בשבע 125: חז"ל, גרסת הסרט

סדרת הסרטים 'התיבה המופלאה' מצליחה להחיות את 'כה עשו חכמינו' לטובת הדור הצעיר

אמציה האיתן , כ"ה בטבת תשס"ה

כולנו גדלנו על הסיפורים מתוך הסדרה 'כה עשו חכמינו'. לא כולנו יודעים שהסיפורים לקוחים מתוך הגמרא והמדרשים, אבל למבוגרים שבינינו היתה זו ברירת המחדל של מתנת יום ההולדת, החל מגיל חמש ועד לאחר בר המצווה. היתה זו רק שאלה של זמן מתי יבוא מישהו ויפיק סרטים קצרים מתוך אותם סיפורי חז"ל, ואם הייתם שואלים אותי על מי להטיל את המשימה, הייתי עונה ללא היסוס: ניצוצות של קדושה.

קודם כל, מכיוון שצריך פה מישהו שיעשה את הסרטים מתוך רצון לחנך ולהשפיע, ולא רק כמקור הכנסה. ודבר שני, יש לי סימפטיה מיוחדת לחבר'ה מ'ניצוצות של קדושה'. לא, אני לא מקבל מהם אחוזים ואפילו לא מכיר אותם אישית, פשוט התאהבתי בסרטים שלהם.

הפעם מדובר בסדרת סרטים. המשותף להם הוא תיבה מופלאה המספרת לשני ילדים סיפורים בתנאי שיקבלו על עצמם ללמוד את הלקח מהסיפורים וליישם אותו. משום מה החליטו יוצרי הסדרה שבסיפור המסגרת ישקיעו פחות מאשר בסיפורים הטמונים בתיבה. פחות תפאורה, פחות בימוי שחקנים ופחות השקעה בתאורה (כן, גם ביום צריך להיעזר בתאורה מתאימה). אבל כדי שלא נבזבז את זמננו על המסגרת, ניגש ישר לסיפורי התיבה.

אחד הדברים הקשים ביותר בסרטים תקופתיים הוא שיחזור התפאורה המתאימה. מספיק עמוד חשמל אחד ברקע או שעון יד על אחד השחקנים כדי להבהיר לצופה שהסרט לא באמת צולם בתקופת הגמרא. אך מכיוון שרוב הצופים יודעים שמצלמת הוידאו היא מוצר מודרני, החליטו יוצרי הסדרה לסמוך על האינטליגנציה של הצופה הממוצע ולא להשקיע את זמנם בהסתרת פריט מודרני זה או אחר.

לעומת זאת התלבושות, יחד עם קירות האבן ורצפות הסמטאות של צפת העתיקה, מצליחים להעביר אותנו לימים קדומים ולשכנע אותנו שבאמת חייל רומאי הוא זה שרודף אחר אלישע. יש לצרף לכך את כשרון המשחק הלא מבוטל של רבים מבין השחקנים המשתתפים (במיוחד השחקן המגלם את דמות העשיר הגאוותן) ואת התמימות של ילדינו הרכים, ונקבל הרכב מנצח של סיפורי חז"ל, המצליחים לרתק את הילדים וגם להעביר את המסר.
אם תרצו הוכחה לכך, אתם מוזמנים לראות את הדיסק הראשון בסדרה, שלאחר זמן לא רב בביתי נשחק עד דק מרוב צפיות של ילדינו ושל ילדי השכנים גם יחד.

זכיתי כבר לראות ארבעה מתוך סיפורי התיבה המופלאה ונשביתי בקסמיה. לא תמצאו כאן אפקטים מיוחדים או פעלולים מרהיבים, אלא פשוט סיפור חז"ל על עזרה לזולת, התחשבות או חוכמה יהודית טיפוסית.

השמות החוזרים על עצמם ברשימת הקרדיטים (את השם אריאל כהן, למשל, כבר ספרתי למעלה מעשר פעמים בסרטים השונים) מראים, עד כמה חסכו באנשי הצוות וניצלו את כל מי שהיה בסביבה כדי לעזור בתפקידי ההפקה השונים. ואכן, לא תמיד רשימת קרדיטים ארוכה מעידה על מספר הצופים שייהנו מהסרט, או על מספר הפעמים שיראו אותו.

בואו נכיר טובה גם למפיצי הסדרה, גרינטק שיווק, שעיצבו עבורנו חלון צפייה נוח ופשוט. אך בלי ביקורת בונה אי אפשר לסיים, ולכן אנצל במה זו כדי להפציר ביוצרים השונים: אנא, חסכו מאיתנו את הדקות הארוכות של צפייה בתקצירים מתוך הסרטים הקודמים, הבאים, ואלה שעוד לא באו לאוויר העולם. תנו לנו את האפשרות להתחיל לראות מיד את הסרט, בלי הקדמות ארוכות ומייגעות. כך תהיה התיבה המופלאה קלה הרבה יותר לנשיאה, ונוכל ליהנות בקלות מסיפורי חז"ל ומחוכמתם המופלאה.
לדיווח על סרטים חדשים או סתם הערות מחכימות: amatsya@zahav.net.il