בשבע 121: אצלנו בחצר

, כ"ו בכסלו תשס"ה

דודי זילברשלג עשה כבר כמה דברים מועילים וחשובים בחייו, אבל לספר השיאים של גינס הוא עומד להיכנס בזכות היוזמה האחרונה שלו: החנוכייה הגדולה בעולם. בשיתוף עם עיריית ירושלים וחברת החשמל נבנתה בכניסה לבירה חנוכיית ענק. משקלה – חמישים טון. ירכה וקנה, גביעיה, כפתוריה ופרחיה עשויים מ1800- פנסים. רוחבה – 21 מטר וגובה כל קנה מתנשא ל20- מטר. בעיריית ירושלים מציינים כי כמות האור שמפיקה החנוכייה, גדולה מכל התאורה הקיימת בכביש ירושלים-תל אביב.


לא הרבה מצליחים לעשות פרסומי ניסא מ1800- פנסים, אבל הרבה, הרבה מאוד, מקפידים על פרסומי ניסא במודל הסטנדרטי. מסקר שערכה חברת הסוללות ´ורטא´ עולה כי 78.6 אחוזים מהישראלים מקפידים על הדלקת נרות בכל אחד מימי החג. גם כשמעיינים בנתונים שבפלח החילוני מתקבלת תמונה מעודדת: 61.7 אחוז מהם הצהירו כי ידליקו נרות בכל ימי החנוכה. רק 14.2 מהחילונים אינם מתכוונים כלל להדליק נרות בחנוכה.

לא כולם מגלים רגישות למורשת בית חשמונאי. יום לפני חנוכה עלו טרקטורים על אתר ארכיאולוגי נדיר באזור מודיעין והחריבו בית בד חשמונאי, כך מדווח אתר האינטרנט של ערוץ 7. המקומם הוא שההרס נעשה למרות התחייבות לשמר את המקום לדורות הבאים. באתר הולכת ונבנית שכונה חדשה בעיר מודיעין. לאחר שהתגלו הממצאים הארכיאולוגיים נערכו דיונים בין הגורמים השונים והוסכם שלא לפגוע במקום. השבוע עלו, כאמור, טרקטורים על המקום והחריבו אותו. ד"ר עפרה אורבך, יושבת ראש העמותה לשימור אתרים, סיפרה שבמקום היה מתקן לייצור שמן באמצעים שאינם מקבלים טומאה. בנוסף, נמצא צמוד לבית הבד מקווה טהרה. אורבך מעריכה שצמידות המקווה לבית הבד ואמצעי ייצור השמן בכלים שאינם מקבלים טומאה מעידים כי באותו מקום יוצר שמן שנועד לשימוש במקדש. "הורסים לנו את הקבלות על ארץ ישראל", קבעה אורבך במרירות.
והפעם מהרסינו מאיתנו יצאו.

מהפכה עולמית בתחום כרטיסי האשראי: לראשונה יונפק כרטיס אשראי שלא יהיה ניתן להשתמש בו בשבת. כך הוחלט ביום שלישי השבוע בקרב קבוצת יזמים, הפועלת בחודשים האחרונים להכנסת כרטיסי אשראי שיטיב עם הרוכשים במקומות שומרי שבת. אלי הולנדר, מנכ"ל ´פלאנט טיים´, מספר כי הרעיון נולד לראשונה בעקבות גל פתיחת הקניונים בשבתות. המטרה לייסד את מועדון החברים הגדול בארץ (לשם השוואה: ב´חבר´, מועדון הצרכנים הגדול בארץ, רשומים כ100- אלף חברים). חברי המועדון החדש ישתמשו בכרטיס האשראי החדש, שיונפק במסגרת לאומי קארד, בכל מקום כבכל כרטיס אשראי אחר, ואולם במקומות שומרי שבת הם יהנו מהנחות מיוחדות. באופן טבעי יעדיפו חברי המועדון להגיע למקומות שם יזכו להטבות שאחרים אינם זכאים להם. וכך גשמי הברכה ירדו גם בערוגות של הסוחרים שומרי השבת וגם בערוגות של מחזיקי כרטיס האשראי שומר השבת.
(
הרב יובל שרלו פרסם בשבוע שעבר מאמר באתר NRG יהדות. המשפט הקודם לא ממש מצדיק אייטם בעיתון. הסיפור נמצא בסוף המאמר. מערכת NRG בישרה שם שלא ניתן להגיב על דבריו של הרב. הרב שרלו הבהיר ל´בשבע´ כי הוא זה שתבע מהנהלת האתר תנאי זה, והכל בשל כוויות מתגובות משולחות רסן שנכתבו נגדו בעבר. שאלנו את רועי שרון, עורך NRG יהדות, אם גם עיתונאים שכותבים באתר ייהנו מפריבילגיה זו. שרון ענה בלאו תקיף: "עיתונאי נכנס בידיעה מראש לשלולית הרפש ויודע כי הוא עלול גם לחטוף ריקושטים. אצל רב אני מחויב בכבודו. אבל גם אם עיתונאי יפנה אליי ויעיר לי על תגובה פוגעת ולא עניינית כלפיו אנפה אותה מהאתר".


כנס רבנים נערך במוצ"ש בירושלים. המטרה – לאסור על תלמידי הישיבות להשתמש הטלפונים סלולריים. הנימוקים – ביטול תורה, תכנים מסוכנים (אינטרנט, צפייה בטלוויזיה וכיוצ"ב), בזבוז אדיר של כספים (מידע שנמסר באותו כינוס: מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה - בית חרדי ממוצע מוציא מעל 12 אחוז (!) מהכנסותיו על הוצאות טלפונים).
הכנס נערך בירושלים, כדי לאפשר את השתתפותו של הרב שלום יוסף אלישיב. כן השתתפו בכינוס: האדמו"ר מגור, הרב אהרן לייב שטיינמן, האדמו"ר מבעלז והרב וואזנר.


חסדי נעמי, כל ילד יודע, מציבים עגלות לתרומות מצרכים בכל רחבי הארץ. בשבוע שעבר נעלמו העגלות ברחבי פתח תקוה.
משה כהן, מנכ"ל חסדי נעמי, לאן העברתם את העגלות?
"אנחנו העברנו?! תשאל את עיריית פ"ת. הגיעו לילה אחד לקחו – וזהו".
דוברו של יצחק אוחיון, ראש עיריית פ"ת: "איסוף עגלות הרווחה הינה החלטה עירונית גורפת. העגלות נאספו מכל המקומות הציבוריים בעיר. נתנה התראה מראש לכל עמותות הרווחה".
מצער לגלות שמר אוחיון מפגין את שרירי הניהול שלו על עגלות מזון ליתומים ואלמנות. היינו מצפים לגילוי נחישות מעין זו כנגד עבריינים שפלשו לשוק העירוני וכנגד מפרי חוק אחרים שמתעלמים מתוכניות תב"ע בכל רחבי העיר.

בוקסה: הגיבור האמיתי של דורנו
לצד המאבק הנחוש של יושבי גוש קטיף, הם לא שוכחים את הדאגה לכוחות הביטחון הנושאים בנטל של ההגנה על יישובי הגוש. ביום שני השבוע חנכו תושבי האזור צריף, שישמש את החיילים כפינה חמה ומפנקת. במקום הוצב ספר מבקרים. ערן שטרנברג, דובר מועצת חוף עזה, מדווח כי הספר מתמלא במכתבים מרגשים של חיילים, המספרים כיצד ניתן ללמוד הכנסת אורחים מיושבי הגוש.
אחד מכותבי המכתבים היה לא אחר מאשר מפקד האוגדה המודח, תא"ל שמואל זכאי. כותרת המכתב היתה "על הגבורה". במכתבו כותב זכאי את המשפטים הבאים: "ערב חג החנוכה ראוי שנזכור כולנו מהי גבורה אמיתית. הגיבור האמיתי איננו החייל בקרב הממלא את חובתו להגן על עמו ומולדתו. הגיבור האמיתי הוא מי שאיבד את היקר לו מכל ובחר להמשיך ולחיות, להמשיך ולתת לארצו ולעמו. דוד חתואל הוא הגיבור האמיתי של דורנו ומסמל יותר מכל את נצח ישראל. מי ייתן ונהיה כולנו – חיילי צה"ל וכלל עם ישראל ראויים להקרבתו של דוד. יידע כל לוחם בעבור מה ובעבור מי אנו נלחמים. עד יום מותי אזכור את טלי והילדות. עד יום מותי אנסה להיות אדם ראוי לדוד. שמואל זכאי"