בשבע 111: אצלנו בחצר

, כ"א בחשון תשמ"ח

השר פורז מכנה אמנם את הפעילות שלהם "פעילות מסיונרית", אבל הם לא ממש מתרגשים. ומשום כך רבני צהר, בשיתוף עם המשרד לענייני תפוצות, מארגן ביום הכיפורים כ-200 מניינים משותפים לדתיים וחילונים. חגי גרוס, מנכ"ל צהר, מציין כי זו השנה השישית נערכים המניינים המשותפים, ולפני 6 שנים אורגנו 15 מניינים בלבד.

מחזה נדיר בבסיס צבאי. ערב ראש השנה, מדווח האתר 'חדרי חרדים', ביקר האדמו"ר מקאליב במחנה שנלר, בירושלים. החיילים והקצינים קיבלו את האדמו"ר בשירה וריקודים. הם אמנם לא התייצבו מולו בשלשות, אבל רבים מקרב החיילים נדחקו להגיע לאדמו"ר ולקבל אישית את ברכתו לשנה החדשה.

תמורות ברחוב החרדי: אש ביו"ט אמנם יש, אבל עשן כבר לא. ואנחנו מדברים על הפרסומים בעיתונות החרדית ערב החג, עליהם חתומים רבנים ידועי שם ובראשם הרב יוסף שלום אלישיב, הקובעים כי אין שום היתר לעשן בחג. זה נכון שעשרות רבות של שנים נהגו חרדים רבים להדליק סיגריות בחג ע"י העברת אש מאש, אבל, קובעים הרבנים, מכיוון ש"בזמן הזה נתברר למעלה מכל ספק שהדבר מזיק ביותר, על כן אין ספק דהלכה נוטה לאיסור בעישון ביום טוב".

חניכי 'בני עקיבא' במחוז חיפה בשיתוף עם עמותת 'שחר לישראל', השלימו בהצלחה בימים האחרונים את המבצע 'פרויקט 3000'. במשך ימים ארזו מאות החניכים 3000 ערכות חג וחילקו אותם בבתי החולים ובבתי האבות בחיפה. מי שניצח על המבצע היה מנחם שינדלר, רכז המחוז, שדיווח בגאווה רבה כי החניכים התקבלו בהתרגשות ובדמעות שמחה בקרב החולים והקשישים.

'הכותל הקטן' – קטע מחומות הר הבית - משמש כמזבלה. כך טוען דוד הדרי, חבר מועצת ירושלים מטעם המפד"ל, ששיגר השבוע מכתב בהול אל ראש הממשלה. הדרי מציין במכתבו שהמקום מהווה מוקד עלייה לתפילה עבור מתפללים רבים, אשר מרגישים מושפלים בכל פעם כשהם רואים את ערביי האזור משליכים פסולות באתר. עד כה איש בלשכת רה"מ לא התייחס לבקשתו של הדרי. ייתכן שהם יטפלו בתלונה מיד עם תום הפיקוח על מקום תפילותיו של הרב מצגר (ראו מסגרת).

ואם כבר עוסקים בכותל - יצר הכיבוש של הטלפון הסלולרי מגיע מהשנה עד לאבניו. לאחרונה נחנך שירות חדש: SMS לכותל. כל המבקש להטמין צעטאלע בכותל יכול לעשות זאת באמצעות חברה חדשה, המתחייבת להטמין את הודעת ה-SMS בין אבני הכותל בתוך 24 שעות (לא כולל שבתות וחגים). מחיר השירות – 5 שקלים.

לב לבייב דורג בשבוע שעבר ע"י עיתון 'מעריב' במקום השני ברשימת גבירי הארץ. השבוע מפרסם אותו עיתון, כי יוסי מימן מבקש למכור את מניותיו בערוץ 10 והמועמד העיקרי לרכישת המניות הוא לב לבייב. אם אכן כך יהיה יהפוך לבייב לבעל שליטה מרכזי, שכן מימן מחזיק 40 אחוז ממניות הערוץ.

הודעה לבעלי התפילה: מועצת הרבנות הראשית החליטה בישיבתה האחרונה להוסיף ברכה גם לכוחות הביטחון. בנוסח החדש יאמר: "מי שברך... את חיילי צה"ל ואנשי הביטחון העומדים על משמר ארצנו".

מי אמר שלישראלים נטייה לראות את העתיד במשקפיים שחורים? סקר חדש שערך מכון המחקר 'מידע שיווקי', בעריכת נעם רז ומרב שפירא לקראת השנה החדשה מגלה, כי 46 אחוז מהציבור מאמינים כי מצבם האישי בשנה הבאה יהיה טוב, או מעט טוב יותר מאשר בשנה החולפת. זאת לעומת 10 אחוז בלבד החוששים כי מצבם יורע. 31 אחוז מהציבור מאמינים כי מצבם יישאר ללא שינוי. מהסקר עולה כי האופטימיים ביותר שייכים למגזר הדתי והחרדי.


התעוררות בלשכת ראש הממשלה
אין ספק – הפקידים בלשכתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, זכאים לקבל את פרס קפלן לחריצות בעבודה. בימים שעובדי הרשויות ועובדי המועצות הדתיות אינם יודעים מהו תלוש שכר חודשים ארוכים מוצאים זמן בלשכתו של הרה"מ לקרוא את המודעות שמתפרסמות ב'בשבע' ובמקומות אחרים.
בשבוע שעבר בישרו המודעות של מחדשי היישוב בחברון כי בז' בתשרי יתקיים מעמד הסליחות המרכזי במערת המכפלה. תהיה זו עצרת התעוררות, סליחה ותפילה להצלת יישובי גוש קטיף וצפון השומרון. במעמד הסליחות, הבטיחה המודעה, ישתתפו הרב מרדכי אליהו, הרב יונה מצגר והרב חיים דרוקמן. נו,נו. זה כבר הספיק לכלבי השמירה של המנהל התקין. מיד נזעק סגן היועץ המשפטי של משרד רה"מ, איל ינון, והורה לרב הראשי שלא להשתתף בסליחות כיוון שמדובר ב"אירוע פוליטי". הרב הראשי הבטיח לציית.

אבל בכך לא הגיע הסיפור לסיומו. לאחר שהוראת סגן היועץ התפרסמה בכלי התקשורות, מדווח אריק אליוביץ', יועצו של הרב הראשי, שהמוני בית ישראל הציפו את לשכת הרב הראשי ובפיהם בקשה אחת: אל תציית להוראה השרירותית. אנשי הלשכה נבוכו. לבסוף נמצאה הנוסחה הגואלת: אנשי היישוב היהודי ינסחו מודעה חדשה וזו לשונה: "עצרת התעוררות, סליחה ותפילה לשלום העם היושב בארצו".
ביום שני אחה"צ, כאשר עיתונות האינטרנט דיווחה על השתתפותו הצפויה של הרב הראשי בסליחות במערה, אמר אליוביץ' ל'בשבע', כי עד שלא יגיע אישור בכתב מסגן היועץ המשפטי, הרב מצגר לא ישתתף.

מדוע אתם מצייתים לסגן היועץ המשפטי של לשכת רה"מ? אין לרבנות יועץ משפטי משלה?
אליוביץ': תראה, אין מה לעשות. כיום אנחנו כפופים למשרד ראש הממשלה".