בשבע 113: כתום עולה

אדיר זיק , ל' בתשרי תשס"ה

כלל חשוב למדתי בחיי, לא להתייאש. גם אם יש לך סיכוי של שני אחוז - תמשיך להיאבק. גם אם כל התשקורת נגדך, וכולם מהללים את חוזקו של שרון בכנסת, תילחם בעד האמת.

המפלה המוחצת שנחל אריק שרון בראשית השבוע בפתיחת מושב החורף היתה ניצחון טקטי חשוב של המחנה הלאומי, אך המאחזים ביהודה ושומרון בסכנת טרנספר כבר השבוע.

יהודים באלפיהם יבואו להגן על היישובים הצעירים, כוחות הפינוי שיישלחו על ידי אריאל שרון ושאול מופז ייתקלו בהתנגדות אזרחית בלתי אלימה אך נחרצת.

הצבע הכתום נבחר להוביל את המאבק למען יישובי יש"ע, הוא כיכב גם בהפגנות המאה שהיו אמש בכל רחבי מדינת ישראל, בחירה טובה. כבמאי טלוויזיה מזה ארבעים שנה, המלצתי תמיד על שימוש בכתום. הוא בולט, הוא לא שגרתי והוא מצטלם נהדר בטלוויזיה.

ואם מאחרי הצבע יש יהודים נפלאים הבונים את ארץ ישראל, אפשר בהחלט לומר: כתום עולה.

שלושים שנה למבצע הקפות
לפני שלושים שנה, במוצאי שמחת תורה תשל"ד, אוקטובר 74 ', יצא גוש אמונים למבצע ענק של הקמת יישובים חדשים ביהודה ושומרון. ממשלת ישראל בראשות יצחק רבין אסרה כל התיישבות ביש"ע, וחודשיים לכן הורידה מהקרקע את גרעין אלון מורה.

היה זה מבצע מורכב ומסובך, שכלל מאות כלי רכב ומשאיות שהובילו חומרי בנייה וגידור ליישובים החדשים שתוכננו. לגוש אמונים לא היה כסף, אבל היתה רוח. הכל תוכנן כמבצע צבאי, וגם מאיר הר ציון, הלוחם האגדתי היה בין מארגניו.

המבצע היה סודי. הוראות היציאה לדרך נמסרו מפה לאוזן במשך הקפות שמחת תורה בבתי הכנסת ברחבי המדינה. מעשרים נקודות שונות יצאו כאחד עשר אלף איש לעשרות מקומות בציר ירושלים לכיוון יריחו ובציר פתח תקווה מזרחה. רבין הורה לצבא למנוע מהמתנחלים להגיע לשטח, והשיירות הארוכות היו צריכות הרבה תחכומים כדי לנסוע ליעדן.

משרדי גוש אמונים ברח' כורש בירושלים היו נתונים תחת מצור של אנשי השמאל הקיצוני ו'מוקד', שבאלימות פיסית מנעו כניסה ויציאה מהמקום.

פנייה של הרב יוחנן פריד הביאה את ורדית ואותי להעמיד את ביתנו בגבעת המבתר לרשות המבצע, והמטה של גוש אמונים עבר בסודיות לרח' מדבר סיני 41.
כאן , כפי שכותב גרשון שפט בספרו 'גוש אמונים', שקקו החיים יומם ולילה והבית היה כחדר מלחמה לכל דבר. שליחים באו ויצאו. נמסרו דיווחים שוטפים ומכשירי האלחוט השמיעו קולות של צעירים ומבוגרים המוסרים פרטים על מיקומה של קבוצה זו או אחרת.

לאחר מספר ימים נערכו בביתנו גם מסיבות העיתונאים של גוש אמונים, וכשנודע מיקומו של המטה לקיצוני השמאל 'זכינו' ל'ביקורים' שלהם, לשבירת דלתות הבית ולהתפרצויות פנימה. תוצאות המבצע? רשת שלמה של יישובים ביהודה ושומרון. אחד היישובים הבולטים שהוקם במבצע הקפות הוא מעלה אדומים, שהפכה להיות אחת הערים היפות והמתפתחות ביותר בארץ עד היום.

שני שמאלנים ונשיא אחד
* בהיסטוריה של מדינת ישראל כבר ראינו אנשי ציבור שהתחילו בימין וגמרו בשמאל הקיצוני. ביניהם נתן ילין מור ממפקדי הלח"י, ודן מרידור מ"נסיכי הליכוד", בנו של אחד ממפקדי האצ"ל.

עכשיו מצטרף אליהם אהוד אולמרט. תוך הצמדות לאריק שרון הוא משלח ביטויים בולשביקיים טיפוסיים, כמו זה שאמר השבוע: "מיעוט קיצוני השתלט על הליכוד". לליכוד יש מצע ברור ששרון פועל ההיפך ממנו. מרכז הליכוד הצביע ברוב גדול נגד תכנית ההתנתקות. חברי הכנסת של הליכוד עמדו מול איומים ולחצים ולא קיבלו את הודעתו המדינית של אריק שרון בכנסת. ואז בא סנשו פנצ'ו ומסביר ש"מיעוט השתלט על הליכוד". מחר בבוקר, מר אולמרט הנכבד, תסתכל במראה ותראה מי הוא המיעוט של השמאל הקיצוני בתוך הליכוד. (מקום 32).

* ידיד שלי, שלמה (מומו) צימרמן, היה אחד ממקימי עופרה. בוגר מרכז הרב, תלמיד חכם ויודע ספר. בשנים האחרונות הביע דעות על הצורך בפשרה טריטוריאלית. שתי בנותיו הפכו לפעילות שמאל. שני בניו (הנהדרים) ומשפחותיהם גרים ביש"ע. ישי ותמר וילדיהם בסוסיא, ורועי ויעל ובנם הקטן במצפה הראל ליד שילה. לפני שבוע היה למומו צימרמן שידוך מוצלח. יונתן בשיא מינה אותו לתפקיד סגן מינהלת העקירה (יודנראט). צימרמן שנכשל בעולם העסקים והיה מחוסר עבודה, קיבל רכב (מיצובישי?) ומשרד ומזכירה ומשכורת ממשלתית גדולה. בנותיו עולזות, בניו באבל, המשפחה נקרעת, אבל הכסף יענה את הכל. מומו צימרמן חטף את המשרה בשתי ידיים. הוא מסביר שאם בניו ומשפחותיהם יטרונספרו, הוא ימציא להם (בחמלה) פתרונות דיור.

* נשיא המדינה, משה קצב, מאוד מודאג מההשלכות החברתיות של תכנית ההתנתקות, אם חלילה זו תבוצע. הוא מעריך שייווצר קרע בעם, קרע שלא ניתן לאיחוי. לכן העלה את הרעיון של משאל עם.
אני אישית מתנגד לרעיון. לא משאל עם יקבע אם צריך לשמור שבת או להניח תפילין, ולא משאל עם ייתן חלקי ארץ ישראל שהובטחה לנו על ידי בורא עולם, לאויבים.

אבל אם אכן חושש מר קצב מהקרע בעם, והוא צודק בחששו, כי אז אני מצפה שהוא יילחם על עמדתו ולא יהיה פיון על לוח השחמט של ראש ממשלה דורסני.

תלמיד חכם ואיש מדע עם לב
פרופסור זאב לב ואשתו שרה היו בין ראשוני המתנחלים במזרח ירושלים. בשמחת תורה לפני שלושים וארבע שנים התחלנו להתפלל באחד מחדרי הספרייה שלו בגבעת המבתר בירושלים. קהילה של ספרדים ואשכנזים המתפללים יחד (עד היום).

במשך למעלה מעשרים שנה הוא היה לב הקהילה. הוא הרביץ תורה וסחב אבני בנייה. הוא פסק הלכות ורקד עם התינוקות.
שיעורי ההלכה שלו פרשו לנו יריעות היסטוריות והלכתיות כרוחב הרקיע וכגובהו.
כשלמדנו את משניות יומא על סדר העבודה ביום הכיפורים הרגשנו כאילו הוא מוביל אותנו על הר הבית.
על גדולתו המדעית קיבל את פרס ישראל בפיסיקה (תשכ"ב) ור' שלמה זלמן אויערבאך התייעץ איתו בקביעות בענייני הלכה ומדע.

פרופ' לב טיפח את הבן שלנו,אפרים, מאז לידתו. הוא הרגיש שאפרים יהיה תלמיד חכם והתייחס אליו בהרבה תשומת לב במשך כל השנים עד בגרותו. כשעמד אפרים לשאת את מירי בהר"ב לאשה, הלך אצל פרופ' לב וביקש את ברכתו. אמר לו פרופ' לב: ברכות איני נותן, אבל אתן לך כמה עצות לנישואין.

א. כל שבוע תצא פעם אחת עם אשתך לאכול בחוץ או לשתות קפה. (חתונה של חבר לא נחשבת).
ב. כל יום שישי תקנה פרחים לרעייתך.
ג. כל חג תקנה מתנה לאשתך. מתנה שהיא תשמח בה , לא מה שאתה צריך.
כשעמד אפרים לצאת להיות רב הקהילה בלימה, פרו, קיבל מספר עצות טובות מפרופ' לב.
א. שיהיה לך לוח שנה טוב (כדי שתדע מתי אומרים אב הרחמים).
ב. תהיה חבר של הגבירים בקהילה כדי שיהיה כסף לפעילות, אבל אל תשכח להיות חבר מיוחד של החלשים.
ג. אם יש לך חסידי חב"ד בקהילה תילמד איתם "תניא" ואז הם ישמחו.
בחג הסוכות הלך לעולמו בגיל שמונים ושתים.יהודי מיוחד.
ולאור מה שסיפרנו לכם השבוע, האם יש לכם ספק במה שאני אומר: יהודים יקרים, בעזרת ה' אנחנו ננצח.
adirzik@netvision.net.il