בשבע 118: תופסים מנהיגות

אפילו שרון כבר הפסיק להתעלם מהם. כנס מנהיגות יהודית השבוע הוכיח שלתנועה יש אחיזה רחבה בליכוד, ולא רק בקרב חובשי כיפות

חגי סרי- לוי , ה' בכסלו תשס"ה

"אני מאמין שברצון ה´ ובעזרתו אעמוד בראש ממשלת ישראל", כך הכריז יו"ר חטיבת מנהיגות יהודית בליכוד משה פייגלין, תוך שהוא קורא מתוך מכתב שכתב לנשיא ארה"ב ומציין כי "יתכן שיהיה זה עוד בתקופת שלטונך".

פייגלין, הכריז על התמודדותו בכנס השנתי של מנהיגות יהודית שהתקיים השבוע בבנייני האומה בירושלים. כשהוא חנוט בחליפה ועניבה פתח את נאומו בשעה 9:00 בערב עם פתיחת מהדורת "מבט", כיאה למועמד לראשות הממשלה.

"המהפכה האמונית כבר כאן", מכריז פייגלין ומביא כראיה את נצחונו של בוש באמריקה: "בוש ניצח בגלל שהלך על הקלף של ערכים דתיים וערכי המשפחה". לדבריו, מדובר בתהליך עולמי אך בישראל ש"איננה מדינה חופשית ,זה יהיה קשה מאד אבל יקרה".

כ2,000 איש הגיעו לכנס שהיה מאורגן באופן מופתי, נקי, שקט ולא מתלהם. איפה זה ואיפה ועידות הליכוד הרוגשות והסוערות. כבר הייתי בחיי בהרבה ועידות וכנסים פוליטיים, אבל שם היה משהו שונה שחסר היום במפלגות שחלקן עבשות ומרופדות בעסקנים אפרוריים. זה היה שונה אפילו מהליכוד הצבעוני והרועש. היה שם חזון, היתה אמונה יוקדת, וגם לא מעט תמימות וכל אלה מתובלים בהרבה להט.

כשעולה אדיר זיק לבמה, פורץ הקהל בתשואות סוערות וממושכות, רבים קמים על רגליהם. "פתאום יש לנו אהבה? תעזבו את האהבה", אומר זיק "להם יש מצעדי אהבה וגאווה. לנו יש מלחמה, יהודים!". אחר כך הוא קורא מתוך חוק "פינוי –פיצוי" במבטא גרמני כבד.

האולם היה מלא וגדוש במאות רבות של שביסים, כיפות, פאות וציציות מתנפנפות, וברקע נאומים על מנהיגות אמונית. מחזה הזוי משהו, שנראה כמו הרבה דברים, אבל בטח לא כמו הליכוד.
"נכון, את האמונה לא תמצא בתורת ז´בוטינסקי", מסביר לי פייגלין "אנחנו מוסיפים קודש לערכים הלאומיים, וכדאי שתדע ש30% מחברי מנהיגות יהודית אינם חובשי כיפה".

אחת התופעות בכנס שמיקדה את תשומת הלב, היא הופעתם הבלתי נבוכה בעליל של צעירים חרדים בני חסידויות שונות, בלתי מזוהים, ואפילו כאלה שהגיעו ממה שהם כינו -"עומק האגף האנטי ציוני".
"אני מזדהה עם מנהיגות יהודית", אמר לי חסיד ענוג מבט "הם אומרים בדיוק את מה שאנחנו אומרים. המחלוקת היא אולי קצת על הדרך. אני עדיין צעיר אבל אני אתפקד וגם אצביע ליכוד. בינתיים אני מסייע להם".

נסו אתם לדמיין עכשיו את הסצינה הבאה: צעירים שחורי מחלצות מצוידים בפאות מסולסלות וניצני זקן, מתדפקים על דלת ביתו של ליכודניק מהסוג העממי – קלאסי בשכונות באזור ירושלים. "שלום, אנחנו מהליכוד" הם אומרים, מגישים לו את עלון ´מנהיגות יהודית´ ומבקשים לשוחח עימו על הבחירות הקרבות למוסדות התנועה ותוכנית ההתנתקות. "בדרך כלל הם עושים פרצוף נדהם וכמעט נופלים", אומר אחד מאברכי הליכוד בחיוך רחב. "כשהם מתעשתים הם מתייחסים אלינו מאד יפה".

כוסית לרגל מותו של ערפאת
את ההיגיון שעומד מאחורי ההזדהות החרדית ניתן עוד איכשהו להבין ,אבל מה עושים שם יהודים גלויי ראש? "אני הייתי מעדיף שתהיה מדינת הלכה", מצהיר מרדכי דרבולוס מהרצליה "כן! מה שאתה שומע. אני באתי לליכוד רק בגלל מנהיגות יהודית, ותדע לך: כשאין זהות ומסורת יהודית -אין ארץ ישראל".

ביציאה מהאולם ראיתי אדם שעל פי מראהו משתייך לעדה של דדי צוקר. ראש מגולח למשעי ומשקפיים אינטלגנטיות שעונה לשם יגאל מאירוביץ´. "אני מרגיש שזה שואה", הוא אומר במבטא רוסי על קרבנות הטרור "אז באתי לבדוק אולי אתפקד". ומה עם חזון המדינה היהודית שלהם, אני מקשה, אתה מתחבר לזה? "כן", הוא עונה "למה לא. אני יהודי".

עוד קבוצה יחודית שהסתובבה בכנס הם אנשי "קבוצת המייסדים" וחוג "תגר", כולם אנשים מבוגרים שזוכים לכבוד רב מצד מנהיגות יהודית . רחל בדני תושבת תל אביב מ"תגר" אומרת בהתרגשות ובכאב רב: "פעם היו אדישים, היום כל השטח גועש ויש הרבה כעס... יש לנו ילדים ונכדים ואנחנו לא יודעים לאן אנחנו משאירים אותם". וכן, היא בהחלט מתחברת למסרים של מנהיגות יהודית: "היהדות היא זו שהחזיקה אותנו, אחרת היתה התבוללות, לא היתה מדינה. הלוואי ששבת תהיה יום מנוחה, לאו דווקא דתית". רחל מעריכה מאד את שרון אבל מאוכזבת ממנו, מתנגדת להתנתקות, חוששת ולא מבינה אותו. גם השחיתות בליכוד גורמת לה זעזוע ובושה.

חברתה ציפורה מזרחי קובעת בנחרצות:"היום זה לא ליכוד, אני מצטערת. לא על מדינה כזו חלמנו ובטח לא על מנהיגות כזו. הייתי עכשיו בגוש קטיף: איזה מקום פורח איזה פאר! נצבט לי הלב, זו הרי הארץ שלנו".

בסיום הערב, לאחר שקיימו הגרלה על מגרש של חצי דונם בגוש קטיף ואירוח במלון בנווה דקלים, הרימו הנוכחים כוסית לציון מותו של ערפאת.
הבעיה בכנס היתה שלא רק שהוא לא היה נראה ליכוד, אלא שהליכוד עצמו לא ממש טרח לבוא. למעט עוזי לנדאו, איוב קרא ומיכי רצון, לא התייצב איש מחברי סיעת הליכוד בבנייני האומה. מילא חברי הליכוד שתומכים בשרון, אבל להיכן נעלמו אותם אלו המכונים "המורדים"?
מבדיקה קצרה שערכתי בקרב חלק מהקבוצה, התברר שלכולם היו אמנם מילים חמות לומר על מנהיגות יהודית אבל רובם היו בכנס כזה או אחר ברחבי הארץ.

"נכון, הוזמנתי", אומר ח"כ גלעד ארדן, שגם נחשב למועמד המועדף על מנהיגות יהודית לתפקיד יו"ר לשכת הליכוד, "אבל כבר התחייבתי ונסעתי לנצרת".
לח"כ יולי אדלשטיין יש מילים חמות לומר על מנהיגות יהודית: "אני מעריך מאד את החבורה הזו. היו לה הישגים מרשימים. מדוע לא באתי? כי לדעתי חשוב יותר לבלות בכנס במחיצתם של אנשי גוש קטיף".

ח"כ לאה נס היתה בכנס באילת: "אני לא זוכרת שהזמינו אותי", היא אומרת ומציינת שהיא מסכימה עם חלק מהמסרים של מנהיגות יהודית, למשל בעניין ההתנתקות, אך לא בכל דבר.
ח"כ קרא, רק לשם השוואה, אמנם לא הוזמן אך הגיע וזכה לכבוד מלכים מצד הקהל.
פייגלין באורח מפתיע, מבין את אלה שלא רוצים להגיע: "התקשורת יצרה מצב שכל מי שרק עובר ליד מנהיגות יהודית מותקף ומוקע אל עמוד הקלון".

מבצע ´מצודה´
בקרב חברי סיעת הליכוד שוררת הסכמה כי מנהיגות יהודית, המונה 134 חברי מרכז, היא תנועה חזקה, חדורת מוטיבציה מעוררת קנאה, ומאורגנת היטב. עכשיו כשריח הבחירות ממלא את חלל האוויר, גם המתנגדים מבינים שלא כדאי לתקוף חזיתית קבוצת כוח שעשויה לקבוע את גורלך.
אבל בשקט אפשר לשמוע גם ביקורת עניינית שאיננה דמוניזציה, כמו זו של אחד מבכירי הליכוד שאומר לי: "הכיוון שלהם נכון, אבל הם מתבדלים, אין להם קשרים רחבים בתוך הליכוד. רק לאחרונה רואים אותם קצת יותר בכל מיני כנסים של ליכודניקים, גם בנושאים שאינם קשורים כלל להתנתקות". הבכיר מוסיף כי מעשים כמו שימוש במשרוקיות בוועידה, או שתית יין לרגל מות ערפאת לא מוסיפים להם הערכה רבה בקרב חברי הליכוד. "זה פשוט לא מכובד", הוא אומר ומציין כי גם "קבוצת המייסדים" ו"חוג תגר" הבית"ריסטים, שמקורבים למנהיגות יהודית, "לא אוהבים את הסגנון הזה".
לבכיר בליכוד יש גם ביקורת ממוקדת יותר, כלפי ראש התנועה פייגלין: "ישנה טענה שהוא מנטרל כל מנהיגות ימנית, הוא לא אוהב לצידו יותר מדי אנשים".

פייגלין נבוך מאד מהביקורת הזו: "זה כמעט לא קורה, אבל נכון שאנחנו בתנועה מרחיקים מישהו אם אנחנו חשים שיש לו אג´נדה נוספת או שיקולים זרים, מלבד המחויבות למנהיגות יהודית. בכל מקרה אדם מסור לעניין ישולב מיד בהנהגה ואם יתאים יותר ממני באותו שלב, אז גם יהיה מועמד במקומי". פייגלין אומר גם כי היה מצפה שמי שיש לו ביקורת שיביע אותה בגלוי: "אני מעולם לא תקפתי בדמות שאולה".

באשר לניתוק מיתר חברי הליכוד, זה כנראה כבר היסטוריה. חברי מנהיגות יהודית פותחים בימים אלה במבצע ארצי ארוך טווח ורציף, שהוא שכלול של הביקורים בבתי מתפקדי הליכוד ערב המשאל. כל מתנדב מקבל תיק מיוחד של אזור מגוריו, ובו מפה שבה מסומנים 10 חברי מרכז ליכוד בטווח של חמש דקות הליכה מבית המתנדב. פעם בחודש על המתנדב לבקר אצל כל ליכודניק, לשוחח איתו ולתת לו חומר הסברה שכולל בין היתר את עיתון "המצודה"- עיתון מנהיגות יהודית. מטרת "מבצע מצודה" היא פתיחת "ציר עוקף תקשורת" לכלל חברי הליכוד, שתאפשר היכרות אמיתית עם ערכי מנהיגות יהודית.

בפני מנהיגות יהודית יש עכשיו שתי מטרות עיקריות: הראשונה בטווח הקצר- הבחירות ליושבי ראש של המרכז, מזכירות ולשכת הליכוד. הבחירות יערכו ב21 בנובמבר. במנהיגות יהודית תומכים בעוזי לנדאו שמתמודד על תפקיד יו"ר המרכז מול צחי הנגבי , במיכי רצון לראשות המזכירות מול ישראל כ"ץ ואברהם הירשזון, ובגלעד ארדן ללשכת הליכוד מול דני נווה.

המטרה השניה והעיקרית, היא לנצח בפריימריס הקרובים של הליכוד. הם גם בטוחים יותר מתמיד כי בכוחם לעשות את הדבר. הדבר הזה, שאיש אינו יודע אל נכון מתי בדיוק יקרה, מצריך תשתית רחבה וגיוס תומכים רבים ככל האפשר. לכך נועד בין היתר אותו "מבצע מצודה" שבו פושטים מתנדבים על בתי הליכודניקים.

במקביל ל"מבצע מצודה" פועלת מנהיגות יהודית יחד עם גופים נוספים בליכוד, תחת מטה משותף שנקרא "מטה הפריימריס אנחנו הרוב" שמרכז נתן אנגלסמן. המטרה המוצהרת היא הקדמת הפריימריס כדי שאפשר יהיה להתארגן בזמן לפני הבחירות ולהדיח את שרון.

לשם כך הם זקוקים ל600 חתימות שהן 20% מכלל חברי המרכז, כדי לכנס את הועידה ולהחליט על הקדמת הפרימריס. במבצע בזק שערכו בחודש האחרון הם גייסו כמעט את כל החתימות הדרושות. אנגלסמן מציין כי "כרגע אנחנו משהים את ההגשה לוועידה כדי להגיע למצב של 40% חותמים, ומסיבות טקטיות נוספות".

אולמרט נכנס בגללנו
כמה מתפקדים יש כבר למנהיגות יהודית? המנכ"ל מיכאל פואה מתפתל למשמע השאלה: "אין הברכה שורה אלא בדבר הסמוי מהעין". לאחר לחץ מתון הוא נעתר לגלות שבמפקד לפני שנתיים היו להם "באזור ה10,000 ומאז שמרנו על כוחנו ואף הכפלנו".

האם כל המסה הזו אכן מתקבלת לתנועה? זו שאלה טובה, כי כזכור הוקמה במצודת זאב "וועדת קבלה" שמטרתה לסנן את המתפקדים באמצעות זימונם לבירור אם הם נאמנים לעקרונות התנועה. "שטויות. בולמים רק אותנו", אומר פואה "אני יודע על אנשים שמוזמנים, באים לוועדה ואח"כ אומרים להם "לא הגעתם אז אתם נדחים". לעומת זאת המעטים האחרים שמתפקדים כן נכנסים".

משה ברנדווין, שועל ליכוד וותיק מזה עשרות שנים וחבר "מרחב יש"ע בליכוד" הגיע לכינוס "סתם מסיבות אישיות". הוא טוען כלפי מנהיגות יהודית כי "סך הכל זה כישלון חרוץ מאד. בירושלים הם לא הצליחו להביא אפילו ציר אחד, ובזכות בני ברק יש להם 130 חברי מרכז. צריך להבין שבסך הכל הצירים שהיו קודם, הם אנשי מרחב יש"ע שרובם חילונים מהערים הגדולות ביו"ש. הם הוחלפו על ידי אנשי הישובים ביש"ע שהם חובשי כיפות. הם לא היו פחות אידיאולוגים ממנהיגות יהודית, אז איפה השינוי הגדול?".

ומה עם הכשלונות? פואה נאנח למשמע השאלה ומפטיר: "אולמרט. הוא הגיע למקום ה33 ובלעדינו אולי לא היה נכנס. לא הכרנו את המערכת, תמכנו חלקית גם בלימור לבנת ורוני בר און שלא הכרנו וכולם הבטיחו הבטחות. לא הצלחנו להכניס חבר כנסת, ויש עוד טעויות רבות אבל היום אנחנו מנוסים הרבה יותר".

אתה באמת מאמין שאתה מסוגל להיות ראש ממשלה ? שאלתי את פייגלין. "אני אולי הכי פחות מתאים להיות ראש ממשלה אבל יותר ראוי מהאופציות שיש להנהגה היום. בתוך הספקטרום הזה נמצאת התשובה. אם ברגע זה יהיו בחירות אין לי סיכוי, אבל אנחנו מדברים על תהליך. זה יכול להיות מאד מהר, בתוך העשור הקרוב ואולי קודם. ברגע שיהיה דבר כזה ארוץ מול כל אחד, יהא אשר יהא".
מה תגיד לאנשים שרוצים להעניש את הליכוד או שהם סבורים שהפלת הליכוד לפני ביצוע ההתנתקות תסכל אולי את ביצועה?

"הליכוד לא יתרסק בעתיד הנראה לעין וישאר מפלגת שלטון. לבוחרים בבית אל ובעפרה אין יכולת לשנות את הליכוד או להפיל אותו בבחירות, רק לשנות מבפנים בתהליך מתמשך". לדעתו שרון כלל לא מתחשב במפלגות הימין, הן לא יכולות לעצור אותו. רק בליכוד הוא באמת מתמודד. "לכן כדי להצביע נגד שרון יש להצביע ליכוד. שרון מאד רוצה שנתייאש מהליכוד ונעזוב אותו לנפשו כדי שיוכל לעולל לעם הזה כל מה שליבו חפץ".