בשבע 110: אצלנו בחצר

, כ"א בחשון תשמ"ח

כאשר עולה לדיון הנושא תפילה בתשלום, כל אחד ממהר לדווח כמה עולה כיסא לימים הנוראים בית-הכנסת שלו. ואולם ישנם יהודים רבים שמשלמים עבור הזכות להתפלל בכל ימות השנה, ואנחנו לא מדברים על יהודים המתגוררים במדינות ערב. לאחרונה העלה אחד המתפללים את הסוגייה באתר האינטרנט ´חדרי חרדים´. למה אני צריך לשלם עבור הזכות להתפלל על קברו של רבי יהודה נשיא, הנמצא בגן הלאומי בבית-שערים, הוא שואל.

אמנון נחמיאס, דובר רשות הטבע והגנים, יש הסבר לגביית התשלום?
"כל מי שמבקר בגנים בלאומיים חייב בתשלום, ואין שום סיבה לפטור את מי שמגיע להתפלל. כל אחד וההנאות שלו. מחר מבקרי מצדה יבקשו גם הם פטור, כי גם שם יש בית-כנסת. וכך לא יהיה לדבר הזה סוף".

ישנם מוסדות חינוך חילוניים שלא מוכנות להשאיר את אווירת הימים הנוראים כמונופול של הדתיים בלבד. כך, למשל, הגיעו במוצאי שבת האחרונה 400 תלמידים - מכיתות א´ ועד כיתות ח´ - מבית הספר הממלכתי ברמת אפעל, לבית הכנסת הגדול בתל-אביב. הם שמעו שם דברי התעוררות מפי הרב הראשי לשעבר, הרב ישראל מאיר לאו.

הרב לאו השתתף גם בעצרת מיוחדת לקראת ראש השנה, שנערכה ביום חמישי שעבר, בגמנסיית הרצליה. כך מדווח אתר NFC המוסיף כי מסורת זו בגמנסיה היא רבת שנים. היא החלה מהתקופה בה היה המנהל ד"ר ברוך בן יהודה, עבור דרך המנהלים: ד"ר כרמי יוגב, רון חולדאי (כיום ראש עיריית תל-אביב), דורון אלוני (בנה של אשת השמאל הקיצוני שולמית אלוני) ועד המנהלת הנוכחית חנה נאמן.

יורשים עתידיים בישיבת ההסדר ´הר עציון´. אתר NRG יהדות מדווח, כי הנהלת הישיבה החליטה שלאחר פרישתם של ראשי הישיבה הנוכחיים – הרב אהרן ליכטנשטיין והרב יהודה עמיטל – יישבו על כסאותיהם הרב יעקב מדן והרב ברוך גיגי. הרב מדן נחשב לבעל עמדות לאומיות מוצקות, מה שלא תמיד עולה בקנה אחד עם השקפותיהם של ראשי הישיבה הנוכחיים, המקורבים ל´מימד´.


לראשונה בנוף הישיבות התיכוניות: ישיבה לאמנויות. ישיבת בר-אילן בתל-אביב קיבלה לאחרונה אישור ממשרד החינוך ומעיריית תל-אביב להסב את עצמה, החל משנת הלימודים הבאה, לישיבת אמנויות. תלמידי הישיבה יתמקצעו במוזיקה ובתיאטרון, בווידיאו בציור ובפיסול. ראש הישיבה יהיה הרב בני פרל, בוגר ישיבת הכותל.

הרב פרל, איך תשלבו בין תורה לאמנות?
"הישיבה החדשה באה לתת מענה לתלמידים שמחפשים בכל מחיר את לימודי האמנות. חשוב להדגיש שאצלנו, להבדיל ממקומות אחרים, כל הלימודים יהיו באווירת קדושה של ישיבה. כל חומר מקצועי שלא יעמוד בסטנדרטים הלכתיים – לא ימצא את מקומו בישיבה שלנו".


חיים שקדי מונה למנכ"ל משותף במשרד הפרסום דחף 1. שקדי, איש הציונות הדתית, הוא איש קריאטיב ותיק בענף הפרסום. לדחף 1 הוא הצטרף בתחילת 2001, לאחר שנים ארוכות בהן שימש כמנהל קריאטיב ראשי במשרד הפרסום גיתם BBDO.


סקר שערכו פרופ´ אריה רטנר וד"ר דנה יגיל מאוניברסיטת חיפה מגלה כי 34 אחוז מהמתנחלים ו22- אחוז מהחרדים יתנגדו אקטיבית לפינוי יישובים, כך מדווח אתר האינטרנט של ערוץ 7. בקרב המשיבים ב´יישובים קיצוניים´ הצהירו 67 אחוז מקרב המשיבים כי יטלו חלק פעיל בהתנגדות נגד מבצעי הפינוי.
שאלה נוספת עסקה בהתנגדות לפינוי תוך שימוש בכוח פיזי ואלימות נגד המפנים. רק 1.4 אחוז מקרב התיישבי יש"ע ציינו כי ייטלו חלק אקטיבי, תוך שימוש בכוח פיזי ואלימות נגד מבצעי הפינוי. 16 אחוז מקרב המשיבים ב´יישובים קיצוניים´ ענו בחיוב על אפשרות זו. מעניין לציין כי בקרב כלל המשיבים במגזר היהודי נמצאו 4.6 אחוז שציינו שיינקטו באלימות כנגד מבצע הפינוי. במילים אחרות: על כל מתנחל המצהיר כי יגיב באלימות בעת הפינוי, מצהירים למעלה משלושה מתושבי ישראל שאינם גרים בהתנחלויות שהם מתכוונים לנקוט באלימות כנגד מפני היישובים.

נצח ישראל חקוק בסלע

הפסל מאיר יזרעאלי, תושב אלעזר שבגוש עציון, שינה לאחרונה את הנוף ביהודה. הוא מיקם ביישובו מיצב השוקל 2.5 טון. לעבודתו הוא קורא ´נצחיות ישראל´ ואת ההשראה לעבודה זו הוא קיבל מחזון דניאל.
הנביא דניאל דיבר על ארבע ממלכות הרשע: בבל, פרס, יוון ורומי וניבא כי סופה של האומה היהודית לגבור על אותן הממלכות.
יזרעאלי חקק בסלע דמויות של 4 חיות המופיעות בחזון דניאל: אריה, נשר דוב ונמר. להבדיל מהנביא הוא נתן פרשנות אחרת לכל חיה. הנשר מסמל בפסל את הנאצים, הדוב את הרוסים והנמר את הטורקים. ומעל כל החיות ניצב לו האריה, המסמל את מלכות בית דוד.