בשבע 107: הסבנטיז לנצח

משנה: מחפשים ניחוח אריק איינשטייני בלבוש מוסיקה יהודית? החדש של גידי שרון יביא לכם בדיוק את זה

קובי סלע , י' באלול תשס"ד

לכתוב על הדיסק החדש של עמיתנו לשידור ברדיו גידי שרון זה מאתגר, בהחלט מאתגר. ראשית, אי אפשר לכתוב סתם. אי אפשר גם לשפוט אותו בכלים ששופטים כל אומן אחר, מהסיבה הפשוטה: הוא בטח למד משהו מהאומנים המושמעים בתכניתו במשך השנים הרבות שהוא משדר. אז אפשר ורצוי לדון אותו יותר לעומק.

לפיכך אין מנוס לפתוח בסיפור מימים עברו.

לפני שנים רבות הפקתי תכנית שבועית בתחנת רדיו צבאית. מגיש התכנית הקפיד לשלב זמר אחד שנשמע מעט תמהוני בתכנית הבוקר שלו. די לעגתי לטעמו המוסיקלי לאור ההתעקשות על שיבוץ הזמר לא מוכר, אך הוא הסביר לי את ההיגיון: "אין הרבה אנשים שיכולים לשיר אריק איינשטיין יותר טוב מאיינשטיין עצמו". והוא התכוון לאחד: גדעון שרון.

ואכן, כשגידי שרון שר – לא הרבה יודעים – הוא ניחן בקול אריק איינשטייני. טבעי אם כך להצמיד לקול הזה את אווירת הסבנטיז של אותם ימים עליזים. והוא עושה את זה, בהחלט.

בדיסק הזה, 'לחיות לנצח' שרון מתרגם את כמיהתו לארץ ישראל במונחים שכבר הרבה זמן לא שמעתם (אם מתעלמים מהערב לזכרה של נעמי שמר). לשיר על ארץ ישראל עם הגיטרה החשמלית של הצ'רצ'ילים והמלודיות של סוף עונת התפוזים דווקא בימים של ראפרים קשוחים ודגימות אלקטרוניות נדושות – זה מרענן.

די קשה לאפיין את האלבום הזה מבחינת תוכן. יש כאן שירים מקוריים במגוון נושאים. יש דקלומים (יש לאיש משנה סדורה על אומות העולם), יש גם שיר זיכרון על המקובל ר' מרדכי שרעבי, ויש גם הגדרה מוסיקאלית מחודשת ל-13 העיקרים שכולנו אומרים כמעט כל יום. כעת גם אפשר להבין מה אנחנו ממלמלים רגע לפני שהגבאי סוגר עלינו את בית הכנסת.

שרון עושה כבוד לעניינים שבין הנשמה והאמונה. הנושא הזה תופס לא מעט ברשימת השירים: "הו האמונה שמתחזקת, כמו הנשמה שזועקת, מתחננת מתפללת מכל הלב". בזבוז. אפשר היה להושיב אותו לכתוב כמה תפילות מעודכנות לימים הנוראים הבעל"ט.

שיר נוסף שאני מוצא את עצמי מזמזם כששמורות עיני נעצמות הוא 'הריני מוחל וסולח', שיר שעדיף היה להפכו לשיר ערש כדי להירדם ביתר נעימות. גידי לקח אותו דווקא למחוזות רוקיסטיים. אם לא תצליחו להירדם בהמשך, הנה לכם הסיבה.
שמונה וחצי שלבים בסולם יעקב.

פינת משבית השמחה:
גידי שרון ניחן בקול, איך לומר? 'מעניין', לכן מפתיעה ההחלטה לשיר כמה שירים בקול נמוך מים המלח. איך בדיוק נזמר אותך בסעודה שלישית?
אם אתם מסכימים איתי, או חולקים עלי, הכתובת בשבילכם: kobi@a7.org