בשבע 114: זיקוקים בעיתון

(לתאריך ז' חשון תשס"ה 22.10.04)

אדיר זיק , כ"א בחשון תשמ"ח

סרק סרק . השאלות שנשארו על רצח רבין.
"בגוש אמונים ראיתי תופעה חמורה ביותר - סרטן בגופה של הדמוקרטיה הישראלית". (יצחק רבין בספרו פנקס שרות עמ' 551)

מאז הרצח של ראש ממשלת ישראל יצחק רבין,רצח המגונה על כולנו, הופכים הימים שבין י"ב בחשוון ל4 בנובמבר בכל שנה לימים של פסטיבל נגד הציבור הדתי, הלאומי, הימני, המתנחלי.
תשע שנים עברו מאז הרצח ורק קבוצה קטנה מעיזה לדרוש חקירה מחודשת בפרשה אפופה זו. בקבוצה זו חברים פרופ' אריה זריצקי, פרופ' הלל וייס, ד"ר דוד חן, רו"ח יעקב ורקר ואדיר זיק.
לפני שבע שנים פרסמתי ב"הצופה" חמישים ושמונה שאלות על הפרובוקציות של סוכן השב"כ אבישי רביב ועל מה שקרה לפני, בשעת ואחר הרצח.

המאמר עורר סערה ציבורית גדולה. יעקב נאמן שהיה אז שר האוצר הניח אותו על שולחנותיהם של שרי ממשלת ישראל. מאמרים נוספים שפרסמתי הביאו אחרי מספר שנים להעמדתו של אבישי רביב לדין (על עבירה מזערית) . רוב הדיונים היו בדלתיים סגורות כי השב"כ דרש זאת. לקראת סוף המשפט הביא השב"כ את יגאל עמיר כעד הגנה. עמיר העיד כי מרגלית הר שפי ידעה על הכוונה לרצוח את רבין אך אבישי רביב לא ידע. רביב זוכה. ארבעה ימים לאחר מכן קיבל עמיר פרס על עדותו והועבר מכלא באר שבע לכלא רמלה, לתאו הפנוי של גרגורי לרנר.

אבישי רביב זך וזכאי. אך עדיין נשארו עשרות שאלות פתוחות.האקטואליות שלהן גדולה גם לאור מסע השיסוי שמנהל היום השב"כ יחד עם חלק מהתשקורת הישראלית נגד הימין הישראלי, בדיוק כפי שעשו זאת כל קיץ 95. אז הם תכננו קונספירציה לביים התנקשות נפל ברבין ,להאשים בזאת את הימין ובזאת לחסל את הימין ככח פוליטי בישראל. מישהו בתוך השב"כ עשה להם "הפוך על הפוך" וירה ברבין בתוך הקדילק שפינה אותו לאחר יריות ה"סרק סרק".

הרי מבחר שאלות מתוך המאות שנשארו פתוחות.:
# כיצד קרה שבאוגוסט 95 נפגש כרמי גילון ראש השב"כ עם קבוצת עתונאים בכירים ותיאר בפניהם פרופיל של המתנקש הפוטנציאלי בראש הממשלה: המתנקש אינו חייב להיות מתנחל מהשטחים הוא יכול להיות תימני מתולתל שגר בהרצליה ולומד בבר אילן. "מעין נבואה" הגדירו זאת העתונאים. האם ידע אז כרמי גילון כי יגאל עמיר (שהיה מוכר היטב לשב"כ עקב קשריו עם רביב) עלול להתנקש ברבין (סרק סרק) ?

# אם אכן הייתה "הסתה" והיו אתראות, ושבוע לפני כן חוסל פתחי שקקי על ידי ישראל במלטה והג'יהאד האיסלמי איים בנקמה, כיצד זה הייתה השמירה על רבין כה עלובה, מדוע האזור לא היה סטרילי ולא היו שערים מגנטיים?

# כיצד התאפשר ל"צלם חובב" לעמוד על המרפסת חמישה מטר ממכונית ראש הממשלה ולצלם בחופשיות אלא אם כן היה סוכן שב"כ?

# מדוע צילם סוכן השב"כ רוני קמפלר את החלק החשוך והאחורי של העצרת? מדוע התרכז ביגאל עמיר, דמות חשוכה וחסרת חשיבות שעמדה שם? האם ידע שיגאל עמיר עומד לשלוף אקדח? מדוע לא פירסם מיד את העובדה שיש בידו את צילום הרצח?

# מיהו יואב קוריאל, איש בטחון שנקבר בסודיות בבית הקברות ירקון מיד לאחר הרצח, וכיצד נהרג?

# מי צעק "סרק, סרק" "זה לא אמיתי" ?

# מדוע לא נמצאו כל סימני דם על הקרקע בכיכר העצרת? (למרות שרבין קיבל אח"כ למעלה מעשרים מנות דם באיכילוב?)

# מדוע לא חיסלו שומרי הראש המיומנים את יגאל עמיר לאחר שירה את הכדור הראשון והמשיך לעמוד עם אקדח שלוף? זאת לאחר שתים עשרה שנים בהן התאמן השב"כ על מודל התנקשות בראש ממשלה שהיה בדיוק בככר מלכי ישראל במדרגות האחוריות ?

# מדוע אמרו אנשי השב"כ שפינו אותה מהכיכר ללאה רבין כי ליצחק לא קרה כלום וכי תפגוש אותו מיד במטה השב"כ בתל אביב?

# אם אכן היו התראות מדוע לא היה רופא או חובש ליד ראש הממשלה? מדוע לא השתמשו לפינוי באמבולנס שהיה במקום? מדוע לא הכינו את איכילוב לאפשרות של חרום?

# מדוע ארכה הנסיעה של הקדילאק הנהוג בידי מנחם דמתי לאיכילוב למעלה מעשרים דקות כשהמרחק מכיכר מלכי ישראל הוא דקה אחת בלבד?

# מדוע הרשה לעצמו כרמי גילון להיות בפריס בזמן העצרת? איך קרה שכאשר שמע בפריס כי ירו ברבין כבר ידע מי ירה?

# נתן גפן חשף כי הדוחות הרפואיים על הפגיעות ברבין זויפו ושונו. האם נורה מלפנים? האם נורה מאחור? האם מטווח חצי מטר או מטווח מגע ? האם פרופ' גוטמן, סגן ראש המחלקה הכירורגית באיכילוב , אחד מטובי המנתחים בארץ, אינו יודע מה הוא כותב כשחתם על תעודת הפטירה של רבין?
# מדוע בוצעה נתיחת גופתו של רבין ע"י ד"ר היס באיכילוב ולא במכון הפתולוגי באבו כביר ? מדוע כתב היס, בניגוד לגוטמן כי לא הייתה פגיעה בעמוד השדרה של רבין?

# לאן נעלם אקדחו של יורם רובין ? מדוע לא הובא הקדילאק ספוג הדם כממצא משפטי ?

# כיצד ידע אבישי רביב דקה לאחר הירי כי "יגאל עמיר הוא היורה" וכך דיווח לעתונאים?

אלו רק מבחר מהשאלות שהועלו במאמרי, בספריו של ברי חמיש ובמאמרים נוספים שממלאים את הקלסרים במשרדי. העיתונות הישראלית (ואני עוסק במקצוע 44 שנה) "פישלה" בגדול בכל הנושא. היא לא חקרה, לא שאלה שאלות ושיתפה פעולה עם השב"כ לאורך כל הדרך.

יש קשר סימביוטי (של טובות הנאה הדדיות) בין התשקורת הישראלית לבין "החוגים הבטחוניים".
בין מסתרי פרשת רצח רבין, לבין ההסתה נגד הימין המתנהלת היום על ידי התשקורת הישראלית בהנהגת הערוץ השני של הטלוויזיה.נראה לי שאנו צודקים בדרישתנו לחקור את הדברים עד בירורם האמיתי.

רבנים מול שמאלנים
את דבריהם של הרבנים אני קורא ב"בשבע" ב"הצופה" ובעלוני פרשת השבוע.
אבל לצורכי ויכוח עם המתנגדים לדעותי, אני חוזר כל הזמן גם על דבריהם של "מורי הדור" של השמאל, של דת הדמוקרטיה הישראלית.

"...אנחנו את פקודת הטרנספר איננו ממלאים, וגם הילדים שלנו וחניכינו אינם ממלאים אותה... היום בו תינתן פקודת הטרנספר שהיא פקודה בלתי חוקית בעליל, יהיה גם היום של סירוב פקודה..." ( יוסי שריד ויאיר צבן "ידיעות אחרונות" 17.06.90.)

" מול גירושם והגלייתם של ערבים...טרנספר...עלינו לקום ולומר בחריפות ובפשטות : זהו רעיון בלתי אפשרי מפני שאנחנו לא ניתן לכם. אפילו אם נצטרך לפלג את המדינה ואת הצבא. אפילו אם נצטרך להשתטח תחת גלגלי המשאיות. אפילו אם נצטרך לפוצץ את הגשרים. הימין הישראלי צריך לדעת שיש מעשים שאם ינסה לעשותם הוא יגרום להתפרקות המדינה...( עמוס עוז "על דמוקרטיה וציות" יש גבול 1990.)

"אם החייל מרגיש שהפקודה שניתנה לו היא בניגוד למצפונו, עליו באופן אישי..להתייצב בפני מפקדו, להסביר לו זאת ולהיות מוכן לשאת בתוצאות..אין פה שום נושא של מרד. (אריק שרון, ערוץ 7 13.07.95)

ימים גורליים עומדים בפנינו. מצבים שלא האמנו כי במדינה של יהודים נצטרך להתמודד איתם.
מדינת ישראל קמה כדי לשמש כלי לשמירה על עם ישראל. אם המדינה הזאת פועלת בניגוד לכך ובניגוד לתורת ישראל - כי אז לי ברור היכן אני עומד. (או באיזה כלא אני אשב).

שבת שלום יהודים. בעזרת ה' אנחנו ננצח.
adirzik@netvision.net.il