בשבע 122: אצלנו בחצר

, ג' בטבת תשס"ה

בעקבות תחילת הקרנת סדרת הטלוויזיה 'הישיבה', העוסקת בהוויה של ישיבת כפר הרא"ה, התראיין ראש הישיבה, הרב אברהם צוקרמן לערוץ 7 באינטרנט. למרות שהרב שבע רצון מהסדרה, הוא קבל על כך שדווקא הצד הישיבתי חסר בעלילה "לא רואים את הישיבה בלימודיה ולא רואים אותה בתפילותיה", אמר הרב. על עצם גישתו לטלוויזיה ענה הרב תשובה מורכבת. הוא מאמין כי יש לחנך את הבנים חינוך טוב שיצטרכו כמה שפחות להשתמש בטלוויזיה, ואולם "דווקא מדברי גדולים וצדיקים קיבלתי הדרכה שכל מה שמתחדש בעולמנו זה רצונו של הקב"ה. אם הקב"ה לא היה רוצה לא היו מגלים את הרדיו ואת הטלפון וגם לא את הטלוויזיה".


ירידה ניכרת בהיקף הקניות בשבתות, כך מבשר עיתון העסקים 'גלובס'. בנובמבר 2004 ההיקף הכספי של הקניות בשבתות היה בשיעור של 27 אחוז ביחס לממוצע קניות יומי, לעומת 40 אחוז בנובמבר 2003 . לדברי אריאל גנוט, מנכ"ל גמא העוסקת בסליקה של שוברי תשלום בכרטיסי אשראי, אחת הסיבות לירידה היא הארכה ניכרת של שעות פעילות החנויות והקניונים בימות החול.

ב'אגד' הצליחו להביך את המגזר החרדי. בבדיקות שערכה חברת הנסיעות בירושלים התברר כי דווקא בקווי המהדרין (בהם הנשים עולות לחלק האחורי של האוטובוס), כרבע מהנוסעות 'מתפלחות' ולא משלמות את כרטיס הנסיעה. בעקבות המידע פנו ב'אגד' לאישי ציבור במגזר החרדי כדי להגביר את ההסברה בעניין. "האינטרס שלנו הוא לשרת את הציבור החרדי, אבל אף אחד לא עובד בחינם", אמר ל'ידיעות אחרונות' יוסי צ'צקס, מנהל מחוז ירושלים ב'אגד'. הרב שלמה רוזנשטיין, חבר מועצת עיריית ירושלים, המייצג את הציבור החרדי מול 'אגד', מסר בתגובה: "מדובר בתופעה שולית אך חמורה, ויש צורך להפנות תשומת לב בעניין החינוכי. מאידך צריך גם להעלות יותר מבקרים לאוטובוסים לטפל בבעיה".

מוטי זיסר מסתער על הטלוויזיה, אבל בדרך לכיבוש היעד הוא מצהיר הצהרות מעניינות על הקשר שבין בעל הון דתי לפעילות עסקית בשבת. זיסר רכש לאחרונה 50 אחוז מקבוצת 'כאן', המתמודדת במכרז להפעלת ערוץ 2. לשאלה איך יתמודד, כאדם דתי, עם שידורי הערוץ בשבת, ענה זיסר: "צריכים להבדיל בין מה שמוטי זיסר חושב באופן אישי לבין מה שמוטי זיסר חושב כבעלים של חברה ציבורית בישראל. אנחנו חיים במדינה שרוב האנשים בה חילונים. כללי ההתנהגות של הציבור שחי ביחד בישראל קובעים שיש שידורי טלוויזיה בשבת. אני כאדם דתי באופן אישי הייתי אולי שמח שזה לא יהיה, אבל אני לא יכול לעמוד ולקבל החלטה כזאת".

ארבעה ימים של כיף מרוכז עברו על 400 מתושבי גוש קטיף, בימי החנוכה ביישוב נוף אילון. יזמי האירוח היו רמי ומימי ליבר והרב איתי בר לוי תושבי נוף אילון. אלא שהיוזמה לא החלה השנה. לפני 4 שנים, כשפרצה מלחמת הטרור, הם קיבלו על עצמם לארח בחנוכה תושבים מגוש קטיף. המסורת נשמרה, וגם השנה בחג גבורת המעטים הם הגיעו ליישוב המארח. רוח ההתנדבות הדביקה את כולם: מעשרות שמרטפיות שאימצו את ילדי האורחים ועד לאמנים שהתרמו מזמנם. למקום הגיעו גם הרב אליהו בקשי דורון, הרב שמחה הכהן קוק והרב יעקב אריאל, כדי להעביר שיעורי תורה. אושי גרוס, חגי לובר ודוד החקיין לקחו פיקוד על הקטע הבידורי.

האגודה לזכות הציבור לדעת מעניקה מדי שנה את הפרס הישראלי לביקורת התקשורת. ביום ראשון הקרוב תעניק האגודה, בטקס חגיגי שיערך בתיאטרון ירושלים, את הפרס לאסתר הרצוג על מאבקה הנחוש כנגד התרת שידור ערוצי פורנוגרפיה, וכן שידורי טלוויזיה בעלי גילויי אלימות ומין, וכל זאת כשהיא עומדת אל מול עוצמת ברוני התקשורת. כן תעניק האגודה פרס לד"ר עמוס כרמל, עורך מדור דעות של 'ידיעות', על מאמציו להביא לאיזון פוליטי בין הדעות המפורסמות במדור.
(תמונה)

לפני 56 שנה, בנר שני של חנוכה, נערך קרב עקוב מדם בכיבוש הכפר עיראק אל מנשיה, בכיס פלוג'ה (היום – קריית גת). בקרב נפלו 87 חיילים מהפלוגה הדתית של גדוד 33 מחטיבת אלכסנדרוני. ביום רביעי האחרון נערכה האזכרה השנתית לזכרם בנחלת יצחק.


אלטרנטיבה תרבותית: חנוכה הפך לחג של פסטיבלים, פסטיגלים, קרקסים ופעלולים לילדים. רובה המוחלט של תעשיית בידור הילדים מנסה לתרגם לעברית את נוסחת הבידור האמריקנית, הלוא היא יוון המודרנית. אל מול הרבים הללו קמה קבוצה קטנה בשם 'תאיר' המנסה להביא תרבות אחרת – יהודית יותר. בחנוכה חברי הקבוצה יצאו עם פסטיבלים משלהם בתל אביב ובירושלים. הפסטיבלים כללו תיאטרון עם חומרים יהודיים, מופעי פנטומימה, קולנוע ילדים וסדנאות יצירה. האור הייחודי שלהם גירש הרבה מהחושך.

מעשה ברב שחטא בכתיבה
אם לפני כמה שנים מישהו היה אומר לכם שר"מ בישיבת הסדר יצליח לכתוב רומנים שיהפכו לרבי מכר ויודפסו בהוצאה לאור מהשורה הראשונה – סביר להניח שהייתם ממליצים לאותו אומר לנסות ולשדרג עצמו לתפקיד רב פורים. אבל הבדיחה הפכה לאמת שצמחה מהארץ. הרב חיים סבתו יצא לפני 7 שנים עם ספר ביכורים 'אמת מארץ תצמח', שלושה סיפורים על גלגוליה של משפחה מיוצאי חלב. הספר הפך ללהיט ובהוצאת 'ידיעות אחרונות', המו"ל של הרב, חיכו בקוצר רוח לספרו הבא. הרב לא אכזב. שנתיים מאוחר יותר הוא השיק את 'תיאום כוונות', סיפורה המרגש של חבורת לוחמי שריון במלחמת יום הכיפורים. האליטה התרבותית לא יכלה יותר להתעלם מהרב הסופר והעניקה לו את פרס ספיר ופרס יצחק שדה. 30 אלף עותקים מהספר נמכרו בשפות שונות. עתה יצא הרב סבתו עם 'כעפעפי שחר' – סיפורם של ארבעה חברים ירושלמים, המביאים את אווירתה של ירושלים האותנטית.

שירלי יצחקי, דוברת הוצאת הספרים של 'ידיעות אחרונות' מסרה ל'בשבע' כי לראשונה נכנס הרב סבתו לרשימת רבי המכר של העיתונים הגדולים. בשבוע שעבר ב'מעריב' (מקום 3) ובסוף השבוע הזה ב'ידיעות' (מקום 4). יצחקי הוסיפה כי בהוצאה היו זהירים והדפיסו בתחילה כמה אלפי ספרים, ואולם ביקושי השוק גרמו לכך שבתוך שבועיים הודפסו עשרת אלפים ספרים – "צעד נדיר בישראל בתקופת מיתון".