בשבע 123: תרבות ופנאי (סרט)

יצחק כרמלי, אברך חביב, מתייר בעולם ומציג את האתרים השונים גם מזווית יהודית, כולל סיפורי צדיקים

אמציה האיתן , י"א בטבת תשס"ה

דמיינו לעצמכם את הסצינה הבאה: הילד הקטן שלכם קורא לכם בגאווה כדי להראות לכם עבודת יצירה מדהימה שעשה לבדו. הציור אכן מרתק, הילד מוכשר, אבל משטח העבודה הוא הקיר המזרחי של חדר השינה. אין לי מושג מה אתם תעשו, אבל אני (מניסיון...) הייתי מחמיא לו בגאווה בלתי מוסתרת. אחרי המחמאות הייתי מנסה גם להשחיל הערה ומציע לו לפעם הבאה נייר עבודה סטנדרטי.

זהו המשל. הנמשל, הוא סדרת הסרטים "יומן מסע" בהוצאת נועם הפקות. יצחק כרמלי מוביל אותנו ברחבי העולם בארבעה תקליטורים, ומשתף אותנו בחוויות המסע שלו. בדרך הוא עושה כמעט את כל הטעויות שצלמים חובבים נוהגים לעשות, אבל כמו במשל, אי אפשר לבוא אליו בטענות. הוא כל כך מלבב ומרתק שזה יהיה פשוט קטנוני להתלונן על הצילום הבלתי יציב, הזום הדיגיטלי, או המעברים החדים מאזור אחד למשנהו.

כרמלי הוא אברך חרדי חביב שהחליט לכבוש את העולם במסעותיו הבלתי שגרתיים. את עיקר העבודה הוא עושה בבית – לומד את האזור, ההיסטוריה, הגיאוגרפיה והאתרים היהודיים. לאחר תחקיר מעמיק הוא יוצא למסע קצר ומפרך וחוזר עמוס בחוויות, ומה שיותר חשוב – בצילומים.

מי שמכיר את הסדרה של אייל פלד, "מסע עולמי", יזהה ודאי את אב הטיפוס של סדרת המסע. בסרט הראשון אף ניתן היה לראות את הלוגו של כרמלי, מזכיר במקצת את הלוגו המפורסם של מסע עולמי. בחוכמה עשו יוצרי הסידרה כשהחליטו לגנוז אותו בסרטי ההמשך.

אל תנסו למצוא כללים בדרכי המסע של יצחק כרמלי. השיטוט שלו ברחבי העולם, חוצה גבולות, שפות ותרבויות. הוא אינו חושש להגיע גם למקומות שישראלים אחרים היו עושים הכל כדי שלא להיקלע אליהם. השפה שלו קולחת ועממית, כך שכל אחד מתחבר אליו בקלות ונשבה בקסמי הסקרנות הישראלית שלו. בהסבריו הוא משלב מידע עכשווי, יחד עם היסטוריה כללית ויהודית. בין לבין הוא משלב גם סיפורי צדיקים, אמונות תפלות ואפילו אגדות עם מיסתוריות.

בעיר חלם נוכל לשמוע מפיו את סיפורי החלמאים שעליהם גדלנו, ובעיירה גור, את תורתו של האדמו"ר מגור. האווירה מתחלפת באחת כשמגיעים למחנות ההשמדה בפולין, או לאיזור שבו היה הגטו היהודי בוורשה.

כרמלי הוא כלל-עולמי. בכל מקום הוא משתלב בנוף הכללי ומשתדל שלא להוות חריג בחברה. לסיור בירדן הוא גידל שפם וחבש מצנפת ירדנית, ובאירופה הוא מסתובב עם כובע תיירים סטנדרטי.
הוא משתף אותנו גם בפרטים הפחות חשובים של המסע, ודוקא דברים אלה הופכים את הסרט לאישי ומאוד נוגע. כך למשל בעלייה לאתר המזוהה כקבר אהרון הכהן בירדן, שם אנחנו חוששים לגורלו, כשהמלווים הירדנים מנצלים את מי השתייה שלו, ההולכים ואוזלים.

אי אפשר להיפרד מהמסע ללא המלצות להמשך הדרך. קודם כל, המשך ללכת – אנחנו מאחוריך. אבל אל תשכח לצייד את הצלם שלך בקלטת לניקוי ראש ההקלטה, ובחצובה, לצילום הנופים בצורה יציבה. כדאי גם לציין שאפשר להקליט קריינות באולפן, במהלך העריכה, וכך להתגבר על הקלטות סאונד המלוות ברעשים ובהפרעות סביבתיות.

לסיכום – אם אתם מרגישים שהגיע הזמן להסתובב קצת בעולם, אבל אינכם רוצים לצאת מארץ ישראל, או שסתם אין לכם כסף לכרטיס – הנה החלופה הזולה יותר – יומן מסע עם יצחק כרמלי. מהר מאוד גם אתם תתאהבו באיש החביב הזה ובסיפורי המסע שלו.

לדיווח על סרטים חדשים הראויים להיכנס למדור, או סתם הערות מחכימות: amatsya@zahav.net.il