטרה משוכנעים כי המגילה נגנבה. משטרת ישראל פונה לציבור בבקשה לסייע לה. כל המזהה את המגילה, מתבקש לפנות למחלק פשעים מרחב יפתח בטלפון שמספרו 03-5122444 .

מנכ"ל בנק אדנים למשכנתאות, יונתן הולצר, התמנה ליו"ר ארגון הידידים של מכון ש"י, הפועל בתחומי אוניברסיטת ´בר אילן´.

מכון ש"י הוקם בתש"מ (1980) ע"י צוות של רבנים ומחנכים, שהציבו לעצמם מטרה להרבות תורה ואחווה בקרב חוגים שונים בחברה הישראלית. המכון, המנוהל ע"י אבי רט, פועל בקרב תלמידים דתיים וחילונים, כוחות הביטחון, עולים ופנסיונרים. אחד ה´מוסדות´ המפורסמים של המכון הוא שיעורו השבועי הקבוע של הרב מוטי אלון ב´בר אילן´, בו נוטלים חלק למעלה מאלף מאזינים.

לפעמים התהילה גובה מחיר. את זה למד השבוע הראל מויאל, שנבחר למקום הראשון בתחרות הזמר ´כוכב נולד´. מויאל, תושב מעלה אדומים, זכה אף לברכה לבבית על בחירתו מדובר מועצת יש"ע. ואולם, מספר ימים לאחר זכייתו פורסמה, כמה מביך, תמונה בה ´מככב´ מויאל באירוע הרבה פחות תרבותי. בתמונה נראה מויאל בבירור, כשהוא מפנה בתקיפות את יושבי מאחז גלעד. אתר NRG מדווח כי עמותת ´רבבה´, הפועלת בחודשים האחרונים כדי לאתר שוטרים שנהגו באלימות בפינו מאחזים, הגישה תלונה נגד מויאל למחלקה לחקירות שוטרים. ישראל כהן, מפעילי העמותה, אמר לאתר: "כל מי שמשתמש באלימות, גם אם הוא כוכב נולד, יידע כי מהיום לא נעבור על כך בשתיקה".
דוד עברי, מקים העמותה, לא מסתפק בתלונה למח"ש: "בימים הקרובים נגיש נגד מויאל גם תביעה אזרחית על סך חצי מיליון שקל. הוא וחבריו יחששו בפעם הבאה לפני שינהגו באלימות נגדנו".

בישיבה מיוחדת של ועדת השרים לשירותים דתיים, שהתקיימה השבוע בפעם המי-יודע-כמה, הוחלט לשחרר את התקציבים למועצות הדתיות, למעט מועצות שלא העבירו דוחות כספיים כנדרש.
את הישיבה יזם יו"ר ועדת השרים לשירותים דתיים, השר זבולון אורלב, אשר מחה על האיחור של מספר ימים בביצוע העברת הכספים, כפי שהתחייבה הממשלה. מכל מקום, בסופו של יום הצליחה הוועדה לשכנע את סגן חשב משרד ראש הממשלה, להעביר למועצות הדתיות עבור חודשי יולי אוגוסט, 61 מיליון שקלים, במקום 16 מיליון שקלים. במילים אחרות – תוספת נאה של 45 מיליון שקלים מעבר לתקציב הרגיל.

ועדת השרים החליטה להתכנס גם ביום ראשון הקרוב, כדי לדון באמצעים כיצד להבטיח שהרשויות המקומיות יעבירו את חלקן למועצות הדתיות, כפי שהחוק דורש מהן.

שר הפנים, אברהם פורז, להוט לאמץ בזרועות מדינת ישראל קבוצות שונות של גויים. והפעם – ילדים של גויים המתגוררים בארץ. אתר האינטרנט של ערוץ 7 מדווח, כי השר פורז החליט לאפשר לאלפי ילדים שאינם מוגדרים כיהודים, להיכנס לארץ ולהצטרף להוריהם שנשאו בשנית ליהודים. עד היום לא הורשו ילדים אלה לבקר בישראל, מחשש שהם ישתקעו במדינה וייפגעו בצביונה היהודי. כעת מבקש אברהם פורז להעניק לילדים אלה מעמד של תושב, בניגוד לחוק האזרחות.

בתגובה החליט ח"כ מאיר פרוש להחתים 25 ח"כים כדי להביא לכינוס מיוחד של הכנסת, הנמצאת כעת בפגרה. "מעשיו של פורז הנם בכייה לדורות", קובע פרוש.