בשבע 108: אצלנו בחצר

, ט"ז באלול תשס"ד

השבוע סוף סוף נפתחה שנת הלימודים החדשה. מנתונים מעניינים שסיפק משרד החינוך עולה כי מספר התלמידים בחינוך העצמאי, מעיין החינוך ותלמודי התורה עומד על 18 אחוז, והוא בדיוק כמו אחוז התלמידים הדתיים, המתייצבים בבתי הספר הממלכתיים-דתיים.

הבחירות המקומיות באלעד ייערכו ביום שלישי הקרוב, ואולם התסיסה הקיימת סביבן חורגת הרבה מעבר לרדיוס הרגיל של העיתונים המקומיים. ראש המועצה היוצא, צוריאל קריספל (ש"ס), החליט להתמודד שוב, למרות שהרב עובדיה יוסף והרב --- שטיינמן החליטו לתמוך ביריבו, צביקה כהן. בציבור הדתי-לאומי באלעד הרוחות הרבה פחות סוערות. שמואל עמרוסי קיבל את ברכתו של הרב מרדכי אליהו, בריצתו לראשות המועצה. הציבור הדתי-לאומי מהווה כ30- אחוז מכלל הציבור באלעד.

ראש מועצת קדומים, דניאלה וייס, לקחה את המאבק נגד תוכנית ההתנתקות צעד אחד קדימה. לאחר פרסום כוונותיו של שרון, היא העבירה את משרדי המועצה המקומית לאזור התעשייה פארק בראון (שנקרא ע"ש אורי בראון ז"ל, מיישב ארץ ישראל, שהיה עוזרו המיתולוגי של בונה ההתנחלויות, שגם הוא היה פעם מיתולוגי, אריק שרון) הנמצא בשכנות ליישוב שבי שומרון. ומה קורה במשרדים הישנים של המועצה, אתם שואלים. אה, כן, יהודה ועידית מילר, זוג צעיר שרק נישא, החליט להתגורר שם. מתברר שעקב הביקוש הרב, קיימת בקדומים מצוקת דיור לא פשוטה ומשרדי המועצה נותרו אחד המקומות הפנויים האחרונים.

ועוד בתחום הבחירות המקומיות: יהודה (הודי) ליברמן, ראש המועצה הוותיק של קרני שומרון, החליט לתלות את הנעליים. בבחירות הקרובות הוא לא ירוץ שוב לראשות המועצה.

הודי ליברמן, למה?
ליברמן: "אני חושב שלכל תפקיד יש את תוחלת החיים שלו. אחרי 10 שנים אני מאמין שדי מיציתי את עצמי".
כדאי להחליף סוסים באמצע העלייה?
"זה נכון שאנחנו באמצע העלייה, אבל אני לא צופה שהעלייה תיגמר ב-5 השנים הקרובות. ובשלב מסוים צריך לדעת לצאת מהמשחק".


500 שנה לאחר שהאינקוויזיציה בספרד ובפורטוגל אנסה יהודים להמיר את דתם, מגיעים צאצאיהם לביקור בארץ כדי להביע הזדהות עם מדינת ישראל. לדברי מיכאל פרוינד, מנכ"ל עמותת עמישב, המארגן את הביקור, זו פעם ראשונה שמבקרים בארץ צאצאי האנוסים, שלמרות התבוללותם שומרים עדיין על זיק יהודי ועל סולדריות עם העם היהודי. בני האנוסים המשתתפים במשלחת, הם פעילים בפורמים של הסברה למען מדינת ישראל וחיברו את 'מגילת האנוסים', המביעה תמיכה במדינה ובמאבקה נגד הקמים עליה. המגילה חתומה בידי מאות צאצאי האנוסים ונמסרה לידי השר לענייני התפוצות, נתן שרנסקי, בטקס קבלת הפנים, שנערך ביום שלישי השבוע, בבניין ראש הממשלה.

החודש יצאה לאור חוברת צרכנות מקורית – כל כולה מלאה בעשרות קופונים, המיועדים לציבור הדתי-חרדי. יובל טל, יזם החוברת, החליט לפנות למשפחות הדתיות, לאחר שהוא נחשף לסקר צרכנות מעניין, הקובע כי קרוב לשליש מהדתיים במדינה (30.7%) משתמשים בקופונים, לעומת 16.3% מקרב החילונים ו23.7% מקרב המסורתיים. בשקלול כללי - 20 אחוז מהישראלים אוהבים לגזור קופונים.

כך הפך הרב גערליצקי ל"אדם מאיר פנים"
רבים הופתעו לגלות לפני כשבועיים ב'ידיעות אחרונות' ראיון עם הרב יוסף גערליצקי, יו"ר עמותת פיקוח נפש. כותרת הראיון היתה 'עשה לך רב'. פתאום נודע לקוראי 'ידיעות', שהרב גערליצקי הוא "אדם מאיר פנים, המתגורר עם אשתו ו13- ילדיו בסמוך לרחוב שינקין בתל-אביב ומתגאה בדו-קיום המוצלח שיצר עם שכניו השמאלנים-החילונים".

פרסום הראיון לא היה מקרי. לפני זמן מה פורסמה בידיעות כתבה בה נכתב כי ארגון רבני 'פיקוח נפש' הינו מיליטנטי, המאגד 250 רבנים המגדירים את הסכם ז'נבה כמעשה בגידה ומסיתים ומעודדים דין רודף.

בעקבות פרסום הכתבה איים הארגון לתבוע את העיתון על הוצאת דיבה ופרסום לשון הרע. לאחר משא ומתן עם הנהלת העיתון, שנוהל מצד 'פיקוח נפש' על-ידי עו"ד יצחק מירון, סוכם כי העיתון יערוך ראיון עם יו"ר רבני 'פיקוח נפש' שיהיה קצת יותר ידידותי. וכך נודע סוף-סוף לקוראי 'ידיעות אחרונות' שהרב גערליצקי הוא בעצם יהודי "מאיר פנים".
עד לסגירת הגיליון לא הצלחנו לקבל את תגובתו של משה ורדי, עורך 'ידיעות אחרונות'.