בשבע 112: מכתבים למערכת

, כ"ג בתשרי תשס"ה

לא עושים חשבון
(בתגובה ל'צניחה במקום צמיחה', גיליון 111)
התחשיב שעשיתם לגבי מחירו הכלכלי של הסכם אוסלו מעורר צמרמורת. כל אותם עשרות מיליארדים שנבלעו בבניית הגדר, ב-100 אלף המאבטחים ובפיצויים לנפגעים, הם תוצאה ישירה של הבאת ערפאת וכנופייתו מטוניס ללב ישראל. ועוד לא דיברנו על הנזק לתיירות ולשאר תחומי הכלכלה, וכמובן לא על השכול עצמו.

אנשי השמאל מקפידים לבחון את עלותו של כל מסמר חדש שננעץ בקרוואן ביש"ע ולחשב כמה שכונות וכמה מובטלים ניתן היה לשקם במקומו.
מעניין למה הם לא עושים חישוב דומה עבור ההוצאות העצומות שהם בעצמם המיטו עלינו בהסכמים עם ראשי הטרור.
מיכל לוין, תל אביב


טעות לעולם חוזרת
בימים אלה מגבשת מינהלת ההתנתקות את תהליך תשלום המקדמות למתפנים. ברור כי אם יגיע גל של מתיישבים שיבקשו ליטול את הפיצויים הדבר יכרסם במאבק בגירוש ויפגע קשות במורל. כדי לבלום את הסחף אני מציע שראשי המתנגדים לפינוי: עוזי לנדאו, מיכאל רצון, אפי איתם וכן מועצת יש"ע יבהירו למתלבטים, שכשאר תתבטל התכנית, יידרש כל מי שקיבל פיצויים להחזיר אותם, כולל ריבית והצמדה, לקופת המדינה. אני מאמין שאזהרה נחרצת כזו תוציא את האוויר מבלון הניסוי שמינהלת ההתנתקות משגרת מעל שמי גוש קטיף.
יעקב מאנדלבוים, ירושלים


הכה את המומחה
קראתי את ה'אזהרה' של 'עמותת מומחים לביטחון לאומי'. מעניין מי הכתיר אותם בתואר מומחה? החתומים הם בסך הכל רשימה ארוכה של לשעברניקים: גנרלים, תת גנרלים, קולונלים, תת קולונלים ופונקציונרים אשר התבגרו בשב"כ, אמ"ן, מוסד וכו'.

אלו פנסיונרים אשר בתקופת פעילותם החדירו את הפוליטיזציה לצה"ל ולזרועות המודיעין של ישראל. אותה חבורת 'מומחים' לא צפתה את מהלכי האויב ועמדה חסרת אונים מול הגמישות אשר גילה. במקום לאמץ את השכל נצמדו לקונספציות חסרות שחר. 'במומחיותם' פגעו אנושות בכשר ההרתעה של צה"ל וזרועות המודיעין של ישראל.

אם הקריטריון למומחיות הוא מבחן התוצאה, תוצאות פעילות טרם צאתם לגמלאות אין בהם ראיה למומחיות. יתכבדו ה"מומחים", ישבו בדד ויידומו, ואל יעשו גלים.

פרופ' יצחק סגל, חיפה


תודה לסרבנים

בשבוע שכבר שוחררה מהכלא חבורת סרבני הגיוס.
בספר 'המלחמה השישית' מצוטטים דברי מנהיגי החמאס על העידוד שחשו נוכח גל הסרבנות. וחמור מכך, כשאצל הפלשתינים התנהל ויכוח אם להפסיק את פיגועי הזוועה נגד אזרחים בגלל הנזק התדמיתי, אמר השייח' חסן יוסף, בכיר אסירי החמאס בכלא ומראשי הארגון:
"אנשי מחנה השלום בישראל, אלה שדיברו על סיום הכיבוש ונסיגה, דחפו אותנו קדימה בהחלטתנו להמשיך בפיגועי ההתאבדות.

"אחת ההוכחות הטובות ביותר עבורנו לשבר שנוצר בחברה הישראלית כתוצאה מפיגועי ההתאבדות היתה תופעת הסרבנות. חשבנו שיש להעמיק את השבר הזה, והשימוש בנשק המתאבדים הפך לעניין של קונסנזוס בארגון".

היש הוכחה משכנעת יותר שחבורת משתמטים זו נתנה עידוד מוראלי לטרור והביאה למעשה להמשך הפיגועים?

ציפי שנקמן
רמת השרון


הבמחנים אם במבצרים

כאשר שלח משה את המרגלים לתור את ארץ כנען, ביקשם לברר גם את מצב רוחם של הכנענים. בין השאר ביקש לדעת: "ומה הערים אשר הוא יושב בהנה, הבמחנים אם במבצרים".
מסביר המדרש: "סימן מסר להם, אם בפרזים יושבין הן, חזקים הם שסומכין על גבורתם. ואם בערים בצורות הן יושבים, חלשים הם".

המדרש משקף בדיוק את מצבנו בימים אלה: אנו יושבים במבצרים, ואילו המרצחים יושבים בפרזים. הללו רואים בכך את חולשתנו. לכן בכל עת שיעלה הרצון לפניהם, ינסו לתקוף. לרוב נכשלים הם, אך לעתים עולה זממם בידם. כפי שאירע לאחרונה במוצב מורג ובגבעה הצרפתית.
הגיעה העת להפוך את היוצרות, ישבו הם במבצרים, ואנו בפרזים, ואז נראה מי יגבר על מי.

משה בודק, חיפה


ההפרזות של פורז
הממשלה הפתיעה השבוע וקיבלה החלטה הגיונית כשדחתה את הצעתו של השר פורז לשעון קיץ בן שעתיים. נדמה שפורז להוט כל כך לפגוע בציבור הדתי שלו היה יכול, היה קובע שעון קיץ בן שלוש או אפילו ארבע שעות, העיקר שהדתיים ייפגעו.

אולי אפשר להציע לפורז הצעה שתוריד אותו מהעץ ועדיין תאפשר לו לעמוד בכבוד בפני שולחיו האנטי-דתיים: להזיז את השעון קדימה ב-24 שעות.
שרה לוי, באר שבע