בשבע 115: הקשרים של אסי, העשייה של הרצל

אין הרב מועצות ביש"ע שבהן מתקיים מרוץ צמוד בין מועמד דתי למועמד גלוי ראש. ביישוב קרני שומרון גרים דתיים וחילונים, אנשים קשיי יום ושכבות מבוססות ואמידות, ותיקי גוש אמונים ומהפכני ´מנהיגות יהודית´.

חגית רוטנברג , י"ג בחשון תשס"ה

בשבוע הקרוב יוכרע מי יהיה ראש המועצה הבא: הרצל בן ארי, מועמד א-פוליטי המציג רקורד של עשייה למען תושבי היישוב, או אסי לוי – איש מרכז הליכוד המתהדר בקשרים בצמרת השלטון

בשבוע שעבר הגיעה השרה לימור לבנת לביקור ידידותי בקרני שומרון. המארח היה אסי לוי, חבר מרכז הליכוד המתמודד בבחירות לראשות המועצה המקומית. השרה נאלצה להיתקל בתושבים שלא בדיוק הסבירו לה פנים, מסיבות ברורות. בתקשורת, כמובן, הכל הצטייר הרבה יותר גרוע: במהדורות החדשות שודרו קריאות ´מתלהמות´ בנוסח "אנחנו נסגור איתך את החשבון", וקרני שומרון שובצה תחת הכותרת ששודרה באותו ערב, אודות איומים מוחשיים על חיי ראש הממשלה והשרים. לוי, ששימש בעבר כיועץ הפוליטי של לבנת, הזמין אותה לטובת מסע הבחירות שלו, אך מסתבר שהרעיון לא תרם במשהו לקרני שומרון עצמה.

מערכת הבחירות לראשות מועצת קרני שומרון תסתיים ביום שלישי הקרוב. הודי ליברמן, ראש המועצה הוותיק והאהוב, פורש לאחר שתי קדנציות רצופות, והמתמודדים העיקריים לתפקיד הם סגנו, אסי לוי, כאמור- חבר מרכז ליכוד, והרצל בן ארי- יו"ר המועצה הדתית קרני שומרון מזה 12 שנה. למרות שמדובר בפרוצדורה מקומית, הרקע והתהליכים שבה משקפים במידה רבה מעין מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית, במיוחד על רקע המצב המדיני הקשה בו נתונה ישראל כיום.

מולדת הפייגלינים
קרני שומרון הוא ישוב המורכב מארבעה רבעים, המתאפיינים בחתכי אוכלוסיה שונים: קרני שומרון הישנה- שכונת הגרעין הדתי המגובש והאידיאליסטי. גינות שומרון- אליה הגיעו חילונים רבים, לאו דווקא מטעמים אידיאולוגיים, ואליהם הצטרפו משפחות דתיות בשכונת ´בנה ביתך´. נווה עליזה היא שכונה בגינות שומרון בה מתגוררים דתיים אנגלוסכסיים, שעלו כקהילה מאורגנת מארה"ב, וכולם ציונים נלהבים. זו השכונה ממנה יצאה בשורת ´זו ארצנו´, או ´מנהיגות יהודית´ ו´הפייגלינים´ בגלגולם הנוכחי. נווה מנחם גם היא שכונה הטרוגנית שנבנתה על ידי משרד השיכון. כמו כן מצויות בשטח המוניציפלי של המועצה שתי גבעות- גבעת אלוני שילה, בה מתגוררות כ20 משפחות, וכן רמת גלעד המפורסמת בעיקר בשל איומי הפינוי הרבים שריחפו מעליה. לא רק רמת גלעד מאוימת: קרני שומרון כולה עלולה למצוא את עצמה מחוץ לתווי הגדר, בהתאם לשיקול דעתם של מקבלי ההחלטות. הודי ליברמן, מסביר על משמעותם של הצעדים המדיניים ביחס לתושבי קרני שומרון:"תכניתו של ראש הממשלה לגרוש היהודים איננה תכנית סופית. כאשר יתברר המצב בגוש קטיף, אין ספק שבשנים הבאות, ואני מדבר על טווח ארוך, יהיה צורך להילחם על מציאותנו ביהודה ושומרון. המצב המדיני לא עומד להשתפר". הצורך להיאבק בתכניות המדיניות, אגב, גרם לליברמן להתלבט ביחס להחלטתו לפרוש מהשירות המוניציפלי. עם זאת, הוא אומר כי איננו פורש מהשליחות הציבורית, ובנושא המדיני ישא בעול ככל שידרש. הנימוק להחלטתו הסופית לפרוש הוא ניקיון כפיים לשמו: "שני המועמדים הודיעו לי שאם אציג מועמדות הם יפרשו מהמרוץ. אבל גם זה לא היווה אצלי שיקול. לכל תפקיד, במיוחד תפקיד ציבורי, יש תוחלת חיים. בשליחות ציבורית",הוא מדגיש "בה אני משמש, קיימים לחצים פוליטיים שיכולים ליצור אצל שליח הציבור מציאות של עסקנות פוליטית לשמה. רציתי להישאר עד יומי האחרון בתפקיד במציאות של שליחות ציבורית. בתפר הזה של יותר עסקנות ופחות שליחות, החלטתי לפרוש, וידעתי מראש שלא אמשיך יותר משתי קדנציות".

מסתבר שגם על ישובים מבוססים כמו קרני שומרון מרחפת סכנת עקירה, ולכן לא מפתיע שהנושאים המדיניים תופסים מקום של כבוד בהבטחות המתמודדים לתושבים. אסי לוי, למשל, מצהיר שהוא האדם הימני ביותר בקרני שומרון, וודאי שגם המועמד הימני ביותר. הוא מבטיח להיות הראשון לעמוד מול הבולדוזרים, אם יבואו, לפנות את רמת גלעד. "כמו כן", הוא מדגיש, "מחר (יום ההצבעה על ההתנתקות בכנסת), לא תראו אותנו פה. כולנו עולים לירושלים, אני מארגן את כל הפעילים שלי ויחד נפגין מול הכנסת". הוא מצהיר באוזניי כי אחת ממטרותיו בקדנציה הקרובה היא להביא לכך שקרני שומרון תיכלל בתווי הגדר. אחד מחבורת יועציו, הצמודים אליו על כל צעד ושעל, מציג בפניי מכתב רשמי חתום בידי שר הביטחון, המבטיח את הישארותה של קרני שומרון בתוך תווי הגדר. "אמשיך ללחוץ על שר הביטחון וראש הממשלה בנושא, כמו גם בעניין רמת גלעד", הוא מבטיח. הרקורד העיקרי של לוי הוא קשריו הטובים בצמרת הליכוד: הוא שימש כסגן יו"ר צעירי הליכוד, ולאחר מכן יועץ פוליטי של לימור לבנת. "בשביל לקדם עניינים בקרני שומרון, כמו הבניה, צריך קשרים עם השרים, ולי, בניגוד לאחרים, יש את הקשרים הללו, ואת היכולת לפעול מול אותם אישים בצורה טובה". הוא מוסיף ואומר כי ימשיך להילחם בתכנית ההתנתקות כפי שנלחם עד עתה, למרות שעבד עם לימור לבנת התומכת בתכנית.

האבא של שירותי הדת
להרצל בן ארי, המועמד הדתי הבלתי מפלגתי, אין אמנם קשרים גורדיים בצמרת הליכוד, אך הוא מעלה חשש כבד בהקשר זה:"הליכוד משקיע כאן הון תועפות במערכת הבחירות של המועמד מטעמו, קרי- אסי לוי. אני שואל את עצמי למה הם משקיעים דווקא כאן. לדעתי, אריק שרון ובנו עומרי, רוצים להכניס באופן זה את אסי לוי למועצת יש"ע, ולגרום סדק בתוך מועצת יש"ע. כשהוא יהיה בפנים הוא יוכל להעביר שם מה שהוא רוצה, כולל פינויים".

אבל לוי הצהיר על ימניות מופלגת, למה שידבר על פינוי?
בן ארי מקדים ואומר כי הוא לא רצה לכתחילה להיכנס להשמצות, אך אין לו ברירה כיוון שנאמרים דברים מקוממים. "לוי היה יועץ פוליטי של לבנת. יועץ פוליטי במילים אחרות זה קבלן קולות. הוא דאג לחלק את הג´ובים בליכוד מטעם לבנת כדי שיבחרו בה. בליכוד יד רוחצת יד, לכן לימור לבנת הגיעה לכאן, וכשהיא תבקש ממנו לתמוך בפינוי רמת גלעד למשל, הוא יעשה זאת. לוי נאמן קודם כל לעצמו". כהוכחה, מציג בפניי בן ארי מכתב של תושבי קרני שומרון, הקובלים על הופעתו של בן ארי בטלוויזיה לפני שנתיים. באותו משדר אמר לוי כי לא מפריע לו אם יפנו התנחלויות, התנאי שהדבר ייעשה בצורה מסודרת.

אל מול העסקנות הפוליטית, מציג בן ארי שבעה קלסרים גדושים בפרוייקטים חינוכיים ותורניים שיזם במהלך שתים עשרה שנות כהונתו כיו"ר המועצה הדתית. בן ארי הגיע לקרני שומרון לפני 25 שנה, כשהיה צעיר בשנות העשרים לחייו. מאז ועד היום לא נחה ידו מכל מיזם חדש שניתן לקדם לטובת הציבור בקרני שומרון, דתיים כחילונים. כמה דוגמאות כדי לשבר את האוזן: הקמת בית מדרש קהילתי בו לומדים מדי שבוע למעלה מ120 גברים ונשים, מערכת של 70 שיעורי תורה בליל שבועות כולל שיעורים לילדי הגן ובית הספר, הדלקת נר חנוכה עם חיילי צה"ל, מדורת ל"ג בעומר יישובית, הגעלת כלים בערב פסח חינם בכל רחבי הישוב, ועוד. הוא מסתובב בגנים ובבתי ספר ממלכתיים ומדגים להם תקיעה בשופר. כמו כן הקים חנות לתשמישי קדושה, שמיועדת בעיקר לחילונים שנזקקים לפתע לחפץ מצווה מסוים. במשרדו יש ערכות השאלה מיוחדות לאבלים הכוללות ספרי הלכות אבלות, סידורים, משניות, ולוח ללימוד משניות. הוא גם זה שהקים את זק"א בקרני שומרון, ונושא אישית באחריות לטיפול בחוסנם הנפשי של המתנדבים. חדר הטהרה בקרני שומרון, היחיד באזור, גם הוא פרי יוזמתו של בן ארי. "בהתחלה לא הבינו בשביל מה צריך את זה, אך כשהכביש נחסם באירועי המנהרה בדיוק ביום בו היתה אמורה להיערך הלויה בישוב, הבינו את חשיבות העניין". בן ארי ייסד לפני שמונה שנים את קרן הגמ"ח ´אחיעזר- אחיסמך´. הקרן ממומנת מתרומות פרטיות של התושבים, ומגלגלת מאות אלפי שקלים בשנה. "הבעיות הסוציו אקונומיות אינן פוסחות על קרני שומרון. בעיית האבטלה: יש קשי יום, חסרי השכלה ומקצוע, כמו גם אנשי היטק, שנפלטו משוק העבודה. המרחק מהמרכז מקשה עליהם עוד יותר במציאת עבודה חדשה. הקרן תומכת במקרים אלו ובמקרים נוספים באמצעות מענקים והלוואות, וכן מחלקת מזון לנזקקים". כשהודיע על התמודדותו בבחירות, התפטר בן ארי מניהול הקרן, כדי להימנע ממצבי שוחד כאלו ואחרים. העובדה שרבים פונים לקרן ונענים בעין טובה, יצרה קשרים חזקים בין בן ארי לתושבי קרני שומרון. רבים מהעובדים של בן ארי, כמו עובדי קרן החסד, עובדי החברא קדישא ומגידי השיעורים הרבים, עושים את עבודתם בהתנדבות. בן ארי רואה בכך כח שמאפשר לו להניע אנשים לתת כתף ולהירתם למען הקהילה. בן ארי גם עסק שנים רבות בפעילות חינוכית עם ילדים ונוער, וכיום הוא משמש כמנכ"ל תנועת הנוער "עוז", מעין ´טרום´ בני עקיבא. התנועה מונה כיום 12,000 חניכים הפזורים בעיירות הפיתוח ברחבי הארץ.

בן ארי מקרין פשטות וצניעות, והעיסוק בפוליטיקה ובקידום אישי לא הולם את דמותו. על רוב הפרסומים של המועצה הדתית הוא לא חתם את שמו, כיוון שלדבריו "אני מתרחק מכל הפרסום הזה. קשה לי במצב בו אני צריך לספר לכולם כמה אני טוב ויפה, ולבקש שיבחרו בי". למעשה, רעיון ההתמודדות לא היה יוזמה שלו: "בתקופת כהונתי הייתי סמל לגשר וחיבור בין הרבעים השונים, ובין דתיים וחילונים. בקדנציה הקודמת סירבתי לבקשתם של רבים להתמודד, כיוון שהודי המשיך בתפקיד. כעת, כשהודי פורש החלטתי להיענות לבקשה מתוך מחשבה ואמונה שהקונצנזוס שלי יכול לגרום לחיבור ואחדות בישוב. האחדות הזו חשובה להתמודדויות הקשות הצפויות לנו בשנים הקרובות, ואני מדבר גם על התחום המדיני".

פתרון לחילול שבת
סוגיית יחסי דתיים- חילונים בקרני שומרון אינה כה סבוכה, לדברי המתמודדים, הטוענים כי ישנם הערכה וכבוד הדדי בין התושבים. אני שואלת את אסי לוי, מה יש לו לומר לבוחרים הדתיים שחוששים מראש מועצה חילוני: "בכל המועצות בישראל, כשראש המועצה הוא חילוני- הוא דואג לצרכי הדת יותר מאשר עמיתו הדתי, לכן הדתיים יכולים להיות רגועים. חוץ מזה- אני אדם דתי: למדתי באחוזת שרה בבני ברק, בתיכון בר אילן בכפר סבא, ולמרות שאין לי כיפה על הראש יש לי כיפה בלב, וזה מה שחשוב באמת. אני מבטיח לציבור הדתי שהסטטוס קוו ישמר". ללוי יש גם חזון להפוך את המועצה הדתית למועצה דתית מרחבית, כך שהנטל הכספי לאחזקתה ירד מכתפי המועצה המקומית. "עוזרי שר הדתות הבטיחו לסייע לי בעניין". מהלך דומה הוא עשה לאיגוד הכבאות ביו"ש, בתוקף תפקידו כיו"ר איגוד הכבאות הארצי. ואם בדת עסקינן, מציין לוי את יחסיו ההדוקים עם רבה של קרני שומרון הרב יצחק הלוי:"אני גאה ברבנים שיש לנו בישוב. אני אוהב ומכבד את הרב הלוי והרב אורון שעושים את עבודתם נאמנה. אני מתייעץ איתם בכל עניין, לא רק בשאלות הלכתיות, וכל מה שהם פוסקים- מקובל עלי במאת האחוזים. אני מתכוון לבקש מכל התושבים לקרוא לרב הלוי בשם ´מרא דאתרא´".

את בן ארי אני שואלת כיצד הוא מתכוון לנתב את ההתנהלות בין צרכי הדתיים לחילונים בישוב, והוא עונה לי בסיפור:"הבריכה של קרני שומרון פתוחה בשבת. בשעתו, כשדנו בשאלה, צידדתי בפתיחה בשבת. הדתיים התנגדו לדעתי, כמובן, בשל חילול השבת שייגרם. הסברתי להם באופן פשוט שאם תיסגר הבריכה בשבת, חילול השבת לא יקטן, ואולי אף יתעצם. זאת, כיוון שהחילונים שירצו ללכת לבריכה בשבת, ייסעו לבריכה באלפי מנשה. הנסיעה הזו היא חילול שבת בדיוק כמו פתיחת הבריכה. לבסוף הגענו לפשרה שהיתה מוסכמת על הצדדים: הבריכה תיפתח בשבת, אך הכרטיסים יירכשו לפני שבת. אני מתכוון להמשיך בדרך זו של הגעה להסכמה תוך התחשבות בצרכי שני הצדדים". לעומת המדיניות הזו, סירב לוי להתייחס לשאלתי כיצד תיראה עוגת התקציב שלו: האם יקצה סכומים גדולים יותר לטובת קידומו של הציבור החילוני? לוי אמר כי מוטב שלא לעסוק לפני הבחירות בשאלות מעין אלו, שרק תורמות לליבוי היצרים, ואינן מכובדות. בהמשך ליחסי דתיים חילונים ביישוב, מבהיר בן ארי כי רוב האנשים המגדירים עצמם כחילונים בקרני שומרון, אינם ´אנטי´, אלא מסורתיים שנוסעים בשבת מטעמי נוחיות. חילונים מוצהרים, לדבריו, יש מעטים.

חברי רשימת המפד"ל הציעו לך לרוץ איתם, וסירבת. לכאורה הרשימה הזו היא ביתך הטבעי.
"לא הייתי מעולם חבר מפלגה. אני רוצה לייצג את כל ציבור התושבים, לכן חשוב לי שכל אחד יוכל להזדהות איתי אישית, כאדם וכמנהיג. ויתרתי על השותפות עם המפד"ל, למרות שהדבר היה יכול להקל עליי ציבורית ותקציבית".

עיון ברשימות המועמדים, מעלה כי בשתי הרשימות יש נציגות שווה לדתיים וחילונים. נקודה מעניינת היא תמיכתה של ´מנהיגות יהודית´ דווקא ברשימתו של לוי. במקום השני ברשימה ממוקמת לאה קוחנוביץ´, חברת ´מנהיגות יהודית´ ומחלוצות ´זו ארצנו´, תושבת נוה עליזה. לוי מצהיר כי ´מנהיגות יהודית´ תומכת בו רשמית. בן ארי לא מכחיש את הדברים, אך יש לו הסבר מנומק לתופעה:"על פי חוקת הליכוד, מי שלא מזדהה עם רשימת התנועה לרשות המקומית- מועף מהליכוד. אני מניח שפייגלין ואנשיו עומדים כעת תחת זכוכית מגדלת בליכוד. מחפשים נגדם כל עילה כדי להעיף אותם מהתנועה, ולהקל בכך על מימוש תכניות העקירה של שרון. כתוצאה מכך, הם צריכים לתמוך באופן פומבי ברשימתו של לוי, אך מה שיעשו בקלפי- זאת הם יודעים היטב".

למרות הפערים הגדולים בין המועמדים, ניתן למצוא ביניהם כמה נקודות דמיון: שניהם מתכוונים לשים דגש על האצת הבניה, פיתוח התעסוקה, השקעה בנוער ושילובו באופן אינטנסיבי יותר בפעילות בישוב. כמו כן שניהם בטוחים בכך שיקבלו חמישה מנדטים לרשימתם, ושניהם מאשרים כי ההצבעה לא תתחלק באופן של דתיים בעד בן ארי וחילונים בעד לוי. הם גם יהיו מוכנים לקבל לקואליציה כל מי שיעמוד בתנאים, ובהקשר זה מביע בן ארי תקווה: "אני מקווה שיהיה לי רוב במליאה להעביר החלטות, כי אחרת ידיי יהיו כבולות על ידי המתחרים שישתתפו בקואליציה. אני אהיה חייב למלא את כל ההבטחות האישיות שהם הבטיחו למקורביהם קודם הבחירות, ואני שואף לעבוד באופן אמיתי".

מי קורע את השלטים?
מערכת בחירות מהולה בדרך כלל בהטלת רפש הדדית. בקרני שומרון ההשמצות שהוטחו באחד המועמדים, לא פגעו רק בו אלא הוציאו שם רע לכל הישוב, דווקא בתקופה בה התקשורת אורבת לכל אפשרות להבאיש את ריחם של המתנחלים. עמדתו של אסי לוי ביחס להתנהלות מערכת הבחירות, היא ניטרלית ביותר, לכאורה: "אני לא מוכן לדבר על אף מועמד. כל אחד שיהיה בריא. אני רוצה לדאוג לתושבי קרני שומרון, ומקווה שהמועמדים האחרים לא ישמיצו אותי. נתתי הוראה לכל הפעילים שלי לשמור על מערכת בחירות נקיה ומכובדת. לא לקרוע שלטים ולא להשמיץ תושבים, כי יום אחרי הבחירות נשוב לגור יחד, וחשוב שקרני שומרון תישאר מלוכדת. למרות זאת, יש הוכחות בשטח שאני הצד הניזוק-קורעים דווקא את השלטים שלי".

אם קורעים לך את השלטים כל הזמן, איך אתה מסביר את העובדה שקרני שומרון רוויה בשלטים שלך, הרבה יותר מאלו של המועמד השני?
"אני מזמין כל הזמן שלטים חדשים. אני המועמד שהזמין פה הכי הרבה שלטים, כי כל פעם צריך להזמין מחדש". לעומתו, מציג בן ארי גרסה הפוכה לחלוטין. הוא שולף כתבות מקומונים בשרון ובשומרון, אותן, לדבריו, הזמין לוי ומילא אותן בהשמצות ושקרים נגדו ונגד פעיליו. "כל זמן שהשמיצו אותי ואת משפחתי, הבלגתי. אבל עכשיו הוא מוציא שם רע על כל הישוב", והוא מצביע על כותרת הכתבה: ´מערכת בחירות אלימה בקרני שומרון. המשטרה חוקרת´. "ברור שהקוראים יחשבו עכשיו: עוד פעם המתנחלים האלימים האלה". בן ארי גם עורך בפניי השוואה בין ניירות ההסברה שלו, העוסקים במצע ובדרך, לבין אלו של לוי שעוסקים בעיקר בגנותו של בן ארי. דוגמא נוספת לשימוש שעושה לוי בקשריו המסועפים, נוגעת לסיקור התקשורתי: "הגיע לפה עמנואל רוזן, הכתב הפוליטי של ערוץ 10. הוא בא לראיין אותי על מערכת הבחירות בקרני שומרון. שאלתי אותו: מה פתאום אתה מתעניין במקום הזה? והוא ענה: לפעמים דווקא במקום קטן זה יכול להיות יותר מעניין. בשלב זה הוא ניסה לסחוט ממני מידע על הלכלוך במערכת הבחירות שלנו. סירבתי לענות לו, ואמרתי שאין משהו חריג, כי לא רציתי שקרני שומרון תצא רע. כשהוא יצא מהראיון, שמעתי אותו מבקש בטלפון את ´האדם שהזמין פה את הכתבה´. הבנתי שכיוון שהוא כתב פוליטי, הוא היה חייב להחזיר איזו טובת הנאה לליכוד, ולכן נעתר לבקשתו של לוי לעשות כתבה על הבחירות כאן". בן ארי גם חושש מזיופים ושחיתויות ביום הבחירות עצמו:"ככל שהפניקה תגבר, הם יעשו יותר כדי לנצח בבחירות. הליכוד הקצה סכומי עתק על מנת לממן להם גימיקים שונים שיסייעו ביצירת אווירה של ניצחון בטוח בכיס".

האטה הרסנית
בזמן ששני המועמדים ממשיכים להיאבק על הרחוב של קרני שומרון, האדיש למדי לכל התהליך, יש לומר, מקיים הודי ליברמן ישיבות עבודה אחרונות בלשכתו. הוא מנדב לנו מניסיונו כדי להסביר לאלו סוגיות יידרש ראש המועצה הנבחר: "תפקידו של ראש המועצה, דווקא בתקופה זו, הוא לחזק את התושבים במובן אמוני, ערכי ויומיומי. בקרני שומרון דרים בכפיפה אחת עולים וותיקים, מעוטי יכולת ואמידים, דתיים וחילונים, ויש לדאוג לצרכים המוניציפליים של כולם: פיתוח גני ילדים, חיזוק תנועות הנוער, אכלוס לזוגות צעירים". עד לפני שנתיים, נרשם גידול נאה בקליטה בישוב: שכונת נווה מנחם, למשל, גדלה מ25 משפחות ל300 משפחות. בשנתיים האחרונות יש צורך להשקיע מאמצים גדולים יותר על מנת לשכנע זוגות צעירים להישאר או להגיע לישוב. הקשיים העומדים בפני הצעירים, רבים: הבתים יקרים, הדתיים רוצים להתיישב במסגרת גרעין דתי שלא מצליח לקום, והחילונים ככלל אינם אוכלוסיה שמספקת די זוגות צעירים חדשים, כיוון שהם עצמם צעירים יחסית לדתיים. "למרות הקושי הנוכחי, יש לתאר זאת בפרספקטיבה נכונה, כי בתחילת הקדנציה שלי היו כאן 4,200 משפחות, והיום אנחנו מדברים על גידול של 50 אחוז כמעט, 6,500 משפחות", אומר ליברמן. הוא לא מכחיש לחלוטין את קיומו של קיפוח מסוים בו נמצאת האוכלוסיה החילונית, ומצהיר שלמרות שבתקופתו השקיעו פי שניים בחילונים מאשר בדתיים, עדיין יצטרך ראש המועצה הבא להשקיע הרבה בשיפור השירותים לאוכלוסיה החילונית.

יש לכם את המשאבים הדרושים לצורך הקידום המתוכנן,או שהממשלה מצרה את צעדיכם מבחינה תקציבית?
"אין הנחייה פורמלית לייבש אותנו, אך כל המציאות של קידום פעילות מתקציבי הממשלה נעשית בעבודה איטית יותר משידענו בעבר. זו האווירה שמשדרים לפקידים במשרדי הממשלה. מחיר האיטיות כבד: האטה בתהליך הבניה ובהבאת הקרוונים גורמת לכך שהזוגות הצעירים לא רוצים לחכות, ועוברים למקום אחר. זה פוגע בקליטה ליישוב".

דיברת על הצורך לחזק את התושבים אידיאולוגית. בעבר היו דיבורים כאילו בקרני שומרון יש תושבים רבים שיסכימו לעזוב תמורת פיצויים.
"חלק מהתושבים כאן לא הגיעו מסיבה אידיאולוגית, ומעולם לא היו אנשי א"י השלימה. עם זאת, הימצאותם כאן עשתה את שלה. נכון להיום, אין כאן אף התארגנות של תושבים שמדברים על עזיבה מרצון. מאמצינו לחזק את החיבור האידיאולוגי של אותם אנשים, אכן קידמו אותם בכיוון זה".

במידה וייבחר כאן לראשונה מועמד חילוני לראשות המועצה, האם ייגרם נזק לציבור הדתי?
"הדבר לא נבחן במבנה אישי של אדם חילוני או דתי. השאלה היא האם אוזניו יהיו כרויות לשמוע את החברה הדתית כמו את החילונית. אם כך יעשה, לא יקרה שום אסון מבחינת הדתיים".

ליברמן מסרב להתייחס באופן אישי למועמדים, ולגבי מערכת הבחירות, הוא אומר כי היא אינה חריגה ממערכות בחירות במקומות אחרים. הוא גם חש באדישות מה של הציבור לכל התהליך, וקורא להם להתעורר.

טיפים לראש המועצה שייבחר?
"קודם כל אוזן קשבת. כשאדם נבחר לתפקיד כזה הוא חייב למחוק מהדיסקט בראש את כל הדעות הקדומות לגבי אנשים וארגונים, ולבוא בידיים נקיות לפרטים ולציבור, מתוך רצון לסייע. שנית, חשוב שראש הרשות ינסה לחבר אליו פוליטית את כל חברי המועצה, כדי למנוע מחלוקות שמעכבות את קידומם של הנושאים החשובים באמת".