בשבע 111: הוי ארצי:

חגי סגל , כ"א בחשון תשמ"ח

שאלה
גם ליהודים מותר להיות אנטישמים, קבע השבוע השר אברהם פורז. האם גם לשרים יהודיים מותר?

תוכניות שלום

הבניין החדש של משרד החוץ הוא המבנה הממשלתי המפואר בישראל: שיש, שטיחים, גרמי מדרגות מלכותיים ומעליות חרישיות. בטרקלין הכניסה מתנגנים צלילי פסנתר, ולא מקומפקט דיסק. פסנתרנית בשר ודם יושבת שם ומקישה בקלידים. לשכת ראש הממשלה, 100 מטר משם, מצטיירת לעומת כל הפאר הזה כמשרד הסתדרותי מרופט. אפילו גיטרה אין בה. ובכל זאת, שר החוץ, סילבן שלום, שואף לדלג יום אחד, אולי אפילו בתוך שנה, מארמונו הנוכחי ללשכה ההיא.

כן, סדר היום הפוליטי של שלום, שר החוץ הישראלי הצעיר בכל הזמנים, כולל התמודדות קרובה על משרת ראש-הממשלה. הוא כבר ערוך נפשית להתמודדות עם בנימין נתניהו בדרך לשם, וכנראה אף עם שרון עצמו. אם וכאשר תגרום תוכנית ההתנתקות להקדמת הבחירות, עשוי שלום לקרוא תיגר על מנהיגותו של הדינוזאור הישיש מחוות השקמים. אחרי נצחונו עליו בסוגיית צירוף העבודה לממשלה, גבר בטחונו העצמי לקראת התמודדות חזיתית כזאת. ואגב, מקורבי שלום טוענים, במידה רבה של צדק, שהוא תרם לנצחון ההוא לא פחות מעוזי לנדאו. מעבר למאמצי שכנוע נמרצים נגד היוזמה הקואליציונית של שרון, פיקח שלום אישית על הליך ההצבעה בוועידת הליכוד, עד שעת לילה מאוחרת, ומנע בגופו מתומכי שרון להכניס תיקונים מלאכותיים לתוצאות.

האם להתמודדותו מול נתניהו או שרון יהיה גם פן אידיאולוגי? בסביבתו הקרובה של שלום מהנהנים בחיוב. הקולות העולים משם אומרים, ששלום מתנגד לתוכנית ההתנתקות בגירסת שרון. אמנם בתוקף תפקידו הנוכחי קשה לו לצאת נגדה חזיתית, והוא אפילו חייב ליחצ"ן אותה בעולם, אך בבוא היום יתברר שהוא מסתייג מוויתורים חד צדדיים. שלום יאות לוויתורים הנוכחיים של שרון רק במסגרת הסכמים עם הפלשתינים. כלומר, במסגרת העיקרון הישן של נתניהו: יתנו, יקבלו; לא יתנו, לא יקבלו.

שלום סיפר למקורביו כי ערב הכרעת הממשלה על תוכנית ההתנתקות המתוקנת, הוא הציע לנתניהו וללימור לבנת להתפטר שלושתם מהממשלה כמחאה על התעלמות שרון ממשאל המתפקדים. השניים סירבו, ולכן נאלץ שלום להסתפק בפשרה של השרה ציפי לבני. מכוח אותה פשרה הוא גם תמך בישיבת הקבינט האחרונה בהצעה בעניין הפיצויים למפונים, אך אין זאת אומרת שיתמוך בבוא היום בפינוי עצמו. אמנם לאחרונה הוא התראיין אצל אריה גולן ברשת ב´ והשמיע דברים שהתפרשו כתמיכה בפינוי, אבל אחר-כך טען שלא הובן כראוי. אם הבחירות יוקדמו, הכל פתוח.

באחת מישיבות הממשלה האחרונות מתח שלום ביקורת נוקבת על חוות הדעת של מני מזוז בעניין החלת אמנת ז´נבה ביו"ש, ואנשיו אומרים שזו עוד הוכחה ששלום אינו שרון. לדבריהם, לראשונה זה עידן ועידנים מכהן בישראל שר חוץ ימני יותר מראש-הממשלה. טרוניה מצרית טריה בעניין זה מתפרשת אצלם כמחמאה גדולה. כמובן אין בה כדי להרגיע את מתנגדי ההתנתקות, למודי האכזבות מהנהגת הליכוד לדורותיה, אבל לפחות היא מכילה שמץ של תקווה.

ציטוט השבוע

"בבית המשפט העליון יש לא פחות שופטים ימנים מאשר שמאלנים, אבל זה לא בא לידי ביטוי בפסקי הדין, כי הם פוסקים לפי החוק והערכים" (יצחק זמיר, ע"פ מעריב 19.9.04).

מכתב ליונתן

לכב´
מר יונתן בשיא
קיבוץ שדה אליהו
שלום רב,

רגע לפני שאתה שולח איגרת אישית לקרבנות תכנית ההתנתקות, מכתב שאולי יתעכב קימעה מחמת השביתה בדואר, הריני מבקש לכתוב לך איגרת קצרצרה משלי, איגרת שאינה צופנת בחובה שום הבטחה להטבה כספית או פיתויים אחרים. ההיפך.

יונתן היקר, במסגרת העיסוק התקשורתי האינסופי הסבירו סניגוריך, שטוב שדווקא אדם מסוגך יעמוד בראש סוכנות הסעד לפליטים היהודיים ביש"ע. כביכול, יהודי חובש כיפה סרוגה, ציוני דתי למהדרין, יעשה את המלאכה הקשה והכואבת באופן רגיש ומתחשב יותר מסתם פקיד חילוני קהה חושים, שאין לו קרובי משפחה בהתנחלויות. או במלים אחרות: המתנחלים בכלל אמורים להיות אסירי תודה על שהסכמת ליטול על עצמך מלאכה כה כפוית טובה.

זה נשמע מרגש מאוד, כמעט משכנע, אבל לא מתיישר עם ממצא מוצק אחד: רוב המתנחלים בגוש קטיף מוותרים על שרותיך. התייצבותך בראש מנהלת סל"ע רק מכבירה כאב על כאביהם. הם אומרים לך בפה מלא ´לא תודה´. מבחינתם, המינוי שלך לתפקיד זה הוא עוד מעשה ציני מדהים של אריאל שרון, אלוף הציניקנים בזירה הפוליטית הישראלית. אז למה אתה מתעקש לכפות את עצמך עליהם? חסרה לך תעסוקה?

יונתן, אתה לא יודנראט. מעשיך האחרונים חמורים בפני עצמם, ואין צורך להצמיד להם כינויי גנאי מופרכים. אמנם אתה מסייע לטיהור אתני של יהודים מחבל ארץ שלם, אבל הנסיבות שונות באופן מובהק מתקופת השואה, ולו רק מפני שאתה ושרון מאמינים שההתנתקות טובה ליהודים. ככל הידוע, אף אחד גם לא מתכוון לירות ביהודי החבל במהלך הטיהור, למעט ח"כ אחד ממרצ והגיגן בכיר ב´הארץ´ שממרקים בשקיקה את התותח הקדוש.

אבל, יונתן, אתה כבר היית שותף בעשור האחרון לתוכנית דומה שהתיימרה להיטיב עם היהודים, תוכנית אוסלו, ובמקום להסיק מסקנות מתוצאותיה העגומות אתה מתעקש להיות שותף בתוכנית החדשה. בתקופת ממשלת רבין כיהנת כמנכ"ל משרד החקלאות. היית בורג לא קטן בממסד אוסלו, וככל הידוע לי גם תמכת נפשית בתהליך ההוא. על כל פנים, לא הלכת אז בדרכו הנוכחית של אבי מעוז, מנכ"ל משרד השי;כון, שהתפטר עכשיו מתפקידו כדי שלא להיות שותף במאומה להתנתקות. האם לא מוטלת עליך חובה מוסרית להסיק מסקנות אידיאולוגיות ואישיות מהכשלון הנורא של הרפתקת אוסלו? האם שוב תשרת ממסד נסיגות, והפעם בתפקיד מרכזי פי כמה? למען האומה, למען הציונות, למען שמך הטוב, עשה טובה והתפטר. די, מספיק.

בכבוד רב
וגמר חתימה טובה

ח"ס