בשבע 112: מלחין החצר

אריאל וולף , כ"ג בתשרי תשס"ה

בחור ישיבה שהתרחק עד ערבות טקסס שמע שם את 'לכתך אחרי במדבר', והחליט לחזור הביתה. הוריה של ילדה חולה שרו ליד מיטתה את 'עד הנה עזרונו רחמיך' עד שהתעוררה. חיים בנט, מגדולי היוצרים במוסיקה החסידית, טוען מצברים להמשך היצירה מסיפורים כאלה על הלחנים שלו, וכמובן – מהעידוד והגיבוי של הרבי מסערט ויז'ניץ. והחיילים ששומעים את זהבה בן לא מאמינים שאת 'נר לרגלי דבריך' הלחין החרדי הזה עם הזקן

'הנה אנוכי', 'והיה בעת ההיא', 'שמע קולנו', 'כה אמר', 'נר לרגלי', 'אבינו אב הרחמן' וכמובן 'מכניסי רחמים'. זו לא רשימת שירים שליקטתי מזמירוני סעודה שלישית. זהו חלק אפסי מרפרטואר עצום של להיטים מבית היוצר של חיים בנט. למי שנחת הרגע מהמאדים כדאי לקפוץ לחנות הדיסקים הקרובה ולרכוש את אחד (או יותר) מלמעלה מ-70(!!!) האלבומים מלחניו. אני מבטיח לו הנאה חסידית צרופה.

בוודאי תגידו: נו, עוד פעם וולף עם השירים החסידיים שלו, תן לנו קצת סיני תור והמדרגות, או לחלופין בגרסה הבני ברקית: שוואקי ואופשימחע'ס. אז אענה לכם: לא ולא. חיים בנט הוא לא עוד שירים חסידיים ולחנים מכובסים, ומשפחת בנט היא לא עוד משפחה שיודעת לשיר. מדובר בתופעה שתיזכר בין דפי ההיסטוריה של המוסיקה החסידית, והפעם לחיוב.

אז למרות שהשימוש בביטוי 'נכס צאן ברזל' שווה כמעט בערכו להבטחותיו של ראש הממשלה, אין סופרלטיב שיבהיר יותר את מעמדם של שירים אלו.

חיים בנט הגיע עם משפחתו לארץ מרומניה דרך איטליה, והבריטים גירשו אותם לקפריסין. "אמא סיפרה שהבריטים הסדיסטיים תפסו אותי בחיתול וזרקו אותי מאונייה לאונייה כמו חבילה, כמעט נפלתי לים. רק לשמע זעקתה של אמא הצילו אותי". יותר מאוחר, כשחזרו לארץ, היה זה ביום שישי שבו הכריזו על הקמת המדינה. אמו קיבלה מכתב אישי מבן גוריון, שבנה זכה להיות מהילדים הראשונים שעלו על אדמת מדינת ישראל.

אחרי שנישא בנט ונולדו לו 3 ילדים הוא הלך לצבא ושירת בתותחנים, ולאחר מכן עבר לרבנות הראשית, שבמסגרתה גם שירת במילואים. רק אז החל בקריירה המוסיקלית הרשמית.
ר' חיים בנט, חסיד סערט ויז'ניץ המתגורר בחיפה, החל להלחין שירים עוד כשהיה בחור ישיבה צעיר. "כשהלחנתי את השיר הראשון לא העזתי לפרסם שמדובר בלחן שלי, התביישתי. הרי מי אני ליד בעלי המנגנים שהיו אצל הסבא (האדמו"ר הזקן מויז'ניץ)? לכן, כשלימדתי בחורים מהישיבה את השיר אמרתי שהלחן שייך לר' יצחק אונגר – מלחין חשוב לבית ויז'ניץ". רק כשראה שהשיר נקלט בישיבה הודה שמדובר בשיר שלו.

מוסיקה בחסות האדמו"ר
כשהתפרסם בחצר שחיים בנט החל להלחין שירים, הרבי עודד אותו מאוד ואף שלח אותו ללמוד מוסיקה בצורה מקצועית, דבר נדיר מאוד אצל אדמו"רים. "הרעבע שלח אותי למלחין משה ביק (מי שהלחין את 'נבנה ארצנו ארץ מולדת'). האיש, שהלחין כל-כך הרבה שירי מולדת, היה יהודי מיוחד במינו, מלא ביידישקייט. אני זוכר שהוא התרגש ללמד אותי וראה בכך סגירת מעגל, כיוון שגם הוא היה בעברו בחור ישיבה".

כשנודע לאדמו"ר שלבחור הישיבה הצעיר אין כסף למימון השיעורים, הוא שילם מכיסו על חלק מהלימודים. מיד אחרי השרות הסדיר חיפשו צעירי אגודת ישראל מוסיקאי שיקים את מקהלת צא"י הארצית, ובחרו במלחין הצעיר.

איך הגיעו אליך?
"באותה תקופה הגיעו לארץ 'פרחי ניו יורק', 'פרחי לונדון' ו'בני הרבנים' להופעות ענק, והמארגנים חיפשו מקהלה שתייצג את ארץ ישראל".

משלחת של מוסיקאים בראשות ישראל לאם הגיעה לבחון את האברך הצעיר מחיפה, ואחרי שהתרשמו מהכישרון עבדו על מופע שרץ במשך תקופה ארוכה חמש פעמים בשבוע. אורח מיוחד באחת ההופעות היה מפיק מחברת ההפקות 'גלטון', שמיד הציע להחתים את חיים בנט ולהקתו לתקליט.

"הוא הפגיש אותי עם מונה, וישר התחלנו לעבוד על האלבום הראשון, שלימים הפך להיות ראשון בסדרת 'רננו חסידים'". האלבום כלל להיטים כמו 'שאו שערים', 'שמע בני' ו'הלל אומר', והתקבל בהתלהבות רבה בציבור. אחרי שיצא האלבום השני, שכלל שירים כמו 'מהרה ה' אלוקינו' ו'יהא רעוא קדמך', הפך בנט מאברך אלמוני למלחין בעל שם.

מונה: "רק אחרי שנים של עבודה משותפת התחלתי להבין את העומק בשיריו של חיים בנט. חיים הוא לא זמר ולא ידע לבטא את עצמו בשירה, ולכן הרבה שנים לא הבנתי את השירים שלו ולא כל-כך התחברתי. רק היום אני מתחיל להבין את העומק הרב שבשירים".

שירים מהקב"ה
בתור אתה אדם שהלחין כל-כך הרבה להיטים שהפכו לאבני יסוד במוסיקה, איך זה יוצא?
"הלוואי שהיה לי את הרצפט לזה. כשאני רוצה להלחין זה אף פעם לא הולך. הקב"ה בא ואומר לי: 'אם אתה חושב שאתה מלחין יש לך טעות, אתה בסך הכל הדוור. דווקא כשאני לא מוכן הקב"ה שולח לי ניגונים. כשיש לי קטע אחד אני מפתח את הרעיון ובונה שיר חדש. תראה", הוא אומר לי, "על מנת שהשיר לא יהיה בנאלי צריך השראה. אחרת אפשר לשבת רגע ליד האורגן, להלחין שירים 'עשר בלירה' ולהוציא אלבום".

בתקופה האחרונה יש הרבה מלחינים והרבה אלבומים, ובכל זאת הלהיטים הגדולים יוצאים מבתים חסידיים. למה?

"יש יתרון למלחין שבא מבית חסידי. אתה רואה את זה בבעלזא, בוויז'ניץ. אתה מרגיש שזה בא ממקום של קודש, מלב חם".

מהו שיר חסידי לטעמך?
"שיר חסידי הוא כזה שאפשר לשיר אצל הרעבע. שירים של קודש שהאדמו"ר יתלהב מהם. לצערי, רבים מהשירים היום אינם כאלה".

השירים שלך נתפסים כמודרנים ביחס לניגונים חסידיים כבדים אחרים, כמו של גור למשל.
"גור זה משהו אחר, אבל הרבה מהניגונים שלי מזכירים את התנועה של ויז'ניץ, בוודאי המארשים והוואלסים (כמו באלבומים 'מצעד החצרות'). היו שירים לאורך התקופה, כמו 'הנה אנוכי' ו'הלל אומר' שעשיתי לצא"י, והם באמת לא מושרים אצל האדמו"ר, כי מדובר בשירי מקהלות. אבל 'שמע קולנו' ו'נר לרגלי' בהחלט מושרים, ואני יכול לומר לך שלפעמים הבחורים הצעירים אצלנו לא יודעים שמדובר בשיר שלי. הם חושבים שזה שיר ויז'ניצאי עתיק".

בחלק מהאלבומים שילב חיים בנט ניגונים עתיקים מבית ויז'ניץ, והוא אף הוציא את הסדרה 'שמחת המלכות', שבה יש ניגונים מחצרות חסידיות.

על מה גדלת?
"אבא היה חסיד סערט ויז'ניץ, וזה מה ששמענו: ניגונים חסידיים מהחצר. חוץ מזה היו גם בן ציון שנקר, דוד ורדיגר וניגוני חב"ד".

שירים בחצר
בנט מספר על העידוד שקיבל מרבו לאורך כל הדרך: "קודם כל יש לי הזכות לשיר כל שבת בטיש לפחות שיר אחד. בקבלת שבת אני שר את ה'לכה דודי' ובסעודה שלישית אני שר כל שבוע מארש".

הרבי מסערט ויז'ניץ, שבנט מעיד עליו שהוא מבין גדול במוסיקה, מתעניין אצלו תמיד אם יש שירים חדשים. בשנים הראשונות עוד היה נכנס לרבי ושר לו את השירים החדשים כדי לקבל את ברכתו, אבל מאוחר יותר נאמר לו ש"יש לו כבר חזקה בשירים טובים", והוא לא צריך לבוא יותר. "אצלנו בויז'ניץ מקפידים מאוד על זמנים, והרעבע מאוד עסוק ומחשב כל רגע. רק כשהייתי יוצא איתו בקיץ לנופשים היינו יושבים ומדברים על מוסיקה".

בתור בעל מנגן בחצר סערט ויז'ניץ, בכל שנה מלחין בנט מארשים וניגונים חדשים, המושרים אצל האדמו"ר בחגים ובמשך השנה כולה. במשך השנים הקשר בינו לרבי מסערט ויז'ניץ התהדק: "הרעבע קרא לי יום אחד, והראה לי מכתב שקיבל מבולטימור שבארה"ב. יהודי מתבולל שגר בעבר בעיירה ויז'ניץ נקלע לחנות תקליטים וראה את האלבום 'מזמור שיר ליום השבת'.

"כנראה זה עשה לו משהו, והוא קנה את האלבום. כששמע את הניגון העתיק 'שבח יקר וגדולה' הדבר שינה את חייו, כך הוא כותב, וגרם למהפיכה בביתו. אותו יהודי, שכמובן לא הכיר את הרבי, ראה על הקלטת את הכיתוב 'רמת ויז'ניץ – חיפה' ושלח לרבי מכתב תודה מרגש. הרבי קרא לי ואמר: 'זה כוחו של ניגון. אתה השגריר הכי טוב שלי'".

כוחו של ניגון
'כוכבים' רבים עברו תחת שרביטו של חיים בנט. החל מהזמרים אורי רוטרמן, מנחם קליין ולייבלה השל ז"ל, שחיים מזכיר כדמות מיוחדת במינה, דרך הסופר "חיימק'ה" ולדר והרב יחזקאל מנת מארגון 'ערכים' וכלה בילדים גד הלר ודוד דויטש. גם הזמר אודי אולמן היה סולן כילד ב'יהודים הם בני מלכים'.

מעבר לכל אלפי השירים שהגיש לקהל, השיר שנקשר בשמו יותר מכל וגרם לפרסום עצום בכל עולם המוסיקה הוא כמובן 'מכניסי רחמים': "באחת החתונות שבהן ניגנתי פגשתי ראש ישיבה חשוב, שסיפר לי שאצלו בישיבה כל שיחת מוסר נפתחת בשיר 'מכניסי רחמים'. פעם אחת, כשהיה צריך לשוחח עם בחור בארבע עיניים, יצא איתו בשעת בין הערביים עם הרכב לגן ציבורי והשמיע לו את השיר המדובר.
"תוך כדי השמעת השיר הוא רואה בחור עם עגילים ותליון שמסתובב סביב הרכב ונראה מתעניין. בסיום השיר ניגש הבחור אל ראש הישיבה וביקש שישמיע שוב את השיר. לאחר שבא לבקש השמעה נוספת נתן לו ראש הישיבה את הקלטת ואמר לו שיוכל להחזיר אותה לכתובת שצירף.

"לאחר כמה חודשים, ממשיך ראש הישיבה, כשכבר שכח מכל הסיפור, התקשר אליו אותו בחור וסיפר שהשיר מאוד השפיע עליו והוא התחיל להתעניין ביהדות, וכבר חודשיים הוא נמצא בישיבה לבעלי תשובה. שערותי סמרו מהתרגשות", מספר חיים בנט, "וראש הישיבה חיבק אותי ונשק לי על שתי לחיי".

ניגונים מקרבים
כבר שנים אני מכיר את חיים בנט. מעבר לשירים יוצאי הדופן שלו, הוא דמות מיוחדת בנוף של הברנז'ה החסידית. בואו נאמר שהוא לא שייך בעליל לתעשיית המוסיקה, למרות שהוא נחשב ליוצר חשוב.

בראש ובראשונה בנט הוא אדם צנוע ועניו, שלא אוהב לקחת קרדיטים לעצמו ומתרחק מן הפרסום. מלבד היותו מוסיקאי מחונן עוסק ר' חיים גם בחסד. אגודת 'אחיסמך', שהוקמה בין השאר על-ידו, היא אגודה המסייעת לחולים המוגבלים נפשית. במשך שנים מגיע חיים בנט עם תזמורתו לשמח את המסכנים שאפילו לא יכולים להודות לו, בחינם כמובן.

לאחת ההופעות הצטרפו אל חיים כמה נגנים וחברים שנסעו להדליק נרות חנוכה בכלא דמון, כלא של אסירים 'כבדים' בעכו, עם הרב בקשי דורון. כשהגיעו, ניגש אליו אסיר מבוגר ש"לא נראה סימפטי" והתחיל לדבר איתו ולהתעניין בויז'ניץ. מהשאלות הבין חיים שהאיש בעניינים. במשך כל ההופעה האיש ישב מולי, שר איתנו וניגב את הדמעות. כשהתפללנו מנחה הוא ביקש להצטרף אלינו, ואחר-כך פצחנו בריקוד סוחף".

במהלך הריקוד האסיר האדים ופרץ בבכי, כשהוא רוקד בהתלהבות עצומה. לפתע התמוטט ונפטר במקום. הרב בקשי דורון בירר פרטים והלך לנחם את אמו בבת ים. האם סיפרה בדמעות שהם מהעיירה ויז'ניץ, והבן, ש'ירד מהדרך' עוד ברומניה, נשפט כאן להרבה שנים. אחר-כך אמרה האם לרב: "אני שמחה שהבן שלי נפטר אחרי תפילת מנחה ושמיעת קדיש". הרבי מויז'ניץ, ששמע את הסיפור מר' חיים, אמר: "זה הפשט של 'יש קונה עולמו בשעה אחת'".

חיים מקבל בהתרגשות גדולה את הסיפורים הללו במשך השנים. עוד אחד מהסיפורים הוא מאישה ששלחה לו מכתב, ובו סיפרה ששמעה את 'נר לרגלי' באוטובוס, והיות שלא הבינה את מילות השיר פנתה לבחור דתי, שהסביר לה גם על משמעות השיר והיכן ניתן למצוא את הקלטת. חייה של האשה השתנו לגמרי כשהושפעה מהשירים ומהמילים.

כאן מוסיף חיים קוריוז קטן: "כשהייתי אחראי מטעם הרבנות הצבאית על מסע התעוררות של הרבנות בפיקוד הצפון, הופענו כל יום בכמה מקומות בחרמון ובלבנון. בכל פעם הרב הצבאי שליווה אותנו הראה לחיילים מי הלחין את השיר 'נר לרגלי' וזכה לקיטונות של זלזול, "מה פתאום? הם צעקו לו, זה שיר של זהבה בן!"

הסיפור הזה חזר על עצמו חמש פעמים ביום. חיים ממשיך: "נסעתי פעם ברבי עקיבא, ואברך ליטאי דופק לי על החלון ואומר: 'ר' חיים, יישר כח, יישר כח'. לא הבנתי על מה הוא מדבר, אז הוא סיפר שיש לו בת חולה, וכאשר הוא ואשתו ישבו ליד מיטתה שרו את 'עד הנה עזרונו רחמיך' וזה החזיק אותם בשעות הקשות. לאחר שעות של שירה והתעלות התעוררה הילדה. היו לי דמעות בעיניים כששמעתי את הסיפור".

מחיפה לבני ברק
לפני כ-10 שנים הגשים חיים את חלומו ופתח אולפן הקלטות בחיפה, שבו הקליטו בעיקר חיים ובנו רובי.
מה עם שאר האומנים?

"תראה, בשביל הבני ברקים חיפה זה סוף העולם, ובשביל החיפאים זה בסך הכל שעה נסיעה..."
אחרי התלבטויות רבות, וכמובן התייעצות עם הרבי, הוחלט במשפחת בנט להעתיק את האולפן לבני ברק, ואכן לאחרונה נפתח האולפן המחודש. "אנשים רצו מאוד לעבוד איתנו, אבל סירבו לנסוע כל-כך רחוק. אפילו הנגנים שקיבלו כסף על כל שעת נסיעה שלהם התווכחו איתי ועשו לי טובה כשהגיעו".
החלטה קשה.

"בהתחלה לא רציתי לשמוע על זה, אבל רובי לחץ, ובסוף הסכמתי ועשינו את המעבר. רובי בימים אלה עבר לבני ברק כדי לפקח מקרוב על העבודה, אבל אני נישאר בחיפה. לא יכול לעזוב את הרעבע".
איך הולך?
"בינתיים הולך טוב מאוד, ברוך ה'".

מה הייחודיות שלכם על פני אולפנים אחרים? למה שאומנים יעברו לעבוד אתכם?
"קודם כל, האווירה. אתה נכנס ולא צריך לראות את התמונות של ריטה על הקיר. אלה דברים שמאוד מפריעים לבחורי ישיבה שמסתובבים באולפנים, כל הפוסטרים האלה שתלויים על הקירות ורחוקים מצניעות. חוץ מזה הגישה בעבודה, פה אנשים באים לשיר באווירה של ישיבה, לא בפאנל של דתיים-חילונים. אנחנו גם זולים יחסית, והציוד הוא המילה האחרונה בתחום. לא אנלוגי כמו שהיה לנו בחיפה. אפילו שבחיפה הוצאנו תוצאות יפות, כמו האלבום של ליפא שמלצר".

ואכן, השמועה פורסת כנפיים והאומנים מגיעים. הזמר אודי אולמן יתחיל בקרוב להקליט את אלבומו באולפני 'זמירות' המחודשים, כמו גם הזמר שלמה כהן, שיקליט, איך לא, עם המעבד רובי בנט. אלבום חדש מסדרת 'רננו חסידים' גם הוא עומד בשלב שלפני הקלטה, ואומנים נוספים הביעו רצון לבוא דווקא אליהם.

קולות הנשמה
יש עוד כוח לכתוב שירים?

"אספר לך סיפור מלפני כמה חודשים: בחור ישיבה מבני ברק שירד מהדרך והתגלגל לערבות טקסס מצא את עצמו עם חבורת פורטוריקנים בטרמפ. הנהג, שבמקרה היה יהודי, השמיע את השיר 'לכתך אחרי במדבר'. השיר הכניס בו הרהורים שהתחילו לנקר במוחו. לפתע קיבל פלאפון מההורים המתגעגעים בישראל, שביקשו שיחזור. כבר למחרת היה על המטוס ארצה. לפני כמה חודשים הגיע אלי האברך והראה לי שני ילדים קטנים עם פאות ואמר: 'תראה חיים, אלה הילדים שלך'... זה מה שנותן כוח להמשיך.

תודה ליוסי גיל שעזר בהכנת הכתבה.
לתגובות : ariel@a7.org

דיסקוגרפיה
רננו חסידים:
1. רננו חסידים 1
2. 'יהא רעוא קדמך'
3. מארשים חסידיים – לחנים של בנט לסערט ויזניץ' בשילוב חומרים עתיקים
4. 'הנה אנוכי' – כולל את 'הנה אנוכי', 'אבינו אב הרחמן', 'כה אמר' ו'אם אין אני לי מי לי'
5. 'הודו לה"
6. 'אז נדברו יראי ה" – כולל את 'ויעשו כולם', 'נר לרגלי' ו'קול ברמה'
7. 'מזמור שיר ליום השבת' – ניגוני ויז'ניץ עתיקים לשבת
8. 'ענבי הגפן' – כולל את 'וה' עליהם יראה' ו'ענבי הגפן'. יצא לכבוד חתונת בתו הצעירה של הרבי
9. 'לב טהור' – כולל את 'והיה בעת ההיא' ו'לב טהור'
10. 'ואני תפילתי' – כולל את 'פתחו שערים' המחודש ו'שמע קולנו'
11. רננו חסידים 11, 'גם אני אודך' – כולל את 'עד הנה' ו'ציון' שהושרו על-ידי לייבל'ה השל ז"ל ואורי רוטרמן. שיתוף פעולה ראשון עם משה לאופר
12. 'ברכי נפשי'
13. 'מכניסי רחמים'
14. 'אוהבי ה" – כולל את 'ונתנה תוקף'.
15. 'ישמחו'
ניגונים:
16. 'שיתחדש'
17. שמחת המלכות 1
18. שמחת המלכות 2 – ניגונים עתיקים מבית ויז'ניץ.
אינסטרומנטלי:
19. סימפוניה של שמחה
20. מנגינות זהב 1
21. מנגינות זהב 2
22. חיים בנט ותזמורתו
23. צלילים של גאולה
24. מצעד החצרות 1
25. מצעד החצרות 2
26. מחרוזות של שמחה
27. חסידאנס
שונות:
28. מיטב שירי חיים בנט 1
29. מיטב שירי חיים בנט 2
30. אנעים זמירות
31. חיים בנט מארח לשולחן שבת – עם אפרים מנדלסון ומנדי ג'רופי.
32. מקהלת בודפשט – עברית
33. מקהלת בודפשט – אידיש
34. ילדי לונדון שרים
35. ילדי ניו יורק שרים
36. למד לנגן אורגנית 1
37. למד לנגן אורגנית 2
אלבומים מחסידיות שונות:
38. והשיב לב אבות – ליז'ענסק
39. שירי מהר"ם שפירא מלובלין
40. חסל סידור פסח – לימי ספירת העומר
41. ברכות שבת (קלטת כפולה)
42. המבדיל – זמירות למוצאי שבת
קלטות לילדים
סדרת מצעד החגים
43. זכרנו לחיים
44. שמחת בית השואבה
45. הנרות הללו
46. שימחעס פורים
47. בצאת ישראל
48. זמירות ליום שבת
רננו ילדים
49. אל נא תלכי שבת
50. מצעד החגים
51. שרשרת של מצוות
52. מה אהבתי תורתך- סיפורים
פרשיות התורה
53. שירים לפרשות חומש בראשית
54. שירים לפרשות חומש שמות
55. שירים לפרשות חומש ויקרא
56. שירים לפרשות חומש במדבר
57. שירים לפרשות חומש דברים
'יהודים הם בני מלכים'
58. יהודים הם בני מלכים 1
59. יהודים הם בני מלכים 2
60. יהודים הם בני מלכים 3
61. יהודים הם בני מלכים 4
62. יהודים הם בני מלכים 5
63. מיטב שירי יהודים הם בני מלכים
שירים לפעוטות
64. האח האח, יש לי אח
65. הפתעה נהדרת
66. ביקור לא צפוי
אלבומים באידיש
67. זרע ברך ה' 1
68. זרע ברך ה' 2
69. די מצווה קייטלעך 1
70. די מצווה קייטלעך 2.