בשבע 124: מכתבים למערכת

, י"ח בטבת תשס"ה

איפה ההוכחות?
(בתגובה ל´כאן ביתי´, גיליון 123)
התאכזבתי לקרוא את טענתו של ח"כ הנדל, שסיבת המהפך של שרון היא "כעומק החקירה, כך עומק החקירה". האם דיני לשון הרע לא חלים כשמדובר באיש ציבור? גם אם נניח שהדיבור הזה הוא לתועלת (ויש לבחון הנחה זו), הרי שאין שום הוכחה בעולם שהאשמה זו נכונה. לכן, גם אם מר הנדל חושב כך, אין לו שום היתר להביע זאת ברבים.
בלי קשר לצדקת המאבק, אין שום הצדקה לרמוס עבורו את ההלכה - שהרי המאבק הוא לשם שמים - גם כשזה מאוד קשה. ובעזרת ה´ נעשה ונצליח.

אבי קימל, גבעת שמואל

אפילו לא נובחים

ח"כ יצחק הרצוג הוא אחד המנצחים הגדולים בבחירת השרים של מפלגת העבודה.
במהלך השבוע הירבה הח"כ הצעיר והנמרץ להתראיין בכלי התקשורת ואלה פירגנו לו בדרך כלל.
רק מעטים זכרו כי מר הרצוג היה מהנחקרים העיקריים בפרשת עמותות ברק שהדיפה ניחוח כבד של שחיתות. בעצם הוא לא ממש נחקר, אלא בחר באופן מביש לשמור על זכות השתיקה.
האין זו חובת התקשורת להזכיר לנו שאיש ציבור זה סירב לענות לחוקריו, או שכלל זה חל רק על אנשי ציבור כאריה דרעי, נעמי בלומנטל ודודי ואפל?
כלב השמירה של הדמוקרטיה יודע לנשוך כאשר הוא רוצה, אך כאשר מדובר במי שתואם את העדפותיו הפוליטיות והחברתיות, הוא מעדיף להירדם.

ציפי שנקמן
רמת השרון


השאלה המוסרית האמיתית
בעוד שכל כלי התקשורת עוסקים בהרחבה בשאלה האם נכון להשתמש בטלאי הכתום, הם מתעלמים מבעיה מוסרית חמורה הרבה יותר. מזה זמן רב חיים תושבי גוש קטיף תחת מטר פצמ"רים. ירי המרגמות וטילי הקאסם התגבר במיוחד לאחר שראש הממשלה הכריז על תוכנית התנתקות. בשבועות האחרונים נפלו עשרות פצמ"רים בגוש ופגעו בגני ילדים, מועדוני נוער ובית כנסת.
בנס הדבר הסתיים רק בנרצחת אחת ומספר נפגעים. כל ממשלה בעולם לא היתה מוכנה לקבל ירי כזה על תושביה והיתה רואה בזאת הכרזת מלחמה. אך ממשלת ישראל מצהירה כי תפעל בצורה מוגבלת בלבד, כדי שלא לסכן את ניצחונו של אבו מאזן בבחירות. ניצחון אותו הגדיר אהוד אולמרט כאינטרס ישראלי עליון.
המסקנה: ממשלת ישראל מעדיפה לסכן את חיי תושבי גוש קטיף, מאשר לסכן את עתידו הפוליטי של אוהב ישראל הידוע, אבו מאזן.

אדוה נוה
שערי תקוה

המורדים האמיתיים
אילו יכלו יהודי אירופה בתקופה הנוראה ההיא להתנגד לחוק הזדוני שחייב אותם לענוד טלאי צהוב, האם היו נקראים פורעי חוק?
אך אצלנו מי שמעז לקרוא להתנגדות לגירוש אנשים נשים וטף, הריסת בתי כנסת ובתי קברות, נקרא מורד נגד החוק.
איש מה´נאורים´ לא מקים קול זעקה נגד רמיסת זכויות אנוש. להיפך – זו ממש חגיגה אצלם. הם מוכנים לכל ובלבד שההתנתקות תתבצע.
אהובה רובין
פתח תקוה

פורטים על השקר
ג´ורג´, ´הכנר´ הערבי, מאשר את חזונו של אורוול, בספרו ´1984´, על מדינה דמיונית, שם ´השקר הוא אמת´. הרי לאחר תחקיר מעמיק נקבע, כי אותו נכן כינור ערבי החל לנגן מיוזמתו שלו, והופסק לאחר מספר שניות. אך אצלנו, הפך השקר לאמת, ושונאי ישראל מבית ומחוץ טענו כי הכריחוהו לנגן.
השבוע פורסם בכלי התקשורת כי הכנר הוזמן להתארח בקיבוץ אילון ולנגן בקונצרט שם. ושוב חזרו הכתבים והכנר על אותו שקר. אכן, ´חזונו´ של אורוול קורם עור וגידים.

משה בודק
חיפה

צימוקים לשבת
1. סרי שרון החדשים.
וכך היה אומר: "זו חליפתי"
והעם עונים: "זו כפרתי" ויורקים.
2. אבודה 2004. פריימריס.
למצעד הפזמונים נכנסים דרך הפינה לשיפוטכם.
משה טאו, רחובות