בשבע 110: מחמאות מסליל לסליל

ראיתי את סרט המתח 'הצלקת' מבית היוצר של 'ניצוצות של קדושה', וחבר'ה: נעצרה נשמתי. רוצו גם אתם

אמציה האיתן , כ"א בחשון תשמ"ח

איזה כיף לכתוב דברים טובים. הפעם אקדיש את המדור למחמאות בלבד. לא בגלל ראש השנה, או חיסכון בבקשות הסליחה לפני יום כיפור, אלא מסיבה הרבה יותר פשוטה: אין לי שום דבר רע להגיד על הסרט המתארח השבוע במדורנו. אם אתם כבר במתח, דעו לכם שזהו רק קצה קצהו של המתח שתרגישו בזמן הצפייה בסרט 'הצלקת' - סרט חדש מבית היוצר של 'ניצוצות של קדושה'.
הסרט מספר על משפחה של ניצולי שואה במדינת ישראל. אבי המשפחה מנסה להחזיר לרשותה חלקת אדמה השייכת לה, ומסתבך עם מאפיונר קשיש שהשתלט על אדמתם. הסבא מתמודד עם אובדן ילדו השני בשואה וכמעט מאבד את שפיות דעתו, והנכד נפגש בפעם הראשונה בחייו עם ילדים שומרי מצוות, המזמינים אותו לפעילויות משותפות ונגררים איתו להרפתקאות מצמררות. הסיפור המורכב הזה מובל בידי אומן על פני התקופות השונות והמקומות השונים.

יש כאן שילוב נכון של היסטוריה וזיכרונות, יחד עם חיתוך מדויק בין הסצנות, המתרחשות בו זמנית באזורים שונים ברחבי הארץ.

המשחק, במיוחד של השחקנים המבוגרים, יוצא דופן במידת האמינות שלו. מעל לכולם בולטים האותנטיות והכישרון של יוסי סגל המקסים: שחקן ותיק ופעיל, שהצעירים עוד לא למדו את מה שהוא כבר הספיק לשכוח. ייטיבו לעשות בעתיד מעצבי האריזות אם ישימו את צילומו של סגל על הקופסה: בשבילי זו כבר תהיה סיבה מספיק טובה כדי לרכוש את הסרט.

התייחסתי רק לצדדים הטכניים של הסרט, מבלי לבחון את הערכים שהוא מנסה להעביר, אך נראה לי שכשמדובר ב'ניצוצות של קדושה' כל מילה מיותרת: כל מטרתם היא להגדיל תורה ולהוסיף יראת שמים, ואפילו יש לי הוכחה לכך. מי שימצא את שמו של הבמאי ברשימת הקרדיטים של הסרט יזכה בעותק הסרט חינם. חבל על הטרחה, הוא פשוט לא כתוב. אז אם הבמאי ניחן בכזו מידה של צניעות, אין ספק שהערכים שהסרט מעביר עומדים בכל מבחן תורני.

ילדים רכים שאינם מורגלים בסצנות של מתח, עלולים להיבהל במהלך הצפייה ולברוח לחדר הסמוך, אך לגדולים יותר ואפילו למבוגרים מובטחת חוויה מותחת ומרגשת.