בשבע 113: תרבות ופנאי (אתר)

, ל' בתשרי תשס"ה

מדורנו יפתח הפעם לשם שינוי בחידה. לבטח פגשתם במונח ההייטקי-טכנולוגי Bluetooth. הידעתם מה מקורו? לא, אין קשר לאיזו שן כחולה, כפי שרבים אחרים נוטים לחשוב, אלא במלך העונה לשם זה.

הרלד גורמסון, מלך ויקינגי מהמאה ה-10, זכה לכינוי Bluetooth שניתן לו על שם פניו הכהות (מסתבר שכינויים לא שגרתיים היו הצד החזק במשפחה זו. לבנו ניתן השם 'זקן מזלג'). האייקון של טכנולוגיית הבלוטוס הוא ראשי-התיבות של שם המלך. תשאלו מה הקשר לשם המלך, ולטכנולוגיה חדשנית זו?

Bluetooth היא טכנולוגיית אלחוט בתחום התדרים של 2.4 GH. מכשירים התומכים בתקן זה 'מדברים' זה עם זה ללא הצורך 'שיראו' האחד את השני (בשונה מטכנולוגיית אינפרא אדום), כך למשל ניתן להדפיס מכל מחשב (אפילו מחשב כף יד) ללא צורך בכבלים למדפסת התומכת ב- Bluetooth, להתחבר לרשת מקומית, לאינטרנט, לחבר פלאפונים תומכי BT למחשב, והשמים הן הגבול. מפתחי הטכנולוגיה מקווים, שכשם שהמלך איחד את הממלכה הויקינגית, כך גם טכנולוגיה זו תאחד את המכשירים הפועלים בטכנולוגיות שונות.

Wi-Fi היא שיטה נוספת לתקשורת אלחוטית, התדר זהה לטכנולוגיית ה-BT אלא שקצב העברת הנתונים גבוה בהרבה. בנוסף, טווח השידור של ב- Wi-Fiנע בין 100 ל-300 מטר, לעומת ה-BT שנע בין 10 מטר ועד 100 מטר. ובעיקר, קצב העברת הנתונים עומד בסביבות ה-11 מ"ב לעומת 1 מ"ב בטכנולוגיית ה-BT.

ברמת הניסוי והפיתוח עובדים על פיתוח מכשירים בעלי קצבים גדולים בהרבה ורמות שידור גבוהות יותר, כך שתתאפשר הקמת רשת ארצית בדומה לרשת הסלולרית. לא ירחק היום ונוכל להיות מחוברים לאינטרנט בכל הארץ ומכל מחשב, מחשב כף יד, טלפונים סלולרים, ועוד. טכנולוגיה זו עונה לשם WiMAX.

תשאלו מדוע היו צריכים לפתח 2 טכנולוגיות זהות ובכל זאת שונות? הפתרון פשוט, טכנולוגיית ה-BT נועד בעיקרו למכשירים ללא חיבור קבוע לחשמל, וצריכת החשמל בו נמוכה. Wi-Fi לעומת זאת נועד לחיבור במשרדים ומערכות, שם החיבור לחשמל קבוע, ואל תשכחו כמובן את קצב העברת הנתונים.
היום ניתן לראות אנשים יושבים בבתי קפה, בלובי של בתי מלון, ואפילו סתם כך ברחוב, וגולשים להם בחופשיות. ברחבי הארץ פזורות להן 'נקודות חמות', כפי שהן נקראות בעגה המקצועית. ניתן לציין את בעלי העסקים בכיכר מסריק בתל-אביב כחלוצים בתחום. כל מתחם הכיכר פתוח לגלישה חופשית, כגימיק פרסומי. באתר הבא (תחת 'משאבי הפריק') ניתן לקבל רשימה עדכנית ומפורטת לפי ערים של נקודות חמות (חלקן בתשלום וחלקן חינם).
www.pocketpcfreak.com

אגב, מומלץ מאוד לגלוש גם בפורום באתר זה.
באתר הבא, בין שלל הפורומים המדהימים, פורום לטכנולוגיית ה- Wi-Fiוה-BT, מומלץ למתחילים ולמקצוענים גם יחד.
www.pocket.co.il

באתר ynet (תחת מחשבים/מפת האינטרנט האלחוטי), בנוסף למפה (שלא עודכנה זמן רב), תוכלו לקרוא חדשות וכתבות בנושא, לקרוא מדריכים, ולקבל מידע רב כיצד טכנולוגית ה- Wi-Fi עובדת. אל תפספסו את מילון מונחי הרשת.
www.ynet.co.il

חברת סמארטנט מתמחה בהקמת רשתות אלחוטיות בבתי מלון, מרכזי כנסים, מכללות, מרכזים רפואיים ועוד. באתר ניתן לקבל רשימה מסודרת של הנקודות החמות.
www.smart-net.co.il

באתר הבא תוכלו להתרשם ממבחר מוצרי Bluetooth, החל מאוזניות, עבור דרך טלפונים סלולרים דיבוריות לרכב, ומתאמים למחשבים שאינם תומכים בתקן זה.
www.mybluetooth.co.il

רשתות ופס אינטרנט רחב הולכים יד ביד, האתר הבא מכיל מידע רב, הסברים מפורטים והנחיות בכל הקשור לרשתות תקשורת ופס רחב. בנוסף תוכלו ללמוד כאן טריקים וטיפים שיעזרו לכם בתחום.
www.netguru.co.il

לסיום, מידע רב בכל הנוגע לטכנולוגיות הנ"ל, על ההבדלים ביניהם מה עדיף מתי ועוד, באתר זה.
www.swedetrack.com/usblue1.htm
לתגובות, הערות ואתרים חדשים: mendy@shapa.biz