בשבע 113: אצלנו בחצר

, ל' בתשרי תשס"ה

השבוע התייצב גוף חדש בראש מחנה נאמני הארץ – מינהלת ההתחברות. בראש המינהלת יעמדו שניים: שאול גולדשטיין, ראש המועצה האזורית של גוש עציון, ומנחם גרניט מעפרה. מינהלת ההתחברות תתאם בין כל הגופים החוץ פרלמנטריים הנאבקים בתוכניתו של ראש הממשלה אריאל שרון. את היעד העיקרי שלה ניסח שאול גולדשטיין: "להגיע אל העם בלי התיווך של התקשורת המאוד לא ידידותית". את המטרה הם יתקפו מכיוונים שונים, אך הסוס המרכזי עליו הם ידהרו הוא הסוס שכבר הוכיח את יכולתו לנצח – 'מטה מבית לבית'. סגנון העבודה יזכיר את השבועות שלפני משאל המתפקדים בליכוד.

בזמן ששוטפי מוחות הציבור ממבשרים כל יום שאו-טו-טו אין כבר יישובים ביש"ע המספרים הרשמיים של מדינת ישראל מלמדים אחרת. מנתוני הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) עולה כי חלה עלייה של 20.5 אחוזים במכירת דירות ביש"ע במחצית השנה הראשונה של השנה ביחס לזמן המקביל בשנה שעברה. סתם כדי לסבר את העין: נתונים אחרים מלמדים כי דווקא ביישובי הפרפריה שבתוך הקו הירוק חלה ירידה במספר הדירות שנמכרו.

על הקשר הרופף שבין אריאל שרון לבין תפיסת עולם דמוקרטית נשפו כבר אוקיינוסים של דיו. בשבוע שעבר למד ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) פרק חדש בנושא. בימי מלחמת לבנון כשמשמרות המחאה של 'שלום עכשיו' עמדו ימים ולילות מול ביתו של ראש הממשלה מנחם בגין, הם צרחו, צווחו, הכריזו עליו כרוצח (ונשיא המדינה באותם ימים לא חלם להמליץ לכלוא אותם בעוון הסתה). לח"כ אריאל לא היתה תוכנית לרדת לדיוטה התחתונה בה עמדו לפני 22 שנה השמאל הקיצוני – כל שהוא ביקש היה להקים סוכת מחאה מול חוות השקמים. אבל זו, מתברר, היתה בקשה מוגזמת. סנ"צ דני אלגרט, קצין אג"מ לכיש במחוז הדרומי של משטרת ישראל הזדרז להודיע לאריאל שבקשתו נידחת "מנימוקי ביטחון ובשל הצורך להגן על בטחונו של ראש הממשלה".

הרב מרדכי ורדי, ראש מגמת התסריטאות וראש בית המדרש ביבת הספר 'מעלה' בירושלים ישתתף בשבוע הבא כאורח מיוחד בפסטיבל הדתות בטרנטו באטליה. זוהי הפעם הראשונה בה ישתתף רב אורתודוקסי בפסטיבל. בפסטיבל יוקרנו שני סרטים של בוגרי 'מעלה': 'כחלום יעוף' של הבמאי יוחאי רוזנברג ו'קצת אחרת' פרי בימויה של רחלי שיינפלד.

בימים אלה הסתיים קורס הכתבים החדש של גל"צ ו39- חיילים חדשים בתפקידי הפקה, כתבות, קריינות ועריכה מוסיקאלית יצטרפו לתחנת הרדיו של הצבא הישראלי. עיתון 'הארץ' יגע ומצא כי גם השנה, כמו בשנים שעברו, סיימו את הקורס בנים ובנות של בראנז'אים. בהם תמי רשף, בתו של צלי רשף ואחייניתו של רפי; טל רוזנטל, בנו של מיקי רוזנטל מערוץ 2 ואילן ליאור בנו של גד ליאור מ'ידיעות אחרונות'. ואת מי לא נמצא השנה? את חובשי הכיפות. אפילו 'הארץ' מרים גבה לנוכח העובדה שרק חיילת דתייה אחת התקבלה לקורס. גורם בכיר בגל"צ הגיב כי "שיקולי הקבלה ענייניים ואיש אינו מתקבל לשירות בזכות ייחוסו המשפחתי או קשריו". רק שתדעו.


השבוע פרסמה העיתונות החרדית הוראה חדשה וחד משמעית מטעם גדולי ישראל: איסור פרסום גורף לטלפונים הסלולריים בעיתונות החרדית. סיבת הדבר – הטלפונים בני הדור השלישי משמשים לא רק לשיחות טלפון, אלא יכולים גם להתחבר לתקשורת האלקטרונית הוויזואלית. לא ייתכן, קובעים הפוסקים החרדיים, שאנו נאסור על צפייה בטלוויזיה מצד אחד, אבל מצד שני נאפשר לתמונות תועבה להגיע לציבור שומר תורה ומצוות באמצעות מסכי המכשירים הסלולריים. "ועדת הרבנים", פרסם השבוע עיתון הליטאים 'יתד נאמן', "לא תהיה מוכנה להתפשר על פחות מסגירה מוחלטת של הפרצות וביטולם המלא של הסיכונים".


ההילולא השנתית לזכרו של ר' נחמן מברסלב התקיימה השנה במקום מאוד לא צפוי: במועדון התכלת הנמצא בנמל תל אביב. בכל ימות השנה משמש המועדון אכסנייה לזמר לא ממש דוסי, בי"ח בתשרי הדברים נראו – ובעיקר נשמעו – לגמרי אחרת. 250 איש ואשה התכנסו למועדון, שהקפיד על הפרדה מוחלטת ומחמירה בין גברים לנשים. הנוכחים שמעו מהרב אהוד שדה (רדיו ברסלב) דברים על דמותו ומורשתו של ר' נחמן. אבל לא חסידים ובטח שלא ברסלבאים יסתפקו בדיבורים בלבד. אל הבמה הוזמן הזמר יצחק פוקס ששימש כזמר חימום להוריקן של הערב – עדי רן. אפילו הדגים, כך מדווחים לנו מקורות אמינים בנמל, נבהלו מעוצמת הרעש והלייבעדיק שבקעו מהמועדון.

הרב אבינר: להפוך את המכינות לישיבות הסדר

מדי כמה חודשים עולה לכותרות בעיית שילוב החיילות ביחידות לוחמים. בדרך כלל מעלים את המצוקה הזו חיילים דתיים, הנפגעים מהסיטואציות בהן בנות מסתובבות חופשי במאהל; מדריכות קרביות אינן מקפידות על צניעות; חובשות נדחסות לנגמ"ש צפוף יחד עם לוחמים וכיוצא באלה. בדרך כלל הטענות הללו נדחות על אתר בבוז ובזלזול בידי כל הגורמים, כולל כתבים צבאיים (או נכון יותר – כתבת צבאית), הנוהגת בכל ימות השנה לשמש בפועל כנציבת תלונות החיילים הפשוטים.

אבל כמו בהרבה תחומים בחיים - ההתעלמות והלגלוג גובים בסופו של דבר מחיר יקר. השבוע מפרסם עלון בית הכנסת של 'מכון מאיר, 'באהבה ובאמונה', דברים נוקבים שאומר הרב שלמה אבינר, ראש ישיבת עטרת כוהנים. הרב אבינר קובע, כי במצב הנוכחי "מאחר שזו המציאות אי אפשר להמשיך כך(…) יש לאפשר לחיילים הדתיים להתגייס בגדודים קרביים בלי בנות, כמו שהיה בעבר. כמובן, באותם גדודים נהיה יחד כלל ישראל, דתיים וחילונים גם יחד באהבה ובאחווה. אך אם אין הדבר ניתן, יש להפוך את המכינות לישיבות הסדר, אשר אף הן משרתות שירות נאמן וזכו להערכה רבה מצד מפקדי הצבא. שם החיילים הולכים יחד לצבא בקבוצות גדולות, ולכן באופן טבעי מתחשבים בצורכיהם הלגטימיים".