בשבע 108: זה לא הגדר, זה דובדבן

המחבלת ממסעדת 'מקסים' עברה את גדר ההפרדה על יד ג'נין, והמחבלים מנמל אשדוד הסתננו דרך הגדר של עזה ● הפיגוע בבאר שבע לא קרה בגלל האין-גדר, אלא בגלל כשל מודיעיני והסרת המחסומים באזור חברון

חגי הוברמן , ט"ז באלול תשס"ד

"כי שם אין גדר" זעקה אתמול הכותרת הראשית של עיתון 'מעריב', בבוקר שלמחרת הפיגוע בבאר-שבע. מי שהאזין ביום הפיגוע וביום שלמחרת לכלי התקשורת, מצא שהדיון הציבורי התמקד בנושא אחד בלבד: למה עוד אין גדר בהר חברון. לא הסכמי אוסלו שבנו את הרשות הפלשתינית הטרוריסטית; לא הרפיסות המדינית של ראש-הממשלה המוכן לברוח תחת אש מכל רצועת עזה ומחצי השומרון; לא ההקלות לפלשתינים שהגדילו את חופש התנועה של המחבלים עשרות מונים. מצאנו את האשם היחיד: האין-גדר.

גורם צבאי בכיר בפיקוד המרכז אישר לי אתמול שבחודשים האחרונים התקיים הליך מדורג של הסרת מחסומים בכל רחבי יו"ש, במסגרת המחוות ההומניטריות של ממשלת שרון. בכל פעם הוסר מחסום נוסף, עד שבחודש האחרון הוסרו למעשה כל המחסומים באזור. בשבועות האחרונים התאפשר חופש תנועה כמעט מוחלט בין חברון למרחב שמסביבה, ובין חברון לבית-לחם. מרגע זה שוב לא היתה בעיה למחבלים לנוע לכל מקום בו רצו בכל מרחב הר-חברון, ולא רק שם. אתמול, אחרי 16 הרוגים, עשה צה"ל את הצעד ההגיוני המתחייב, ומיהר לחדש את הכתר על חברון.

כשנותנים לצה"ל לנצח

גם הפיגוע השבוע בבאר-שבע לא שינה את עמדתי היסודית שהגדר הזו עדיין לא הוכיחה את עצמה, בניגוד לעמדות המוצהרות של כל מיני גורמי ביטחון. הטיעון כאילו הירידה בפיגועים בתוך הקו הירוק בחודשים האחרונים היא תוצאת הגדר הוא טיעון כוזב מיסודו, ולא נעשה כוזב פחות גם השבוע. גם הפיגוע הקשה השבוע בבאר שבע לא עונה על השאלה, מה גרם לכך שפיגועים כאלו לא התרחשו בחצי השנה האחרונה פעמיים בשבוע. הרי כולם מודים שעד כה נבנה רק שליש מהגדר המתוכננת. הכל בזכות שליש גדר?

התשובה היא חד-משמעית, אלא שהיא נשמרת משום מה כסוד כמוס: אין פיגועים, כי סוף סוף נתנו לצה"ל לנצח. וכשנותנים לצה"ל - הוא מנצח. השקט בפועל נמשך יותר מחצי שנה. במשך כמעט חצי שנה, מאז הפיגוע בל' שבט (22.2) בגן הפעמון בירושלים, לא היו פיגועים בתוך ישראל - למעט הפיגוע בנמל אשדוד שאיננו קשור לעניין. שם יצאו המחבלים דרך הגדר המאובטחת ביותר ברצועה, מוסתרים במכולה שיצאה דרך מעבר קרני. זה קרה כי צה"ל, שפועל במרחב יו"ש כולו ללא הפרעה, השיג את המידע המודיעיני הדרוש כדי לסכל פיגועים, וסיכל אותם.

נתונים שפירסמה מערכת הביטחון בסוף השבוע שעבר מלמדים כי בחודש יוני בלבד סוכלו 23 פיגועי התאבדות. בחודש אוגוסט סוכלו שלושה פיגועים, ומתחילת השנה סוכלו 88 פיגועים. הגדר לא תרמה מאומה למאמץ הסיכולי. כשהסיכול נכשל, גם הגדר לא ממש עוזרת. המחבלת שהתפוצצה במסעדת מקסים בחיפה בחודש תשרי השנה, עורכת דין במקצועה, עברה באמצעות דרכון ירדני דרך מחסום בגדר ההפרדה. המחבלים מאשדוד, כבר הזכרנו, הסתננו דרך מעבר קרני.

נקודת תורפה מודיעינית
הפיגוע השבוע התאפשר בגלל איזושהי נקודת תורפה מודיעינית, שחייבת להיחקר, שאפשרה לשני מחבלים לחדור לעומק ישראל בלי שלצה"ל תהיה התראה מוקדמת. הגורם הצבאי הבכיר מאשר כי תשתית החמאס בחברון היא בעייתית מבחינה ישראלית. המידור בתוכה גבוה מאד, ולכן החדירה לתוכה קשה. אמת: המידע המודיעיני לעולם לא יהיה מושלם במאה אחוזים. הטרור מחפש פרצות, ופעם במאה נסיונות הוא ימצא איזושהי פרצה. המידע המודיעיני על החמאס בחברון לוקה בחסר בהשוואה למידע על תשתיות הטרור באזורים צפוניים יותר, בית-לחם שכם או ג'נין.

זה לא הפיגוע הראשון השנה של תשתית חמאס חברון שלצה"ל לא היתה התראה מוקדמת עליו. בבוקר ה-11 ביולי השנה יצא מחבל החמאס עלא קפישה מחברון לאבו-דיס חגור בחגורת נפץ ואקדח. החגורה הוסתרה בקופסת ביסקוויטים ממפעל הביסקוויטים של משפחתו, והובלה ביחד עם ארגזים נוספים ברכב ההובלות של המשפחה. המחבל המתאבד מאלכ נאצר אלדין הגיע לבית הקפה 'קפית' ברחוב עמק רפאים בירושלים, אולם התחרט מסיבה לא ברורה, החליט שלא לבצע את הפיגוע, הסתיר את החגורה והאקדח וחזר בכוחות עצמו לאבו-דיס ומשם לחברון.

בליל ה-13 ביולי נעצרו כל חברי ההתארגנות בבתיהם שבירושלים ובחברון והועברו לחקירת שרות הביטחון. יומיים אחר כך אותר מאלכ נאצר אלדין ע"י שרות הביטחון כשהוא מסתתר בבית קרובי משפחתו בחברון. הכוחות צרו על בית המשפחה. מאלכ נאצר אלדין, אשר היה מצויד באקדח, ירה לעבר חיילי צה"ל ונהרג בקרב יריות שהתפתח.

בצה"ל התייחסו משום מה לפיגוע המתוכנן ב'קפית' כפיגוע שסוכל, ולא כפיגוע שבוצע. זאת למרות שהפיגוע לא סוכל. לצה"ל לא היתה התראה מודיעינית אודותיו, ואלמלא היה המחבל מתחרט מעצמו, מסיבות לא ברורות, הפיגוע היה מתבצע.

גם ברצועה, חשוב לציין, הסיבה שארגוני הטרור מתקשים לייצא טרור לתוך שטח ישראל נובעת מנוכחות צה"ל משני עברי גדר ההפרדה ברצועה, מציאות העלולה להשתנות אחרי הנסיגה החד-צדדית, אם זו חלילה תתבצע