בשבע 108: דרמה בנשימה סדירה

'הכי אחי שיש', חדש מהסטודיו של יעקב גלינסקי, מספק משהו שכבר הספקנו להתגעגע אליו: סרט דרמה מרגש ועשוי היטב

אמציה האיתן , ט"ז באלול תשס"ד

זוכרים את הסרט 'אין כמו אבא'? רמז: שאול חיון ונסים ורטה משחקים בסרט שאינו קומדיה. אם עדיין לא נזכרתם, תוכלו לשלוף את גיליון 97 של העיתון מהארכיון, שם המלצתי בחום על הסרט, ולו בגלל שהגיע הזמן לדרמות מרגשות, ללא פעלולים מדהימים וללא מרגלים ושודדים. הסרט החדש 'הכי אחי שיש' ממשיך את סיפור העלילה, עם אותם שחקנים ואותו צוות מנצח.

שני אחים שהוריהם נספו בתאונת מטוס מנסים לחזור לשגרה, אך היא ממאנת לחזור לחייהם. האחד קצת מוגבל בנפשו, והשני עושה ככל יכולתו למנוע את אשפוזו הכפוי של אחיו. לסיפור מצטרף קבצן תמהוני, שמאומץ על-ידי אחד האחים, וככל שעובר הזמן הופכת נוכחותו למטרידה ומאיימת על שלום הבית. היחסים בין האחים מגיעים למשבר, והסוף, כפי שוודאי ניחשתם, מפתיע ואפילו חיובי (כמו ששמעתי בשם אחד מחברי: "איזה הפי אנד שמח").

מכיוון שאת סאת המחמאות מילאתי כבר בביקורת על הסרט 'אין כמו אבא', הפעם אסכם בקצרה: ישנה השקעה רבה בצילומים, המשחק מבוים בצורה מוקפדת והשחקנים מצליחים, בדרך כלל, להעביר למסך את הרגש הנדרש לסצנה.

המשחק של יעקב גלינסקי הולך ומשתפר מסרט לסרט. לאחר שראיתי אותו משחק בסרט לילדים קטנים (רבי עקיבא והשודדים), הייתי ממליץ לו בחום – תישאר עם המבוגרים. המשחק של גלינסקי מורכב ורגיש, מתאים לדקויות שלעתים חסרות כל-כך בסרטים לילדים הגדולים ואף למבוגרים.
משום מה יש לי הרגשה שהסיפור הפעם פחות אמין מהסרט הקודם. אבל אולי פשוט הייתי שבוי אז בהתלהבות מצפייה בסרט דרמה מהסוג שאני אוהב כל-כך.

צר לי, אבל לא מספיק לשמוע התנפצות של זכוכית כדי להאמין שהבחור שיוצא בריצה אכן הרס את כל ביתו של האדם שרודף אחריו. מקרה נוסף שבו אפשר היה לשדר יותר אמינות הוא מכירת הכלוב לסימון הקבצן. תראו לי מוכר אחד שימכור לכם את החפץ שקנה מכם באותו סכום בדיוק (מכירים את המשפט: "לי זה עלה יותר").

אפילו בכיתוב על גבי הקופסה ניתן להקפיד יותר בניסוח. ההגדרה "סרט דרמה עוצר נשימה" אינה מדויקת בהקשר הזה. אפילו פעם אחת לא עצרתי את נשימתי במהלך הסרט. אך פרט זה אינו מוריד מערכו של הסרט, כיוון שזה פשוט לא הז'אנר שבו יש לעצור את הנשימה.

אבל אל תתנו לביקורת להרוס לכם את חוויית הצפייה; 'הכי אחי שיש' הוא דרמה מרגשת, בבימויו של יעקב גלינסקי המוכשר ובהשתתפותם של שחקנים שכולנו אוהבים.