בשבע 119: אצלנו בחצר

, י"ב בכסלו תשס"ה

לפני שלושה שבועות דיווח מדור זה כי בעקבות דבריו של מנכ"ל תנובה, אריק רייכמן (שדימה את ההתנחלויות לגרורות סרטניות), החליטו בעלי מכולות בנימין להחרים את מוצרי תנובה. כשבתנובה הבינו שעוד מעט הם יבכו על הרבה חלב שנשפך, הם נחפזו לשלוח ביום חמישי האחרון נציגי מכירות מטעמה למכולות ביישובים שונים, כדי לפייס את דעת המתיישבים.

'מעריב' מוסיף כי בסיור נכחו בכירים מאגף המכירות של החברה, אשר בדרך כלל אינם נוהגים 'לרדת לשטח'. אבל אנשי "סרטן הכיבוש" לא ממהרים להתרצות מכמה משפטי כיבושין. השבוע יוזמת ההתנתקות מתנובה עברה להילוך מתקדם כשמועצת יש"ע מטה מאמ"צ ומטות ערים החליטו על חרם צרכנים מקיף על כל תוצרת תנובה.

מבוי סתום בוועדה לבחירת דיינים. ביום שני השבוע הסתיימה ללא הכרעה ישיבה מיוחדת, בה היו אמורים להיבחר דיינים חדשים. עוד טרם כינוס הוועדה נוצרה חזית אחידה בקרב הגוש החרדי שכללה את הליטאים ואת אנשי ש"ס, במטרה לבחור דיינים על טהרת החרדים ולדחוק החוצה את המועמדים הדתיים-לאומיים. כתגובה לא נותר לנציגי הציונות הדתית כל מוצא זולת חבירה לחילונים. כתוצאה מכך נוצר תיקו: חמישה מחברי הוועדה הצביעו למועמדים החרדים וחמישה חברים אחרים הצביעו למועמדים הדתיים-לאומיים. לאחר ההצבעה אמר ח"כ ניסן סלומיאנסקי: הצלחנו לטרפד את מגמת החרדים וש"ס – למחוק את הציונות הדתית מבתי הדין".

במוצאי שבת הסתלק לעולמו הרב אליהו כ"ץ, רבה של באר שבע ב35- השנים האחרונות. בן 88 היה במותו. הרב כ"ץ היה חתנו של הרב ישכר שלמה טייכטאהל, שחיבר את הספר 'אם הבנים שמחה'.

לוויה אחרת שנערכה השבוע היתה לגווילי ספר תורה שנבזז ונשרף בידי פורעים, ככל הנראה ערבים. שרידי הספר התגלו לפני כשבוע על ידי שני תלמידי ישיבה שטיילו במורדות הוואדי הסמוך לבית חנינא, צפונית לירושלים. בשבת האחרונה מצאו נערים בדואים קרעים נוספים מגווילי ספר התורה. במכון פאר הניחו את כל הגווילים בכדי חרס מיוחדים וביום שני הם נישאו על אלונקה בדרך להר המנוחות בירושלים. על פי הוראת רבני ירושלים בטלו אלפי יהודים ממלאכתם והלכו אחר האלונקה עד לבית העלמין.

15 תלמידים מכיתות י"א וי"ב מהישיבה התיכונית שבמעלה אדומים יוצאים מדי שבוע לשיקום חלקות וקברים בבית הקברות בהר הזיתים בירושלים. התלמידים מנקים את החלקות הישנות, חושפים מצבות של קברים בני מאות שנים שאיש אינו יודע על קיומם והתכסו במשך השנים בלכלוך, מנקים את המצבות וצובעים את האותיות, כך שמתגלה שם האדם הקבור במקום.

קמפיין עם רגישות: חברת דן סירבה להעלות טיזר (סיסמה מקדימה) לקמפיין הרדיו של תחנת השידור 'קול חי', כך מדווח עיתון הפקס 'אייס'. הטיזר היה אמור להכיל משפט אחד: "החרדים לא מוכנים להקשיב לכלום". לאחר כמה ימים היה אמור להצטרף אל הטיזר הנ"ל משפט נוסף: "חוץ מרדיו קול חי". ואולם כיומיים לפני העלאת הטיזר על 500 אוטובוסים של 'דן', חזר בו ערן זיסקין, מנהל הפרויקטים באגף השיווק של 'דן' מהסכמתו, מהחשש שהמשפט הבודד יפגע ברגשות החרדים. בלית ברירה החליטה תחנת הרדיו לפרסם את הסיסמה בשלמותה. יצויין כי באוטובוסים בירושלים לא הקפידו על רגישות זו, ושם המשפט השלם הופיע על האוטובוסים רק כמה ימים לאחר פרסום הטיזר.

קמפיין בלי רגישות: חברת 'וואלה' יצאה עם טיזר משלה –'יש אלוקים' (כמובן שעם ה"א). אפילו בחוצות בני ברק נמצאו שלטים עם סיסמה זו. יפה פרץ, חברת המועצה מטעם המפד"ל בחיפה, פנתה להנהלת אתר 'וואלה' בדרישה להסיר את הסיסמאות מעירה. בתגובה אמר לNRG, הפרסומאי של הקמפיין אילון זרמון כי "מדובר בעוד דוגמה לגבולות שמנסים לחנוק את חופש הביטוי והיצירה".


משלחת של אנשי בריאות ומינהל מדרום קוריאה מבקרים השבוע ב'יד שרה' במטרה לבדוק הקמת שירות זהה בסאול. הביקור יימשך 3 ימים ובמהלכו ייפגשו חברי המשלחת, בראשות פרופ' קו סאן מאוניברסיטת יוניסאי, עם מנהלי המחלקות והאגפים ב'יד שרה'.

שוטרי ההגירה נדהמו: עובד לא חוקי מצא דרך מקורית, אך לא ממש יעילה, להתחמק מהם – הוא התחפש לבחור ישיבה חרדית, כך מדווח NRG. הסיני מצא פרנסה במטבח הישיבה השוכנת בשכונת 'מאה שערים'. כדי להתחמק מעיני החוק הוא החליט ל'התמזג' עם הסביבה. הוא יצא לשוק וחזר עם בגדים הולמים ואף הוסיף כיפה שחורה מהודרת. לאחר כשנתיים הגיע המידע למודיעין משטרת ההגירה. בחקירתו התברר כי הוא הסתנן לארץ מהגבול הדרומי. לפני גירושו מהארץ דרשו השוטרים ממנהלי הישיבה לשלם לעובד את שכרו, ודאגו שייפתח נגדם תיק בגין העסקה בלתי חוקית.

מי בכלל רוצה שופינג בשבת?

מי שחושב שרק לדתיים חשוב שבשבת תשרור במדינה אווירה שונה מיום חול – טועה בגדול. סקר שערכה לאחרונה מינה צמח בהזמנתו של הרב רפאל הלפרין, בעליה של רשת אופטיקה הלפרין, מגלה כי אלו שחוזרים ומספרים לנו כי רוב עם ישראל רוצה להפוך את יום השבת ליום שופינג – פשוט מטעים אותנו. אמת, המתחמים המסחריים בשפיים ועל אדמות קיבוצים אחרים שוקקים פעילות בשבתות, אבל בבדיקה מקיפה יותר מתברר שהם מייצגים מיעוט קטן בחברה הישראלית.

הסקר ביקש לעמוד על העמדות השונות בחברה הישראלית כלפי שמירת אווירת השבת וכיצד ראוי לבלות בשבת. מהסקר עולים ממצאים מרתקים: 68 אחוז מכלל הציבור היהודי בישראל רוצים מאוד או די רוצים שבישראל תורגש אווירת שבת. כאשר נתנו למרואיינים שתי אפשרויות: או לבלות בבית ו/או בטיול עם בני המשפחה לעומת האפשרות לצאת לקניות לבד או עם המשפחה, ענו 91 מכלל הנשאלים כי הם מעדיפים את האפשרות הראשונה. רק 6 אחוז מקרב קבוצת המדגם ענו כי הם בוחרים לצאת לשופינג. אגב, מקרב החילונים צידדו רק 10 אחוז באופציית הקניות.

על חשיבותה של ארוחת ליל שבת משפחתית קיים קונסנזוס נדיר בחברה הישראלית (או בכל חברה חופשית אחרת): 99 (תשעים ותשעה!) אחוז מהמרואיינים ענו כי ארוחה זו חשובה מאוד (92 אחוז) או די חשובה (7 אחוז).