בשבע 124: אצלנו בחצר

, י"ח בטבת תשס"ה

לעמרי שרון, בנו של ראש הממשלה, יצא שם של שתקן. השבוע עלתה המחשבה שאולי הוא נוהג לשתוק לא מפני שאין לו מה לומר, אלא משום שהוא מה-זה פוחד שאנשים ישמעו את סגנון הדיבור שלו. בראיון שהעניק לערוץ 7 באינטרנט הרב דוד דרוקמן, רבה של קריית מוצקין, הוא הביא עדות מצמררת אודות לשונו של היד החזקה לבית משפחת שרון. וכך העיד הרב דרוקמן: "לפני 3 חודשים סיפר לי רב עיר בדרום הארץ שעמרי שלח אליו את ראש העיר כדי לומר לו בשמו ´אם תמשיך לפעול בנושא שלמות הארץ אני אקרע לך את הפרצוף´".

החלטה בירוקרטית לכאורה, של אגף כוח אדם של צה"ל עלולה לקעקע את השתלבותם של חרדים במערך הסדיר של צה"ל. לאחרונה החליט פורום שכלל את הרמטכ"ל משה (בוגי) יעלון, סגנו האלוף דן חלוץ וראש אגף כוח אדם, האלוף אלעזר שטרן, לשחרר בשחרור מוקדם מאות חיילים סדירים. המכנה המשותף לכל המשוחררים – היותם נשואים. על פי כללי ת"ש (תנאי שירות) חייל נשוי זכאי לתוספת במשכורת החודשית שלו, והקודקודים החליטו שהדרך לחסוך בעלויות עוברת בשחרור החיילים הנשואים. בפעם הראשונה בתולדות צה"ל משחררים סדירים בגלל עלותם הכלכלית. גורמים בצה"ל אמרו ל´מעריב´ כי להחלטה זו סיבה עמוקה יותר – צה"ל אינו מעוניין לקלוט לשורותיו חיילים חרדים. "ההחלטה תהיה קריטית לגבי אפשרות גיוס חרדים לצה"ל בגיל 24, כפי שמציעה ועדת טל. שכן, רוב החרדים בגיל זה הם נשואים ואף אבות לילדים", אמרו אותם גורמים.

ראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, החליט שהגיע הזמן להקים את המתנ"ס הראשון בארץ לציבור החרדי, והקצה לשם כך מיליון שקל מקופת העירייה. המהלך הזה הניב תגובות באתר החרדי ´בחדרי חרדים´. בעוד אחד מברך על "עוד צעד בדרך לנירמול הציבור החרדי", חברו לאשכול התגובות מנבא שקנאי ירושלים ייצאו בקרוב עם פשקווילים בנוסח: "אל תצריכנו לא לידי מתנ"ס בשר ודם…"

עוד בשורה בחזית שמירת השבת: חברת התעופה ´ישראייר´, המחדשת את טיסותיה בימים אלה בקו ניו יורק-תל אביב, התחייבה שלא לטוס בשבת – כך מדווח האתר ´לדעת´. ´ישראייר´, כמו המתחרה שלה ´אל-על´, הגיעה למסקנה כי הימנעות מטיסות בשבת תותיר בקופה שלה יותר כסף מאשר הפעלת הקו ביום השביעי ואיבוד לקוחות שומרי שבת בשל כך.

בט"ו בטבת חל יום ההילולא של האדמו"ר מנדבורנא, הרב חיים מרדכי רוזנבוים זצ"ל. האדמו"ר הסתלק לפני 27 שנים ומאז יושב על כיסאו ממשיך דרכו האדמו"ר הנוכחי, הרב יעקב ישכר בער רוזנבוים שליט"א. בשבת פרשת ויחי הגיעו למעלה מאלף חסידים לשבת התאחדות בחצרו של הרבי, וביום שני עלו חסידיו לפקוד את קברו בהר הזיתים.

ביום ראשון הקרוב תטוס קבוצת יהודים למצרים להילולא של הצדיק הרב יעקב אבוחצירא זצ"ל, הקבור בדמנהור במלאת 125 שנים לפטירתו. הרב יחיאל אבוחצירא, רבה של רמלה, אמר לערוץ 7 כי גורמי ביטחון בקשו ממנו שלא לטוס השנה בשל התרעות לפיגועים. למרות זאת הם מתכוננים להגיע למצרים ולפקוד את מקום קבורתו של הצדיק. השבוע התקיימה הילולא לזכרו ברמלה. הרב אבוחצירא הוסיף כי בארץ ההילולות לזכרו מתקיימות למעלה מ-50 שנה.

380 פעילות ומתנדבות של תנועת האישה הדתית-לאומית ´אמונה´ התכנסו ביום שלישי השבוע למושב התשיעי של הוועד הפועל של הארגון. נושא הכינוס היה מקומו של ארגון נשים דתי בעידן של התכנסות פרטית ואינדווידואלית. בין נושאי הדברים היו יו"ר ´אמונה´, ליאורה מינקה, סגנית היו"ר עו"ד דינה האן ונשיאת הארגון, יהודית היבנר.

היום, יום חמישי, יתקיים כנס המשותף לרבנים ולפסיכולוגים. הכנס, שייערך באוניברסיטת בר-אילן, נערך בעקבות מגמה גוברת בקרב המגזר הדתי והחרדי לפנות לסיוע בקרב פסיכולוגים מקצועיים, במקביל להתייעצויות עם רבנים. הכנס ינסה לבחון אפשרויות לשיתוף פעולה בין רבנים לפסיכולוגים במהלך הטיפול. את הכנס יזמו המחלקה לפסיכולוגיה בבר-אילן, ארגון רבני צהר והמכון הפסיכולוגי שילה.

לאחרונה הוציאה לאור הרשות למחקר של המכללה האקדמית יהודה ושומרון את הספר ´ועשו לי מקדש´. הספר, בעריכתם של יעקב אשל, אהוד נצר, דוד עמית ודוד קאסוטו, מכיל מבחר מאמרים הדנים בבתי הכנסת החל מהתקופה החשמונאית ועד ימינו אלה.

יש למישהו מושג מה הגורם החשוב ביותר אצל ישראלים בבחירת מקום הקנייה של מוצרי מזון? בדיוק כדי לדעת את התשובה לכך, סקר המינהל לתכנון מחקר וכלכלה שבמשרד התמ"ת את הנושא. 45 אחוז ממשקי הבית בישראל דרגו את המחיר כשיקול הראשון בחשיבותו בבחירת מקום הקנייה. כ28- אחוז דרגו את מידת הקרבה של החנות לביתם כגורם העיקרי. אדיבות וניקיון דורגו בראש רק אצל 11 אחוז.
כאשר בדקו את נושא המחיר בקבוצות שונות עלו התוצאות הבאות: 48 אחוז מהגברים ציינו את המחיר כגורם משמעותי אל מול 44 אחוז בקרב הנשים. גם הדתיים והחרדים מעניקים לנושא זה משקל רב יותר(55 אחוז) מאשר החילונים (37 אחוז).

הקבר הלך לאיבוד
חוויה לא-שגרתית עברה לאחרונה על תושבת עכו שהגיעה לבית העלמין הישן בעירה, לאחר שתקופה ארוכה לא בקרה בו. לתדהמתה גלתה האישה שהקבר של בתה איננו, כך מדווח ´הארץ´. סיפורה הקשה של האישה התחיל לפני 23 שנה כשבתה, שהיתה אז בת שנה, נפטרה. היא נקברה בבית העלמין, ולאחר שנולדה לה ולבעלה בת נוספת יעץ להם רב, כך העיתון, שלא לפקוד יותר את הקבר. לאחרונה הגיעה הבת לגיל המצוות והאם, שוב ע"פ עצת הרב, לקחה את הבת, לראשונה, לקבר של אחותה. לתדהמתן, במקום קבורת הבת ניצבה מצבה של אדם אחר. גם בדיקה במשרדי בית העלמין לא פתרה את התעלומה: המצבה הזרה אכן עמדה בגוש ובחלקה בה היה רשום שמה של התינוקת.
הממונה על בתי העלמין מטעם המועצה הדתית, בני ביטון, אישר את פרטי הידיעה וטען כי ייתכן ומדובר בטעות ברישום. עם זאת, הוא גם לא שלל אפשרות שחלקת הקבר נמכרה ונקבר בה אדם אחר. יצוין כי לפני 4 שנים פירק המשרד לענייני דתות את המועצה הדתית בעכו, בשל כשלים שנמצאו במערך הקבורה. בין היתר נחשפה פרשה של קבורה כפולה בבית העלמין.