בשבע 109: אצלנו בחצר

, כ"א בחשון תשמ"ח

אלמלא נערך הטקס בלשכת הרמטכ"ל, ניתן היה בקלות לטעות ולחשוב כי מדובר בחילופי גבאים באחד מבתי הכנסת. ביום חמישי שעבר מונה אביחי מנדלבליט לתפקיד הפרקליט הצבאי הראשי (הפצ"ר), והועלה לדרגת תת-אלוף. תא"ל מנדלבליט החליף בתפקידו את האלוף ד"ר מנחם פינקלשטיין, חובש כיפה סרוגה ותושב כפר גנים בפתח-תקוה, ששימש בתפקיד זה בארבע השנים האחרונות. מנדלבליט, חובש כיפה שחורה, אף הוא תושב פתח-תקוה (הדר גנים), בן 41, נשוי לרונית ואב לארבעה ילדים הלומדים בזרם התורני-לאומי. הוא בעל תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן ומילא שורה של תפקידים בסנגוריה ובתביעה הצבאית, בין היתר: הסניגור הצבאי הראשי.


לראשונה מאז יסוד מערכת בתי הדין הרבניים ערך הרב הראשי שימוע ל-9 דיינים, בשל תפקוד עצל. לרב שלמ עמאר נמאס מהתלונות כנגד דיינים המאחרים להגיע לדיונים והיוצרים סחבת בתיקים המונחים בפניהם. לאחר שהוא שלח לאותם דיינים שני מכתבי התראה שלא הביאו לשיפור הוא זימן את התשעה לשימוע במשרדו. הרב עמאר הצהיר שאם גם צעד זה לא יחולל שינוי הוא לא יהסס להעביר את ההכרעה לפתחה של השופטת בדימוס, טובה שטרסברג-כהן, נמיבת תלונות השופטים והדיינים.

בפוליטיקה האמריקנית מכנים זאת 'לנד-סלייד' (ניצחון סוחף). זה מה שקרה ביום שלישי השבוע באלעד. צביקה כהן, שרץ מטעם ש"ס דגל התורה וחלק מהחסידים לראשות המועצה, זכה ב-80 אחוז מקולות הבוחרים (ו-9 מנדטים במועצה). יריבו מהמפד"ל, שמואל עמרוסי, זכה ב-14 אחוז מהקולות (2 מנדטים במועצה), וראש המועצה היוצא, צוריאל קריספל, קושש 3 אחוז בלבד (ללא ייצוג במועצה). רשימת החסידים זכתה ב-2 חברים במועצה.

בדגל התורה לא מסתפקים רק בהשפעה על תוצאות הבחירות באלעד. על הפרק - הבחירות לנשיאות ארה"ב. אתר NRG יהדות מדווח כי ביום ראשון השבוע ביקרו בביתו של הרב יוסף שלום אלישיב קבוצת רבנים חרדים, בהם ראשי ישיבות שרבים מתלמידיהם בעלי אזרחות אמריקנית. הרבנים ספרו לרב כי מחישובים שנערכו עולה כי בארץ נמצאים למעלה מ25- אלף חרדים בעלי זכות בחירה לבחירת בארה"ב. מכיוון שלפני 4 שנים הוכרעו הבחירות לנשיאות האמריקנית בהפרש של מאות קולות בודדים, הרי שאין לזלזל בכמות כה נכבדה של מצביעים. הרב אלישיב השתכנע מהטיעונים ויצא בקריאה לבעלי זכות הבחירה להצביע בבחירות הקרובות. בתקופה הקרובה, מוסיף האתר, מתכוון הרב לשמוע את דעתם של חשובי הרבנים בארה"ב ועל סמך המידע שיקבל להכריע באיזה מועמד לתמוך.


פיני גרשון רכש לעצמו מכבר מוניטין של יהודי מאמין. השבוע הוא עהרחיק עד לבית הקברות היהודי בקווינס שבניו-יורק, כדי לעלות לקברו של הרבי מלובביץ' זצ"ל. את המסע הארוך מהארץ הוא עשה בחברתו של ידידו הקרוב, הרב יעקב גלויברמן מחב"ד ועם הזמר החסידי דדי גראוכר. לאחר אמירת מזמורי התהילים רשם המאמן על קוויטעל את המשפטים הבאים: "אני מודה לך ומבקש את ברכתך להמשך הדרך לקראת השנה החדשה".
'ידיעות אחרונות' מדווח כי במהלך השבועות האחרונים ניסו רבנים רבים לשכנע את גרשון שיישאר לאמן את מכבי, מאחר ובהופעותיו, הצהרותיו והקפדתו על שמירת השבת הוא מקדש שם שמים ברבים.

ברכת יישוב טוב מגיעה ליו"ר המפד"ל, אפי איתם, ששכר דירה בשכונת מעלה זיתים (ראס-אל-עמוד), במזרחה של ירושלים. איתם, שנשחק קצת מהנסיעות המרובות מביתו שבנוב למקום עבודתו בירושלים ובחזרה, החליט לשכור דירה בירושלים. ואולם, כיוון שהוא חיפש, כהגדרתו, "דירה עם אמירה" הוא מצא שכונה שיש בה מקום לדוגמה אישית. "מגיל צעיר חינכו אותי שדוגמה אישית זה דבר חשוב, ולכן אמרתי לעצמי שאני צריך לגור במקום שיהודים חוששים לגור בו. בכך אני אומר שירושלים כולה שלי", הצהיר איתם.
שכונת מעלה זיתים ממוקמת מאות מטרים מאבו-דיס. כיום מכילה השכונה 220 יחידות דיור.

ההסדרניקים התנחלו ברדיו הקיבוצים
כשמדברים על השתלבות דתיים צעירים ברדיו 'החילוני', המבט נשלח לכיוון התדר של גל"צ. אבל מתברר שיש עולם נוסף של קולות מחוץ לגבולות תחנת השידור הצבאית. בצפונה של הארץ משדר לו 'קול הגליל העליון'. זהו רדיו שמרבית מאזיניו הם תושבי קיבוצים חילוניים. יום אחד הם החליטו לגוון קצת את הליין-אפ שלהם. מנהלי הרדיו, הממוקם בקיבוץ עמיר של השומר הצעיר, פנו לישיבת ההסדר בקריית שמונה והציעו להריץ רצועת שידור של יידישקייט שעה בשבוע, בכל יום שישי ב-1 אחה"צ. ההסדרניקים קצת חששו שמא החומרים שלהם - המורכבים משיחה לפרשת השבוע, סיפורים חסידיים ומוסיקה חסידית ויהודית - יגרמו למרכזייה של התחנה לקרוס מתגובות המאזינים. והם בהחלט צדקו, אבל מהכיוון הלא-צפוי: התוכנית התקבלה בחום ע"י הקיבוצניקים, שרבים מהם הצהירו שהם מחכים לתוכנית כבר מתחילת השבוע.
ולא היו לחצים לשנות תכנים?
"כן, בדבר אחד נכנענו ל'כוחות השוק'", מודה חיים בומש מנהל הישיבה, "רבים מהמאזינים התרעמו שממוזיקה החסידית שאנו משמיעים היא בהברה אשכנזית. בנושא הזה התגמשנו ומאז מככבים אצלנו זמרים ארצ-ישראלים כאהרן רזאל, עדי רן ו'המדרגות'. רק הרב קרליבך נותר כיוצא דופן, כי איתו אפילו השמוצניקים מסתדרים מצוין".