בשבע 113: מכתבים למערכת

, ל' בתשרי תשס"ה

ההלכה היא הפקודה

נתעוררתי לכתוב כנגד דברים המתפרסמים, וכביכול מסתמכים על דברי מרן הרב צבי הודה הכהן קוק זצוק"ל. אחד מהם עניין "סירוב פקודה".
לימדנו רבנו זצ"ל: הפקודה האמיתית היא ההלכה שניתנה בסיני מפי הגבורה, וכל אחד מאיתנו מצווה לקיימה. בהתייחסותו לעניין ההתנחלויות ויישוב ארץ-חיינו ארץ ישראל, הבהיר שזו היא מצוות עשה המוטלת על כל אחד מאיתנו, בכל תפקיד שהוא נושא. וכן כתב במפורש שהאחריות היא אישית והיא גם על כל איש צבא בישראל. הממשלה - שליחותה ותפקידה ליישב את הארץ ולבנותה. כאשר היא פועלת בניגוד לשליחותה, ומעכבת יהודים מלהתנחל, וחלילה עוקרת ומגרשת יהודים מארץ-חיינו ארץ ישראל נחלת אבותינו הנצחית, אסור להיות שותף כלל לאיסור תורה זה, ולמעשה בלתי חוקי ומוסרי זה. וכך נהג בעצמו בעלייתו להתנחלות הראשונה בשומרון, למאחז ה"בלתי חוקי" עם אריק שרון, כנגד הוראה מפורשת של הממשלה. ואף התנגד בכל תוקף להתפנות מן המקום, ונזף באלוף הפיקוד דאז ואמר לו להוריד את מדיו, ולסרב לבצע הוראה בלתי חוקית ומוסרית זו.

וכך אמר לקצין שביקש ממנו להתפנות: "על מנת מסירות נפש תכניסו אותי לבית הסוהר, תכו אותי- זה לא ילך, דברים בטלים ומבוטלים, גם אם כל הממשלה הזאת תבוא לכאן זה לא ישנה שום דבר, מסירות נפש על מנת יהרג ואל יעבור, זה דין-הלכה של תורה!" וכן הבהיר שעל פי גודל מסירות הנפש של כל אחד מאיתנו בקיום מצוות עשה יסודית זו של יישוב הארץ ובניינה, תתגלה ברכת ד' על עמו ונחלתו כולה.

יוסף בדיחי
כפר דרום

תזכורת מכאיבה
הפיגוע בטאבה הזכיר לנו איפה אנחנו חיים. מי שחשב שהמצרים, שהתעקשו לקבל את כל סיני, עד גרגר החול האחרון, כולל טאבה, יתנו לנו שלום חם – התבדה. מי שחשב שהפלשתינים, שקיבלו הצעות נדיבות מאהוד ברק בטאבה, יפסיקו את הטרור – התבדה.
אבל לצערי, גם מי שחושב שאסון מעין זה יפקח את עיניו של השמאל הישראלי, סופו להתבדות.

משה ביטון, ירושלים

פתאום יש פתרון?

לאחר רצח הפעוטות בשדרות החל צה"ל להכות בפלשתינים ללא רחם, עם אצבע קלה על ההדק, כראוי למלחמה.
עד לתחילת הפעולה בג'בליה הצליחו חיילינו לפגוע בחולית משלחי קסאם אחת בלבד במשך חודשים רבים. והנה הפלא ופלא, תוך 24 שעות בלבד נפגעו 6 חוליות.

המסקנה שלי היא שכמו תמיד, חששה הממשלה מתגובת העולם במקרה של פגיעה בפלשתינים רבים, ולכן לא איפשרה לצה"ל למצות את יכולתו. עם הזעם והפחד של תושבי שדרות היה לממשלה יותר פשוט להתמודד.

רק לפני כמה שבועות טענה הממשלה שאין פתרון לירי הקסאמים, ואילו עכשיו ננקטת פעולה צבאית שאמורה לצמצם מאוד את הירי. אז פתאום יש להם פתרון?
ואם יש – מדוע לא מימשו אותו לפני שבועות וחודשים?

ציפי שנקמן
רמת השרון


מתעלמים מן המציאות
"אנו נעשה הכל למנוע את ירי הטילים על שדרות", אמר ראש הממשלה בראיונות לחג .
ואמנם – כוחות צה"ל כבשו את צפון רצועת עזה. וזהו באמת המעשה הנכון:
כדי למנוע את ירי הטילים יש לבצע פעולות התקפיות ולא פעולת נסיגה!
בידו הימנית מבצע שרון פעולת השתלטות, ובידו השמאלית הוא מתעסק בנסיגות ובוויתורים!
מעשי הרצח כנגד האוכלוסייה אזרחית בשדרות ובגוש-קטיף מחייבים כיבוש והשתלטות ולא בריחה והתנתקות. ברור לחלוטין כי לאחר הנסיגה תהפך רצועת עזה לבית מלאכה ענקי לייצור רקטות וטילים,
ויישובים רבים כמו אשקלון ואשדוד יצטרפו אל העיר שדרות המופגזת.

אולם, במקום לעצור לרגע, ולהסיק את המסקנה הנכונה מהנסיבות החדשות , ממשיכה הממשלה להתעלם מהמציאות ולדבוק במדיניותה המוכרזת והשגויה.

שמואל פישר, פתח תקוה

איפה בדיוק חגגנו בחג?

במוצאי שמחת תורה דווחה הטלוויזיה הממלכתית של מדינת ישראל על אירועי החג בלשון זו: "רבים ניצלו את מזג האוויר הנאה להפוגה מהישיבה בסוכות ויצאו לטייל ברחבי הארץ, רבים נענו לקריאה ובאו לבקר בחגיגת השווקים בוואדי ערה... (כתבה על חגים בשווקים...)

"ועוד מאירועי החג אתמול נפתח פסטיבל המוסיקה באבו גוש... מקהלת הקיבוץ הארצי הופיעה בכנסייה.. (שוב כתבה מצולמת).
שמחת התורה וההקפות בבתי הכנסת? יוק.
בקיצור, על פי הערוץ הממלכתי של מדינת ישראל, בשמחת תורה הבילוי העיקרי של היהודים בישראל הוא לבקר בשווקים מוסלמיים או לשיר בכנסיות נוצריות.

ודרך אגב, האם יהיה זה מוגזם לצפות שעורך החדשות עברי יידע שבשמחת תורה כבר לא יושבים בסוכה?
אדוה נוה, שערי תקוה

צימוקים לשבת:
1. פרסומת: "ועדה בין לאומית זיכתה את חוות הדגים בים סוף".
נראה שישמחו מאוד לזכות את כולנו. בתנאי שנהיה עם הדגים.
2. סוף סוף פרס נובל עם כימיה.
במיוחד אם לוקחים בחשבון מי החבר'ה שקיבלו פרס נובל "לשלום".
משה טאו
רחובות