בשבע 120: אצלנו בחצר

, י"ט בכסלו תשס"ה

בשעה שמערכת המשפט בהנהגת השופט ברק נוגסת סמכויות מרשויות שלטון אחרות במדינה הבג"ץ עושה הכל כדי לכרסם גם בסמכויות בתי הדין הרבניים. השבוע פסק בג"ץ כי לבתי הדין הרבניים אין סמכות שיפוטית על יהודים שאינם אזרחי ישראל. את התביעה נגד בתי הדין הגיש סרבן הגט הצרפתי מישל סבג, שבעת ביקורו בארץ נעתרו הדיינים לבקשת אשתו בנפרד, ועיכבו את חזרתו לצרפת. אחרי 4 חודשים של דיון קיבלו שופטי הרוב, איילה פרוקצ'יה ויהונתן עדיאל את עתירתו של סרבן הגט. "סמכויות בתי הדין הרבניים אינן משתרעות על יהודי העולם כולו", היה נימוקם המרכזי. השופט אליקים רובינשטיין נותר בדעת מיעוט. עולם מעניין, שלא לומר הפוך: דווקא הפמיניסטית פרוקצי'יה אוטמת את לבה לצרתה של אישה. מה שעוינות ל'ממסד הדתי' יכולה לעשות.

ככל שהדבר תלוי בחברת הכנסת מרינה סולודקין (ליכוד), סמכויות הרבנים לא ישתרעו גם על יחידות צה"ל. בהצעת חוק שהיא הגישה מוצעת רפורמה של ממש בחיי הדת במדינה. כל חייל שאין באפשרותו להינשא לפי כללי ההלכה יוכל להינשא "באמצעות קצין נישואין בדרך שתיקבע בפקודות הצבא". ידיעות אחרונות שהביא את הסיפור השבוע הכתיר את הידיעה בכותרת הראויה: "הרי את נשואה לו, בפקודה".

היכל יד אליהו לא יארח יותר קבוצות של מיסיונרים. כזכור, לפני כמה שבועות נערך במקום ערב של הטפה להתבוללות. בעקבות זאת קראו חוגים חרדיים לנתק מגע מההיכל כל עוד הוא מושכר לכנסים מיסיונריים. כעת, מדווח האתר החרדי 'לדעת', הודיעו מנהלי היכל יד אליהו לראשי 'יד לאחים' ולרב רפאל הלפרין כי יותר הם לא יאפשרו קיום אירועי מיסיון במקום. כמו כן הם הפקידו מכתב בידי הרב הלפרין שהמקום לא יערוך יותר אירועים בשבתות.

אירוע תרבותי נדיר התקיים השבוע בהיכל התרבות בתל אביב. באירוע התכנסו זמרים מהשורה הראשונה כדי לבצע שירים שכתבו משוררי תור הזהב של השירה העברית העתיקה. את האירוע יזם והפיק ניצן זעירא שמאס בהוויה התרבותית הרווחת ברחוב הישראלי, המחקה את הצעקני והריקני שבתרבות האמריקנית. וכל זאת, מדגיש זעירא, כאשר במרתפים שלנו נמצאים אוצרות תרבותיים אמיתיים. באין איש או מוסד הרים זעירא את הנטל לבדו והשבוע הגיעו לערב שהוא יזם 2500 אנשים כדי להאזין, בין היתר, לאהוד מאיר ואביתר בנאי, ברי סחרוף, האחים אהרן ויונתן רזאל ולהקת המדרגות. כל אלה ביצעו את שיריהם של יהודה הלוי, אבן עזרא, ר' ישראל נג'ארה, דונש הלוי שמואל הנגיד ואחרים.

הרב זלמן נחמיה גולדברג, חתנו של הרב שלמה זלמן אוירבאך זצ"ל, התמנה לנשיא ואב בית הדין בד"ץ 'קהילת יראים' בירושלים ובד"ץ חומת הכשרות שעל ידו, כך מדוח רדיו קול חי.

ביום חמישי השבוע מציינים תשע שנים לפטירתו של אבי הכיפות הסרוגות, הרב משה צבי נריה זצ"ל.

יארצייט אחר צוין ביום חמישי שעבר בבנייני האומה בירושלים. עשר שנים חלפו מאז הסתלק ר' שלמה קרליבך ז"ל. לציון האירוע נערך מופע, שהונחה על ידי אבשלום קור. במופע השתתפו אהרן רזאל, סיני תור, עדי רן, חיים דויד ונפתלי אברמסון. הערב הסתיים בביצוע משותף של כל האמנים אל מול קהל משולהב.

סקר ראשון מסוגו שערך משרד הבריאות מגלה: אם הורים בארץ היו יכולים לבחור מראש את מין התינוק – רבים מאוד היו עושים זאת. 'מעריב', שהביא את הסקר, מדווח כי פערים גדולים נרשמו בין החילונים לדתיים בסוגיה זו: 43 אחוז מקרב החילונים היו שמחים לבחור מראש את מין התינוק שלהם, לעומת 18 אחוז בלבד מקרב הדתיים והחרדים. בקבוצת ההורים המעוניינים לבחור - 56 אחוז מהם היו בוחרים בבן, לעומת 44 אחוזים שהיו בוחרים בבת.


מחפשים דירה (או נכון יותר – סיכוי לדירה) במאה שערים ב-96 דולר? כדאי לכם לקרוא את השורות הבאות. עסקני תולדות אהרן בירושלים החליטו כי הגיעה העת לבנות בית מדרש גדול במאה שערים. לאחר מאמצים גדולים הם הצליחו לגייס 150 אלף דולר, סכום רחוק מהתקציב שנדרש לפרויקט. ואז נדלקה הנורה לאחד מהר' אהרלאך: "בכסף שאספנו נקנה דירה בת 3 חדרים בשכונה", שח החסיד לחבריו. "ואת הדירה הזו נגריל בקרב מי שיתחייב לחתום על הוראת קבע של 8 דולר לחודש למשך שנה". בני החבורה הבינו שאם יחתמו רק 10 אנשים על הוראת הקבע הם בשכונה כבר לא יוכלו להסתובב, ולמרות זאת הם לקחו את הסיכון. עד כה חתמו כ7000- על הוראת הקבע והגבאים מאמינים שעד חנוכה, מועד ההגרלה, הרשימה תתפח ל10,000-. חישוב מהיר מלמד שעד כה נאספו 672 אלף דולר.

יעקב חלם על פסגת הר ארטיס

יעקב אבינו חלם את חלומו המפורסם עם הסולם בהר הסמוך לבית אל – הר ארטיס (פסגת יעקב), כך מכל מקום היה משוכנע פרופ' זאב וילנאי ז"ל, מגדולי חוקרי ארץ ישראל ועתיקותיה.
את הגילוי הזה חשף לאחרונה המרצה לתנ"ך, ד"ר חגי בן ארצי, בגיליון האחרון של בטאון אוניברסיטת בר אילן. בראיון ליומן הלילה של ערוץ 7 באינטרנט הוסיף בן ארצי כי הגילוי הזה היה ידוע לו כבר לפני 24 שנה, מאז ביקורו של פרופ' וילנאי בבית אל בשנת תש"ם.

הזיהוי המקובל במחקר המקראי הוא האתר בורג' ביתון, שנמצא כקילומטר מדרום לחורבות העיר המקראית בית אל. ואולם וילנאי, כאמור, חלק על פרשנות זו. בסיור שערך וילנאי בהר ארטיס הוא ייחס את אתר הקבורה המקודש למוסלמים של השייח' עבדאללה כאתר חלום יעקב. לדעתו של וילנאי, הקדושה שמייחסת המסורת המוסלמית לאתר זה מקורה במסורת יהודית מושרשת. ואכן, כותב בן ארצי במאמרו, במהלך סקר ארכיאולוגי שנערך באותן שנים נמצאו סביבות האתר עשרות רבות של מערות קבורה יהודיות מתקופת בית שני.

יתד נוספת לעיגון תיאוריה זו מוצא וילנאי בתצפית הייחודית שמעניק רכס הר ארטיס. באותו מקום זכה גם יעקב להבטחת הארץ - "שא נא עיניך וראה מן המקום אשר אתה שם צפונה ונגבה וקדמה וימה". ואכן, מפסגת הר ארטיס ניתן לראות את החרמון בצפון, שפלת החוף במערב, הרי ירושלים והרי חברון בדרום ואת הרי גלעד במזרח.