בשבע 114: אצלנו בחצר

, כ"א בחשון תשמ"ח

שר הביטחון החליט לצאת למסע רבנים משל עצמו. בשבוע שעבר הוא נפגש עם מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף. במהלך הפגישה הוא הפציר ברב שיתמוך בתוכנית הנסיגה של שרון. "אני כמו דוקטור", אמר השר לרב, "ואני קובע שהניתוח הזה חשוב". בלוח הפגישות של השר רשומה פגישה נוספת עם הרב יוסף ביום רביעי השבוע.


מי שהודיע לשאול מופז שאין לו מה להגיע אליו הוא מנהיג הליטאים הרב יוסף שלום אלישיב. כנראה שהניתוחים של רופאי אוסלו כבר הספיקו לו.

ממש בימים שמופז וחבריו זוממים איך לעקור את המפעל הציוני בחבל קטיף, זכה אחד המפעלים היותר מרשימים של החבל לתו איכות חדש. 'חסלט-עלי קטיף', המגדלת ירקות עלים בכפר דרום רכשה לעצמה מוניטין ברחבי העולם בזכות הקפדתה על עלים נטולי תולעים. כעת היא זכתה בתו תקן של 'מעבדת בקטוכם' המעיד כי מוצרי החברה נקיים גם מחומרי הדברה מסוכנים.

חיילי הנח"ל החרדי לא מתכוונים לעקור נטוע, ואפילו לא לעקור ראש כרוב בחממות של 'חסלט'. בעקבות הסערה שחולל הגר"א שפירא ב'בשבע' בשבוע שעבר, יצרו השבוע חיילים רבים בנח"ל החרדי קשר עם גורמים ביש"ע ודיווחו להם שבכוונתם לסרב לקחת חלק בפינוי, גם אם הדבר יוביל למאסרם. אתר NRG שמדווח על כך מוסיף, כי בעקבות שיחות בירור שנערכו בגדוד הודיעו מפקדי הנח"ל החרדי, בשיחות לא רשמיות, כי הם יעשו הכל כדי שהחיילים לא יאולצו להשתתף בפינוי. כל זאת כדי שלא לעמת את החיילים הדתיים בין פקודות הצבא להוראות הרבנים.

בשבוע הבא תחלוף שנה למותו של אבישי זיסר ז"ל, תינוק בן שמונה שבועות, שאיתרע מזלו והוא ניזון מתחליפי החלב של רמדיה. הוריו, אהרן ומיכל זיסר, החליטו לייסד קרן שתתמוך בתינוקות ממשפחות במצוקה. ביום שני השבוע הגיעו לתיאטרון יהלום שבמתחם הבורסה, 600 מוזמנים ששילמו במיטב כספם כדי להשתתף באירוע. מרכז הערב היתה הצגתו של שולי רנד. כמו"כ נשמעו במהלך הערב, בהתנדבות, פרקי חזנות מפי החזן יעקב מוצן בליווי ד"ר מרדכי סובול. בקהל היו, בין היתר, השר זבולון אורלב, ח"כ שאול יהלום, עו"ד יעקב ויינרוט, השופט שלמה שהם, השופט נתן נחמני ומוטי זיסר, אחיו של אהרן. אהרן ומיכל זיסר הודיעו כי הקרן תתרום בימים הקרובים 8 מלגות למשפחות במצוקה. כל מלגה תכיל תלושי מזון לתינוקות למשך שנה תמימה. יו"ר הקרן יהיה הרב נחמן ארנרייך, לשעבר רב פיקוד מרכז.


סניף בני עקיבא באשדוד העלה למישהו את הסעיף, והשבוע הוא החליט להצית אותו. בשלב זה אין לחוקרי המשטרה קצה חוט, אשר יוביל אותם למבצע או מבצעי הפשע.

משרדי הפרסום החילוניים הצליחו, בשנים האחרונות, לייצר פרסומות שספק אם העיתונים וערוצי הטלוויזיה בסדום ועמורה היו מפרסמים אותן. בסוף נפל למישהו האסימון: איך זה שרבנים מתעקשים על שמירת שבת כתנאי לתעודת כשרות, אבל מתעלמים מפרסומות המוכרות מוצרים כשרים באמצעות פרסום פרובוקטיבי. ואמנם, חבר מועצת הרשות השנייה, עו"ד ניסן שריפי, פנה לכל הגופים המעניקים כשרויות בבקשה לשלול את ההכשרים מכל גורם אשר ישתמש הפרסומי תועבה כדרך לשווק את מוצריו.

ואם בכשרויות עסקינן, מתברר שגם לחבר הכנסת אופיר פינס יש תלונות בתחום זה. פינס ביקש לארח לארוחת עבודה חברת פרלמנט מהולנד. להפתעתו הודיעו לו ממשרד החוץ שהארוחה תוכל להתקיים רק במסעדה כשרה. פינס הגדיר את דרישת משרד החוץ כ"שערורייה". הוא גם הביע את תמיהתו "האם משרד החוץ הפך לסניף של הרבנות הראשית?" לבסוף הוא חיווה את דעתו על מר גורלם של אורחי משרד החוץ: "הם פשוט מסכנים".


ברבנות הראשית לא שכחו את יהונתן פולארד. לאחרונה חיברו שם תפילה מיוחדת שיזכה "לצאת במהרה לחירות עולם ולעלות לציון ברינה". התפילה תאמר בשבתות לאחר הקריאה בתורה. ארגון 'יאנג יזראל' קיבל על עצמו להפיץ את התפילה החדשה בקהילות ישראל שבצפון אמריקה.בוש במרדף אחר קוני החלות

בעקרון, 'אצלנו בחצר' מדווח על הנעשה בקהילות הדתיות בישראל. הפעם נחרוג ממנהגנו, משום שהאייטם הבא יעסוק בשנים הקרובות, אם נרצה או לא, גם בנו.

המירוץ לבית הלבן נכנס בימים אלו לישורת האחרונה שלו. טלטלת הסקרים גורמת מטבע הדברים לעצבנות רבה במטות של שני המועמדים, ואלה מחפשים בנרות אחר הנוסחה שוברת השוויון. וזה מגיע עד למחנה היהודי-הדתי. מסורת יהודי ארה"ב היא להצביע עבור המועמד הדמוקרטי. כך יהיה גם הפעם. אבל יהדות ארה"ב אינה עשויה מעור אחד. מטה בוש מתמקד בימים אלה בציבורים יהודיים מאוד מוגדרים: חרדים ו'מודרן אורתודוקס' (אורתודוקסים מודרנים). אלה תומכים רובם ככולם בהתנחלויות, מאמינים בנקיטת יד תקיפה כנגד הטרור העולמי, ואפילו מזדהים עם חלק מערכיו הדתיים של בוש. כמוהו הם מאמינים בערכי המשפחה ומתנגדים נחרצות להפלות. בשיטת הבחירות האמריקנית להצבעתם של יהודים ניציים אלה, אין כמעט משקל במדינות שתומכות בגדול במפלגה הדמוקרטית, כמו למשל בניו יורק. לעומת זאת במדינות מתנדנדות כל קול יכול לקבוע. כך לדוגמה בפלורידה. שם יש 750 אלף יהודים, מתוכם רק 50 אלף אורתודוקסים. במטה בוש החליטו להגיע אליהם. YNET מדווח, כי מנהל מטה הבחירות של בוש, קן מלמן, יהודי שגדל בבית שומר כשרות, החליט להתמקד באותם יהודים. הוא איתר את נקודות ההפצה של העיתונים האורתודוקסים ולא ויתר אפילו על מאפיית חלות אחת. לקהילות של היהודים הנציים הוא שולח את אריק קנטור, חבר בית הנבחרים הרפובליקני היהודי היחיד. וקנטור לא מתעצל. לאחרונה הוא טס באופן מיוחד לבית הכנסת 'בית ישראל' במאיימי ביץ' בפלורידה. מרבית 250 המתפללים שם הצביעו לפני 4 שנים לגור וליברמן. כתב YNET בוושינגטון מדווח כי הפעם הם כבר יצביעו לבוש.