בשבע 119: מכתבים למערכת

, י"ב בכסלו תשס"ה

לוחם ומחנך

המפגש הראשון שלי עם רפאל איתן היה בכינוס של ´נוער צומת´ באריאל בהיותי נער צעיר. רפול נאם בפנינו על משמעות החינוך לאהבת הארץ כדי ליצור את החיבור בין עולמנו כנערים ובין עתידנו כחיילים ואח"כ כאזרחים ומתיישבים.

רפול האמין שמורה בישראל נמצא במעמד של אלוף בצה"ל. בתקופת כהונתו כרמטכ"ל ייסד את פרויקט ´נערי רפול´, תוכנית שנועדה לעזור באמצעות חינוך לשכבות אוכלוסייה נכשלות להתגייס לצבא ולתרום למדינה.
רפאל איתן ייצג בעיני את מה שהתנועה הציונית ניסתה להציג בראשית דרכה - את אחיזתנו בארץ-ישראל באמצעות עבודת אדמה, ההתיישבות וחקלאות – ´עוד דונם ועוד עז´.
במהלך פעילותי בצומת פגשתי אוסף של אנשים מטובי הארץ: לוחמים, חקלאים, כפריים ועירוניים. ברפול היה את כולם.
מותו הטראגי מסמל כי אויבי ישראל לא יכלו לו, ורק איתני הבריאה הביאו בסופו של דבר למותו של הלוחם ואיש החינוך.
יהי זכרו ברוך.
תומר פרייז (דובר ´נוער צומת´ לשעבר), אזור


מי הדליף לאילנה דיין
התוכנית ´עובדה´ של אילנה דיין עסקה השבוע בעניינו של סרן ר´ החשוד בווידוא הריגה. בתוכנית שודרו הקלטות אותנטיות מזמן אמת של האירוע הנדון, וחמור מזה: הקלטות אותנטיות מחדר החקירות. זו היא אחת ההדלפות החמורות ביותר בתולדות צה"ל. כזכור, רק לפני כשבועיים הודח מפקד אוגדת עזה, תת אלוף שמואל זכאי, בחשד שהדליף לעיתונות, למרות שהדבר לא הוכח.
והנה, במקרה זה לא היתה כל תגובת גינוי, ולא דרישה לחקירה, מצד המערכת הצה"לית, המשפטית או הפוליטית.
האם ייתכן שההדלפות נעשו ברשות ובסמכות של בכירים במערכת הצבאית?
אדוה נוה, שערי תקוה

שלום – או השמדת עם?
נתאר לרגע שחלום המדינה התגשם. חתמנו על הסכם שלום עם שליט מרמאללה. הפרטים לא ישנו דבר: בגדול, נישאר בלי יהודה ושומרון. כיצד נתגונן למחרת ברצועת החוף הצרה והצפופה, המטווחת עד הים מן ההרים שעזבנו? מלחמות הרי פורצות מתוך השלום דווקא, וחתיכת הנייר איננה קו הגנה!
בניגוד לאופוריה משיחיסטית של הפונדמנטליזם החילוני, אני שואל שאלת כפירה: כיצד נגייס מילואים ונעביר אותם לחזית או חזיתות, כאשר כל עיר, צומת, בסיס צבא או שדה תעופה יופגזו בקטיושות? האם מדינה שרוחבה 15 ק"מ היא בת קיימא באזורנו המטורף?

הייתכן כי גם עשור אחרי אוסלו וגם ההתעוררות העולמית של הטרור המוסלמי לא לימדונו דבר?
כל אלטרנטיבה, כל מלחמה וכל "כיבוש" עדיפים על הנתיב הזה, שאנו פוסעים בו בעיניים עצומות. הרי השומרון חולשים עלינו לחיים או למוות מכל בחינה שהיא: צבאית, אקולוגית ואידיאולוגית. טוב לחיות עם בעיותיהם מאשר למות בלעדיהם.
אריה וודקה, קרני שומרון


מחאה לא שקטה
(בתגובה למכתב למערכת ´ביזוי וביזיון´, גיליון 117)
בניגוד לטענות שהעלה אהרן כהן במכתבו על אתר החפירות בעכו, אני ראיתי דברים שונים.
עברתי במקום מספר פעמים ונוכחתי שההפגנות כלל לא היו שקטות. ראיתי חרדים שהתעמתו עם שוטרים ללא סיבה נראית לעין; שמעתי את החרדים צועקים לעבר השוטרים: "נאצים", בוזזים" ו"שודדים".

היו גם מפגינים שנכנסו לכביש, עצרו את התנועה וגרמו לפקקים. הם עמדו גם בסמוך לפסי הרכבת והפריעו לתנועתה.
אגב, כלל לא בטוח שמדובר בקברים יהודיים. יש אומרים שהקברים האלה הם בכלל קברים של תורכים וצרפתים מימי נפוליאון, שלחמו אז בעכו.
לא היה עדיף להימנע מהמאבק שלא מוסיף כבוד לציבור הדתי?
הודיה שבח, עכו

ארבה לקחים
אפשר ללמוד לא מעט על התנהלות הרשויות באופן כללי מטיפולן בפרשת הארבה. תחילה הסבירו לנו ביחידה לפיקוח על הארבה (מעניין במה עסקו שם ב-50 השנה האחרונות?) שאין סיכוי שהוא בכלל יגיע לארץ. אחר כך הרגיעו שבכל מקרה אנחנו ערוכים והחגבים המזיקים יושמדו מיד עם הגיעם לתחומי ישראל. בהמשך טענו שאמנם אי אפשר לבלום את הארבה, אך הוא לא יגרום נזק רב ולא יגיע למרכז הארץ. כשנחילים קטנים נצפו בגוש דן, במשרד החקלאות לא התרגשו והשליכו את יהבם על מזג האוויר: הקור יוציא למכרסמים המעופפים האלה את התיאבון.
נקווה שלא נצטרך לשמוע אותם מתרצים מדוע הושמדו יבולים רבים.
מי שסבור שמדובר רק על כשל מערכות בודד - תופעה נקודתית שמתרחשת פעם ביובל, כנראה לא חשב ארבה.

שרה לוי, באר שבע

עוד מסמר בארון הליכוד
דומני שתוצאות ההצבעה בוועידת הליכוד מורות שאכן המפלגה הזו הגיעה לסוף דרכה.
תכניתו התמוהה של ראש הממשלה לגירוש יהודי גוש קטיף מבתיהם ומאדמתם היתה ראשית הסוף. למרות ששרי הליכוד והח"כים יכלו למנוע את התגבשותה, לא כך קרה, ורובם הצביעו בעד הגירוש.
סבור הייתי לתומי שוועידת הליכוד תתקן את המעוות ותבחר בעוזי לנדאו, השר היחיד שהצביע נגד הגירוש ליו"ר מרכז הליכוד. אך נכונה לי אכזבה - צחי הנגבי, חסיד הגירוש נבחר.
כמי שנמנה עם ותיקי הארגון הצבאי הלאומי, דואב ליבי על מה שאירע לליכוד. איך הפכה תנועה שתחילתה בארגון הצבאי הלאומי, המשכה בתנועה החרות, ושיאה בתנועת הליכוד, לגרורה של מפלגת העבודה ויח"ד.
משה בודק, חיפה