בשבע 118: ילד פלא

שוקי הוא ילד מצויר, שבניגוד לילדים אמיתיים, הוא מחונך להפליא, ואף מצליח להעביר את המסרים הלאה

אמציה האיתן , ה' בכסלו תשס"ה

לפני כשישה שבועות כתבתי על הסרט "אלף עד תיו", מבית נועם הפקות. אם אינני טועה, הביקורת היחידה היתה על כך שפעילות הצפייה היא פסיבית, בעוד שניתן היום לשלב בדיסקים משחקים ופעילויות אינטראקטיביות. והנה התשובה האולטימטיבית לאותה טענה – "שוקי". הפקה (גם היא מבית "נועם הפקות") שכולה פעילות.

שוקי הוא ילד מצוייר, מהסוג שכל אחד מאיתנו מייחל שיהיו בביתו לפחות אחד או שניים כמוהו. ילד מחונך, מקיים את כל המצוות בשמחה, אינו מפריע בשעות המנוחה, קם בבוקר בזריזות, מברך בקול רם וברור, בקיצור – לא מציאותי.

שוקי מדבר בשפתם של הילדים הקטנים ומתחבב עליהם מהרגע הראשון. סיפורו של שוקי מתחיל מהשכמת הבוקר, מודה אני, נטילת ידיים וכמובן לבישת הציצית. יחד איתו הולכים הילדים להתפלל, מברכים את ברכות האוכלין, וגם לומדים את אותיות הא-ב והניקוד. אנחנו מלווים את שוקי בקניות ובהכנות לשבת קודש, וגם עוברים איתו את סעודת השבת, עם הזמירות, הלימוד המשותף עם אבא, וגם המשחקים.

האנימציה פשוטה, אבל לא דלה. הקולות של הילד ומשפחתו ברורים ונעימים לאוזן, והכי חשוב – מעבר לסיפור, המתקדם ממסך למסך, ישנם פעילויות ומשחקים, המסייעים לילד לזכור את המושגים החדשים שלמד, ולהפעיל מעט את השכל, שבחלק גדול מהיצירות היוצאות לשוק, מתבטל למשך שעה ארוכה.
ואם כבר משחקים, זה המקום להתייחס לכל אותם משחקי מחשב הנמכרים באלפיהם. אפשר למצוא אותם אפילו בחנויות המכולת והרשתות הגדולות, והמחירים שלהם הולכים ויורדים. אולי בעמותות להגנת הצרכן לא יאהבו את המשפט הבא, אבל מבחינתי, כמה שיעלו את מחירי משחקי המחשב, כך ייטב לילדינו המכורים. המחיר הנמוך מפתה את ההורים להכניס לביתם כל משחק חדש שיוצא, והילדים, הם מבטלים את זמנם על קפיצות מקלדת חסרות תועלת, ועל מתח מיותר שנובע מהשאלה, האם המפלצת הירוקה תצליח לירות בנחש, לפני שזה יפיל אותה לאש הבוערת בשורה שמתחתיה.
אם כבר להוריד מחירים, אז את אלה של המשחקים החינוכיים, שמקלקלים פחות את המקלדת, ומפעילים יותר את כח המחשבה, ולא את האצבעות. רוצים דוגמא – חיזרו אחורה כמה פיסקאות, והנה לכם משחק חינוכי ועדין.

חלקכם ודאי מכיר את התקליטורים מסדרת "שוקי", שנמצאים כבר זמן רב בשוק. לאחר ההצלחה של הראשון והשני, הגיעו גם השלישי והרביעי, וכמו בכל הצלחה – מגיע בסופו של דבר גם האוסף. אך זהו לא אוסף חלקי, אלא פשוט אריזה של ארבעת התקליטורים גם יחד. אם אינני טועה, ניתן גם לרכוש אותם בבודדים, אך החבילה כולה מהווה מתנה מאוד מכובדת לילד שנמצא בשלבי החינוך הראשונים שלו.

אם יש לכם סרטים חדשים הראויים להיכנס למדור, או סתם הערות מחכימות: amatsya@zahav.net.il