בשבע 107: מכתבים למערכת

, י' באלול תשס"ד

בנייה אלקטורלית

שרון חוזר ומתרברב שהוא ורק הוא - "הביא לליכוד 40 מנדטים".
ב 1981 הקים הליכוד מספר שיא של יישובים חדשים ביש"ע: 49 יישובים בקדנציה אחת. תגובת הבוחר לא איחרה לבוא – רשימת מח"ל זכתה ב48 מנדטים.
המסקנה היא, שהוספת יישובים רק תגדיל את נציגות הליכוד בכנסת. אתה הבנת את זה, אריק?
סוזי דים, רחובות


אפליה מתקנת?
(בתגובה לידיעה ב'אצלנו בחצר', גיליון 106)

בשבוע שעבר הבאתם ידיעה על כך שנשים בירוק לא יכלו להגיע למחסום קלנדיה, כדי להביא לחיילים צ'ופרים וחבילות. זה לא היה האבסורד היחיד. ביום רביעי שעבר קיבל הרמטכ"ל קיבל בלשכתו את נשות "מחסום ווטש" והבטיח לבדוק את תלונותיהן לגבי הנעשה במחסומים. "מחסום ווטש" הוא ארגון שמאל קיצוני התומך בפלשתינים, מרבה להציק לחיילים, וממומן על ידי ארגונים פרו פלשתינים. ארגון "נשים בירוק" פנה לרמטכ"ל כחודש לפני כן בבקשה להיפגש עימו באותו נושא, אולם הבקשה נדחתה. כל מילה נוספת מיותרת.
אדוה נוה, שערי תקוה


איש ואישה זכו
(בתגובה ל'חסידים מספרים', גיליון 106)

ראשית, רצינו לברך את הרב הנדלר שליט"א בברכת יישר-כוח על מדורו הנפלא "חסידים מספרים". אנו מקפידים לקוראו בעזרת ה', ולומדים ממנו המון.
בשבוע האחרון כתב הרב על הטלית והתפילין, והרגשנו שזה מחזק אותנו מאד בערכן הגדול ובמשמעותן העמוקה של המצוות הקדושות הללו. חשבנו שתהיה תועלת גדולה אם הרב ישלים זאת במאמר מקביל שנוגע לנשים - למשל משהו על אחת ממצוות האישה (חלה, נידה, הדלקת הנר) או משהו אחר.
ושוב יישר-כוח ותודה רבה!

משפחת פרידמן ,נצר חזני.


הפגנה מול ראי

המרכז והשמאל המתון, החרד לעתידה של מדינת ישראל היהודית -דמוקרטית, אמור היה להתגייס לתמיכה רבתי בראש הממשלה ובתכניתו. אבל גוש השמאל, מסתבר, אינו מיקשה אחת:
ישנה קבוצת 'רק לא שרון' : אלו שחינכו את עצמם להאמין שאריק שרון מייצג את כל מה שפסול בעיניהם. שאם הוא כבר אומר דבר מה- אסור להאמין לו. הם קבעו לעצמם עדיפות ברורה: תהליך מדיני -כן , עם אריק - רצוי שלא.
ישנה קבוצת 'זה לא מספיק': אלו שחלמו לקיים בינינו לפלשתינים את היחסים שבין הולנד לבלגיה באירופה השלווה. מבחינתם כל מעשה שאינו חתום בחותמת השלום הנצחי, מוטב לו שלא יבוא לעולם. או ג'נבה או כלום.
ישנה גם קבוצת 'אנחנו לא פראיירים': אלו שבמקרה נמצאים בשמאל. כל משבר פוליטי, הוא הזדמנות לשדרוג מעמדם האישי. 'אם הממשלה אישרה את התקציב -אין על מה לדבר', הם טוענים. אלו ששיננו לנו שתקציבי ההתנחלויות הם סיבת קשייה הכלכליים והחברתיים של ישראל, ושהתהליך המדיני הוא המנוף הכלכלי האמיתי, אותם אנשים ממש טוענים כעת שבלי פתרון בעיות החברה, אין מה לדבר על תהליך מדיני.
לכן , בפעם הבאה שיתכנס השמאל לטקס רב משתתפים בכיכר רבין- לפני הנאומים של פרס ולפני אביב גפן, צריך לתלות ראי ענק על בניין העירייה כדי שכולם יראו טוב טוב נגד מי בעצם ההפגנה צריכה להיות.

דני רשף, חוסן


משוואה בשני נעלמים

לאהובי אנשי תקומה: לא תהא תפארתכם על הדרך הזאת. לא כך יתחזקו יישובינו ולא כך יהדף גל המשטמה המבקש לעוקרנו מבתינו.
ההשוואה הנואלת בין זבולון אורלב לגונן שגב מקוממת ומבזה.
האם האיש שנבחר במנדט של תנועה "צומת", שגזל את כסאו בתמורה לפשע של תמיכה בהסכם אוסלו בניגוד לרצון בוחריו, מושווה לאחד שמעולם לא תמך בהסכמים המבקשים לעקור יהודים מאדמתם, שהיה מוכר לציבור כאחד ממנהיגי המפד"ל עוד לפני הבחירות ושלצערי משקף היום עמדה של חלק בלתי מבוטל בציונות הדתית בהישארותו בממשלה?
אך למעלה מכך: תמונתו של גונן שגב, ולא של אלכס גולדפרב, מבקשת ליצור אסוציאציה של פושע ללא גבולות המצוי עתה מאחורי סורג ובריח, כקריצת עין לעתידו של זבולון אורלב.
כשטועים – אפשר וצריך להתנצל . כיון שמכיר אני אתכם ואף מוקירכם , יודע אני שבקשתי לא תיפול על אוזניים ערלות.

חיים פלק, עפרה


שירת הנשמה

(בתגובה לכתבה 'המושך בקלידים', גיליון 106)

מחמם את הלב היה לקרוא על המלחין והמעבד מונה רוזנבלום. לחניו המוכרים והסוחפים עולים על שולחן השבת כמעט בכל בית יהודי, אך כעת מסתבר שהם רוממו לא רק אותנו, אלא גם את מונה עצמו. כפי שהסביר בכתבה, היציאה מבית המדרש לעולם המעשה דווקא חיזקה אותו מבחינה דתית. לצערנו, העשייה בעולם הבידור מתגלה בדרך כלל כעשייה שפיתוים וסכנות אורבים בה על כל צעד ושעל. בעולם הבידור היהודי נראה שמצב העניינים שונה: מאחורי העשייה המוסיקלית השואבת מהמקורות, עומדת אמונה שהולכת ומתחזקת תוך כדי תהליך היצירה.
בתור מאזינה נלהבת של ערוץ 7, רציתי לציין גם את תכניתו של מונה בימי שישי, שבלעדיה אני מתקשה לקבל את השבת. מי יתן וירבו אמנים כמותו בישראל.

שולמית שפירא, תל אביב.


צימוקים לשבת

• הירש מנטורי קרתא קיבל כסף מערפאת. אסמכתא מהמקורות: "ויאמר עשו יש לי רב".
• אולימפיאדת אתונה 2004, מסקנות ביניים: כח מביא הישגים, אפילו בעולם. תספרו לאריק.
משה טאו, רחובות.