בשבע 118: אצלנו בחצר

, ה' בכסלו תשס"ה

מי שכינס השבוע על במה אחת את הרבנים הראשיים לשעבר יחד עם יו"ר המפד"ל, אפי איתם, והשר המתפטר, זבולון אורלב, לא היה אריאל שרון, אלא שלמה דברת. המלצות ועדת דברת לרפורמה בחינוך כוללות, בין היתר, פגיעה במוסדות הכשרת המורים בישיבות ההסדר, ביטול בתי ספר שיש בהם פחות מ-250 תלמידים (אורלב: "זה יסגור 50 אחוז מבי"ס של הממ"ד), וביטול הלימודים בימי שישי. הרב מרדכי אליהו הכריז שאם יכפו את הכללים הללו על הממ"ד, הציונות הדתית תגיב בהקמת זרם חינוך עצמאי. 'הארץ' מוסיף כי נציגי החינוך הדתי התרעמו גם על יחסו האישי של דברת לחינוך הציוני-דתי. לטענתם, בפגישה עמם הוא אמר כי "מערכת החינוך הדתית הצמיחה נוער גבעות במקום לחנך לראייה רחבה וכוללת".

אבל לא כולם מוטרדים מתוצאות החינוך הדתי. השבוע הגיעה למערכת העיתון עדות מעניינת: פלוגה של חיילים נשלחה לאבטח יישובים בקו התפר. המשימה כללה אבטחת יישובים דתיים מעבר לקו הירוק ויישובים חילוניים בתוך הקו הירוק. מספר חיילים דתיים נשלחו ליישובים החילוניים, בעוד חיילים חילוניים נשלחו ליישובים הדתיים. כיוון שהמשימה אמורה היתה להיות גם בשבת, בקשו החיילים הדתיים מהחיילים החילונים להתחלף בשיבוץ. להפתעתם החילונים סירבו. הנימוק שהם נתנו: בהתנחלויות של הדוסים מקבלים את החיילים פי אלף יותר יפה מאשר ביישובים החילוניים.

אתר NFC מדווח כי הרב הצבאי הראשי, הרב ישראל וייס, כינס לפגישה חשאית את הרבנים הצבאיים, והודיע להם כי הרבנות הצבאית עומדת ליטול חלק מלא ופעיל התוכנית ההתנתקות מגוש קטיף. הרב וייס פירט כי המשימה תכלול העברת מתים למקום קבורה חדש, הורדת מזוזות, ואיסוף ספרי קודש שיישארו בתום הפינוי. הרב וייס הוסיף כי מי שמסיבה מצפונית לא יוכל לעמוד במשימה יוכל לקבל ממנה פטור.

אברהם ברבי מהיישוב גדיד בגוש קטיף לא ממש מתרגש מקבוצת הפקודות המושמעת ברבנות הצבאית בעניין העברת הקברים. אבל הוא בהחלט מתרגש מהצעד שהוא עשה השבוע. 30 שנה לאחר שאביו נקבר בפאריז הוא הביא אותו בשבוע האחרון לקבורה בבית העלמין שביישובו, סמוך לקבר אמו. ברבי, בן ה60-, אינסטלטור במקצועו וממייסדי גדיד, לא חושש מפני העתיד. להפך. "אני גר פה עם בני משפחתי וגם הורי יהיו קבורים כאן לידי. אנו קוברים כאן את המתים כדי שיחזקו אותנו. הקברים הם כמו יתדות המחזקים את האוהל", אמר ברבי.

מני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה, החליט שלא לנקוט בהליכים פליליים נגד רבה של העיר העתיקה, הרב אביגדור נבנצאל. כזכור, בעקבות דברי הרב שברמה העקרונית מסירת חלקים מארץ ישראל חל עליה דין מוסר, תבעה ח"כ זהבה גלאון (מרצ) כי היועץ המשפטי יורה על פתיחת חקירה נגד הרב. מזוז השיב לגלאון כי הרב עצמו סייג את דבריו וקבע כי בימינו לא חל דין מוסר, ומשום כך אין מקום להיענות לבקשה.

פרופ' דוד קאסוטו מונה לתפקיד ראש המחלקה לאדריכלות במכללת יו"ש באריאל. קאסוטו נולד בפירנצה אטליה לפני 67 שנים. אביו נרצח באושוויץ ואמו, שנצלה מאותו מחנה, נפלה בשיירה להר הצופים. הוא גדל בבית סבו, פרופ' מ"ד קאסוטו, פרשן המקרא. את לימודי התיכון הוא עשה ב'מעלה' בירושלים ואת השכלתו האדריכלית רכש בטכניון. בין היתר הוא היה מעורב ביוזמות שימור של ירושלים וחברון. הוא כיהן 5 שנים כסגן ראש עיריית ירושלים ובמשך 20 שנה שימש כיועץ שר הדתות לענייני אדריכלות.
דוד קאסוטו נשוי לנעמי. הם מתגוררים בתלפיות בירושלים, ונמנים על קהילת בי"כ ש"י עגנון. לזוג 6 ילדים נשואים ו-14 נכדים, הפזורים בכל רחבי הארץ.

שתי קבוצות יריבות גדשו את איצטדיון יד אליהו במוצאי שבת: בתוך האולם התגודדו 8,000 יהודים שנענו ובאו לכנס הטפה של מיסיונרים, בראשות בני הין. מחוץ לאיצטדיון נערכה הפגנת מחאה של אלפי יהודים שזעקו נגד המיסיונרים. הרבנים שהשמיעו דברי תוכחה היו: הרב משה מאיה, רבה של יד אליהו; הרב מיכה הלוי, רבה של נחלת יצחק; יו"ר יד לאחים, הרב שלום דב ליפשיץ והח"כים ניסים זאב וניסים דהאן מש"ס. את הערב הנחה עורך עיתון 'בקהילה', בנימין ליפקין. הנוכחים הזכירו כי בעבר גם בנייני האומה השכירו את המקום למיסיונרים, עד שהחרדים החרימו את המקום למשך שנתיים ולבסוף הנהלת בנייני האומה נכנעה. כך תבעו המארגנים שיהיה גם הפעם. האם זה יעזור? ימים יגידו.

מפעל הבשר של 'טירת צבי' הביא הרבה נחת לחברים בעמק. בתערוכת KOSHERFEST הבינלאומית שנערכה בניו יורק, זכתה החברה במקום הראשון בקטגוריית 'המוצר הכשר החדש בתחום הבשר'. התערוכה נערכת 16 שנה ומעניקה ציונים ב19- קטגוריות שונות.

חדש בחצר של השכנים. אורי אליצור, מי שהיה בעבר ראש לשכת ראש הממשלה וכיום עורך את הירחון 'נקודה' הצטרף לאחרונה לצוות 'מקור ראשון'. שחקן רכש נוסף - אלי סהר, עד לאחרונה פרשן ספורט ב'הארץ', שיתמנה לעורך הספורט של העיתון. לאתר NRG יהדות אמר סהר כי "זה שאני לא הולך לעבוד בעיתון שגדעון לוי עובד בו, עושה אותי יותר מאושר".
(תמונה)


בוקסה: סוכן השב"כ נשתל עמוק

לא תמיד מצליח לשב"כ. לפני 13 שנה גויס לשורות הארגון סוכן שהיה אמור לשרת את היחידה היהודית בשב"כ. לאחר תקופת הכשרה, הוא הושתל בישיבה חרדית בירושלים כסוכן 'רדום'. מפעיליו הודיעו לו כי בבוא היום יקבל הנחיות לפעילות בקרב חוגים ימניים בישיבות ברסלב הירושלמיות, בישיבת מיר, חברון וישיבות נוספות.
לדברי העיתונאי יהושע מאירי, שחשף את הסיפור בתוכניתו בערוץ 7 באינטרנט, לפני כשנה וחצי יצרו מפעיליו של הסוכן קשר עמו, במטרה להפעילו. בפגישה שנערכה עמם הודיע להם הסוכן כי במהלך התקופה ה'רדומה' שלו הוא הושפע מהאווירה בישיבה, עד כי החליט לשנות את אורח חייו ולחזור בתשובה. ניסיונות חוזרים להפעיל עליו לחץ לא עזרו והבחור עמד איתן בסירובו. לדברי המאירי אירוע זה אינו בודד ולפחות מקרה אחד דומה אירע לאחרונה.