בשבע 112: אותיות לילדים

מכל הדרכים ללמוד את האל"ף בי"ת, אחת החינניות יותר היא הדיסק 'מאלף ועד תיו'. מקסים מקצועי ומעניין גם את הילדים

אמציה האיתן , כ"ג בתשרי תשס"ה

לפני זמן לא רב קשה היה להאמין שמדורנו יעמוד בקצב של ביקורת סרט אחת לשבועיים. ברוך ה' הגענו למצב שאנחנו לא עומדים בקצב, וכבר קשה לבחור בין שלל הסרטים היוצאים לאור – כמעט מדי שבוע. הפעם נקדיש את המדור לקטנים, אלה שרק מתחילים את דרכם בלימוד האותיות.

מפיקים רבים הוציאו עבור עוללינו משחקי מחשב, אנימציות ואף מקלדת מיוחדת – והכל כדי לחבב עליהם את חוויית הקריאה. בינינו, לא הכל עובד לאורך זמן. על המשחקים משתלטים האחים הגדולים, האנימציות הפשוטות כבר לא מרשימות את ילדינו והמקלדת מתקלקלת אחרי כמה מריבות.

חסד עשה עמנו דוד הולשטיין מ'נועם הפקות' שהוציא דיסק כפול לילדים: 'מאלף ועד תיו'. הסרט בנוי לפי סדר האותיות, כאשר כל פרק נפתח באנימציה של האות, ובדובי חביב המציג בפנינו מילים שונות המתחילות בה. לכל מילה כזו מצורף סרטון קצרצר המציג את המושג, וקריינות המרחיבה את הידע הכללי ומקרבת את המילה לעולם התוכן של הילדים.

מניסיון אישי (לא שלי, של בתי בת השלוש) אני יכול להעיד שהסרט עובד, מרתק את הילדים ומעביר את לימוד האותיות בצורה חווייתית. השחקן המציג את האותיות עושה זאת בחן וברמה המתאימה לקטנטנים. הצילומים מושקעים ומגוונים, ואפילו האנימציה של האותיות משדרת מקצועיות ומחשבה יצירתית.

המפיקים טוענים בתוקף שהסרט הופק בהתייעצות עם אנשי מקצוע העוסקים בחינוך ילדים. אחרי צפייה משותפת עם ילדתי, אני מוכרח להודות שאכן הושקעה מחשבה רבה בבחירת הנושאים והמילים. המושגים באים ממגוון רחב של נושאים: החל מנפלאות הבריאה, דרך משחקי הילדים וכלה במצוות ובמנהגים סביב מעגל השנה היהודי.

ישנה גם מחשבה על מגוון העדות והמנהגים של הצופים הצעירים; כך למשל תוכלו למצוא במסגרת האות מ' גם את ה'מלמד' מה'חיידר' האשכנזי וגם את ה'מורי' מה'מדרש' התימני; באות ס' נראה ספר תורה ספרדי ולצדו ספר אשכנזי; באות נ' כנראה התלבטו בין נמר אשכנזי לספרדי, והוחלט לשים את הנמר הטבעי, המשולב בצבעי חום ולבן.

לטעמי, ניתן היה לשפר עוד את איכות הדיסק ולהוסיף לו פעילות אינטראקטיבית לילדים, שבה יוכלו לתרגל את מה שלמדו מהסרט. מה לעשות, הילדים של היום כבר התרגלו לדבר עם המחשב, ולא רק לצפות באופן פסיבי.

אני נאלץ לסיים כאן, מכיוון שבתי דורשת בתוקף את המחשב לעצמה. היא צריכה לראות את הסרט 'אלף עד תיו' חלק שני (באמת!). אז להתראות בינתיים.
אשמח לקבל את הערותיכם / הארותיכם / הצעותיכם / תלונותיכם בכתובת amatsya@zahav.net.il